Skocz do zawartości

Przyczepa do mieszkania całorocznego


Ipsum

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio wpadłem na pomysł, który bardzo mi się spodobał - zamieszkanie w przyczepie. Już wiem że nie będzie tak różowo jak mi się na początku wydawało, ale myślę że pomysł głupi nie jest. Domek holenderski raczej nie wchodzi w grę.

 

Po kolei... Bardzo nie uśmiecha mi się zamieszkanie w bloku. Poza tym możliwe, że np po roku albo pół chciałbym zmienić miejsce zamieszkania na zupełnie inną część Polski. Stąd pomysł na kupno przyczepy i dogadanie się np. z jakimś znajomym, żeby zaparkować sobie u niego na placu/ogródku przyczepę w zamian za odpowiedni czynsz (i płacenie rachunków osobno oczywiście). W związku z tym nurtuje mnie kilka pytań...

 

1. Od jakiej kwoty powinienem w ogóle zacząć myśleć o takiej przyczepie i jakiego modelu szukać? Moje wymagania chyba wysokie nie są, bo zadowoli mnie przestarzały design, kiepskie prowadzenie (bo przyczepa i tak jeśli będzie przestawiana, to może dwa razy w swojej historii) ale chciałbym dobrą izolację żeby zimą nie było problemów, no i żeby się nie rozlatywała. Sypialnia najlepiej w oddzielnym pomieszczeniu, bo codzienne przerabianie salonu na sypialnie nie przejdzie. Dobrze więc jakby przyczepa była duża albo nawet bardzo duża, w końcu to ma zastąpić mieszkanie :). Aczkolwiek większość czasu będę spędzał siedząc w jednym miejscu przed komputerem (zimą to pewnie i po kilkanaście godzin dziennie, wiąże się to z pracą). Musi być prysznic. Zazwyczaj jak sobie założę że kupię coś za kwotę X, to później się kończy kupieniem czegoś znacznie droższego ale i lepszego. W przypadku przyczepy jak zobaczyłem ile tego jest na allegro za 5000 zł to dość pozytywnie się zaskoczyłem, ale domyślam się że za tą cenę to nic wartego uwagi. Natomiast w okolicach 8 000 - 10 000 wybór jest już przeogromny i sam nie wiem co o takich myśleć...

 

2. Czy każdą przyczepę można bezproblemowo podpiąć pod kanalizację, wodę i prąd? Jak to wygląda wtedy - np z wody wystarczy pociągnąć zwykły wąż ogrodowy, czy to bardziej skomplikowane? Czy toaletę można każdą podpiąć pod kanalizację, czy czeka mnie jej ręczne opróżnianie co chwilę (to byłby duży minus). No i zimą chyba będzie dużo problemów bo może zacząć zamarzać wszystko. Jak sobie z tym radzić?

 

3. Na zdjęciach wszędzie widzę, że prysznic jest w tym samym pomieszczeniu co WC i wygląda to tak, jakby woda miała się lać po wszystkim łącznie z WC i szafkami. Jak to jest? Bo o ile podczas wypadu na kemping było by to do zniesienia, to na co dzień będzie mocno uciążliwe. Prysznic w osobnym pomieszczeniu byłby rewelacją,a le to tylko w drogich przyczepach z tego co widzę.

 

4. Czy zimą koszty ogrzewania w takiej przyczepie mnie nie zrujnują? Lepiej grzać gazem czy prądem? Jak prądem to wystarczy zwykły grzejnik konwektorowy? Albo najlepiej dwa puszczone na mniejszej mocy żeby ciepło się lepiej rozeszło. Dałoby się zakleić szyby styropianem dla lepszej izolacji (z zewnątrz, wewnątrz albo z obu stron naraz)? I tak okna były by ciągle zasłonięte, więc to nie problem.

 

Zamierzam w takiej przyczepie spędzać na prawdę sporo czasu, często całe dnie. Przestrzeń nie będzie problemem, ale może będą inne których nie przewidziałem?

 

 

 

 

PS. Kwestia wagi przyczepy myślę że jest nieistotna, bo skoro będzie bardzo okazjonalnie transportowana albo i wcale, to mogę komuś zlecić dowiezienie jej pod wskazany adres.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

2. Czy każdą przyczepę można bezproblemowo podpiąć pod kanalizację, wodę i prąd? Jak to wygląda wtedy - np z wody wystarczy pociągnąć zwykły wąż ogrodowy, czy to bardziej skomplikowane? Czy toaletę można każdą podpiąć pod kanalizację, czy czeka mnie jej ręczne opróżnianie co chwilę (to byłby duży minus). No i zimą chyba będzie dużo problemów bo może zacząć zamarzać wszystko. Jak sobie z tym radzić?

 

to jest właśnie problem, mróz ... jak sobie wyobrażasz podłącza przy -20'C ?

pewnie że można próbować izolować rurki, można dać jakieś maty grzejne itd ...

co do podłączy to raczej nie ma takich i trzeba by przerabiać, zwłaszcza wc, bo bez sensu bawