Skocz do zawartości

spojler


ADAMiEWA

Rekomendowane odpowiedzi

(....), śmiem twierdzić że taki spojler więcej przeszkadza niż pomaga.

Uważam że skrzydło jest zbyt krótkie i pod zbyt dużym kątem a to sprzyja nagłemu załamaniu i wciskaniu strumienia powietrza pomiędzy pojazdy. (....)

 

Ale wywołałem burzę mózgów.... :-)

 

No cóż tylko "twardogłowy beton" po konstruktywnej krytyce nie analizuje powtórnie, zatem zanalizowałem i doszedłem do następujących wniosków:

  1. Największym błędem w moich szacunkach może być poziom odniesienia spalania.
    Jako poziom odniesienia przyjąłem tę samą trasę tym samym zestawem (jeżdżę ją wielokrotnie, wydaje mi się że w podobnym stylu, spalanie auta jest dość stałe) jednak ten silnik (1,6 benzyna typ: AEE) jest dość wrażliwy na styl jazdy, co powoduje to iż np. jeśli w jeździe do której odnosiłem zużycie jechałem nawet nie szybciej ale troszkę bardziej agresywnie więcej 3-ki, 4-ki to spalanie mogło być wyższe - co może powodować błędny szacunek zysku.
  2. Leciutki wiatr (nie sposób wyczuć) - mógł również spowodować zwiększone zużycie paliwa, w jeździe przyjętej jako poziom odniesienia.
  3. Nie sposób odmówić logiki rysunkowi Wojtka,
    Poczaruj proszę Wojtek jeszcze trochę może naprawdę się zmieni w combi nawet bez lotki bym wolał combi niż sedana :-))
    ten sedan u mnie to auto-przypadek zawsze preferowałem combi , po prostu było do wzięcia w rodzinie po rodzinnej cenie z bardzo małym przebiegiem.
    Przeróbka wg sugestii Wojtka choć propozycja ciekawa chyba nie wchodzi u mnie w grę, koszty przeróbki mogą przewyższyć zyski na spalaniu tym bardziej że prawdopodobnie w najbliższym czasie auto będzie zagazowane.
  4. Nałożenie się błędu z pkt-u 1 i 2 oraz tak jak pisałem niedokładności pomiaru tankowanego paliwa mogą powodować zafałszowanie i tak niewielkiego zysku, choć statystycznie rzecz biorąc nie powinny się wszystkie błędy nałożyć - cóż statystyka to nie technika i nie może tu być argumentem.
  5. Film producenta też niewiele wnosi "dmuchany" w tunelu samochód ma spojler blisko tyłu, w dalszej części producent pokazuje auto ze spojlerem prawie na środku jak u mnie (auto na filmie jest trochę wyższe a przyczepa ścięta) - ale nie pokazuje "dmuchania" tego auta w tunelu - kadr z filmu dołączam - czyżby producent tu robił klientów w konia rumaka ?.

Reasumując wg mnie:

  1. W poście o moich wynikach należy dodać - "Prawdopodobne, niepotwierdzone, obarczone dużą możliwością błędu" - i tak dodam jeśli edycja będzie możliwa.
  2. Dużo lepszą metodą będzie "noga z gazu" i styl jazdy taki jak dane auto lubi - tu oszczędności są pewne.
  3. Jak już mam ten spojlerek to popróbuję go jeszcze choć to chyba sztuka dla sztuki bowiem wszystko co amatorskim sposobem mogę zarejestrować to tylko to co umie zarejestrować trialowy VAG-Com lub inny program podpięty pod OBD-2 w czasie jazdy - czyli ani wiatru ani dokładnego zużycia paliwa nie zarejestruję.
  4. Całą prawdę powiedziałby tylko tunel aerodynamiczny lecz to za droga zabawa.
  5. W moim przypadku eksperyment był ryzykiem niewielkiej kwoty, belki i tak się przydadzą :-) zwłaszcza przy sedanie.
  6. Przy drogich spojlerach - cóż chyba należałoby się poważnie zastanowić.
  7. Tak czy inaczej cieszę się że wywołałem niewątpliwie twórczą i kształcącą burzę mózgów :-)

post-2203-0-05327400-1321051024_thumb.jpg

Edytowane przez smok_wawelski (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym jeszcze popróbował i jeśli już masz spojler to nic nie szkodzi parę razy go użyć.

Ja jak pisałem testowałem na autostradzie w Niemczech używając w 90% tempomatu i prędkości 90km. W miarę zbliżonym terenie na odcinkach minimum 300 km pomiar według komputera auta. Raz ze spojlerem raz nie, wyniki były bardzo zbliżone czyli ze spojlerem od 1,5 do 2 litrów mniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu bym jeszcze popróbował i jeśli już masz spojler to nic nie szkodzi parę razy go użyć.

Ja jak pisałem testowałem na autostradzie w Niemczech używając w 90% tempomatu i prędkości 90km. W miarę zbliżonym terenie na odcinkach minimum 300 km pomiar według komputera auta. Raz ze spojlerem raz nie, wyniki były bardzo zbliżone czyli ze spojlerem od 1,5 do 2 litrów mniej.

 

Piotruś wyobrażasz sobie jak by u mnie było 1,5-2l mniej?? ale bym miał odlot...:swiety:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wplywu na dzialanie takiego spojlera byly tez bardziej naukowe opracowania

 

http://www.fanklub-niewiadowek.com/karawaning/niewiadow_w_prasie.html zakladka owiewka

 

dotyczy innej przyczepy ale jakby ktos chcial to mozna posluzyc sie wieloma wzorami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

 

 

Co do wplywu na dzialanie takiego spojlera byly tez bardziej naukowe opracowania

 

http://www.fanklub-n...w_w_prasie.html zakladka owiewka

 

dotyczy innej przyczepy ale jakby ktos chcial to mozna posluzyc sie wieloma wzorami

No to teraz wiadomo o czym gadamy. :ok:

 

 

Miłego dnia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Co do wplywu na dzialanie takiego spojlera byly tez bardziej naukowe opracowania

 

http://www.fanklub-n...w_w_prasie.html zakladka owiewka

 

dotyczy innej przyczepy ale jakby ktos chcial to mozna posluzyc sie wieloma wzorami

 

za duzo wzorow :hehe: ale znalazlem takie cudo....:http://rajturysty.pl/spojler-dachowy-63-cm.html

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Moje doświadczenia ze spojlerem.

  • zużycie paliwa (ON) mniejsze o ok. 1 litr
  • wyraźnie zauważalna większa dynamika ok 70-90km/h
  • czysta przednia szyba przyczepy

Warunki obserwacji :

 

 

  • holownik MB 123 240TD(kombi) / 124 250TD (kombi) / 210 2,9 TD (kombi, turbodoładowanie)
  • przyczepa Knaus Monsun , ściana przednia pionowa
  • spojler stary,polskiej produkcji umieszczony na relingach maksymalnie z tyłu nadwozia (ale tak aby nie przeszkadzał w otwarciu tylnych drzwi), czasem z przodu przed spojlerem rowery na bagażniku, antena CB mocowana do stelaża spojlera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...
  • 2 miesiące temu...

Temat stary ale znalazłem filmik

 

 

Wynika z tego filmu, że ciągnac przyczepę kempingową autem osobowym lub mniejszym busem, zamiast kupować owiewkę-spojler na dach za która trzeba wyłożyć z 500zł, w tej samej cenie można kupić box dachowy ( może nie nowy ale używany w dobrym stanie)  i otrzymamy ten sam efekt  a na dodatek  i praktyczniej, bo i można włożyć dodatkowy bagaż. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie 10 km wolniej i 10 % zostanie w baku...

Ale box to fajna opcja.

 

Wg mnie 10 km wolniej i 10 % zostanie w baku...

Ale box to fajna opcja.

Masz rację, predkość  ma ogromne znaczenie ale ja mimo to, już zamówiłem u Szantymena taki spojler tylko dlatego, że mam wysoką przyczepę towarową i ona mi wyhamowuje auto. Na dodatek jeszcze dwie osie na szerokich oponach tez swoje robią. Boxu nie będę zakładał na dach na pikapa, bez sensu. Juz zresztą jeden mam  na klapie :) .

post-18737-0-20496400-1479072651_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z boxem nie mam oszczędności w spalaniu. Spala więcej o ok 0.2-0.5 l.

Wydaje mi się, że przyczepy kempingowe mają na tyle ścięty i aerodynamiczny przód, że spojler jest zbędny a dodatkowy box na dachu holownika jedynie stwarza niepotrzebny, dodatkowy opór i to by się potwierdzało to co piszesz. Z drugiej strony. Taka nawet ilosć w spalaniu z powodu oporu aerodynamicznego to nic w porównaniu z ( w większosci naszych przypadków) , przeładowanymi przyczepami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.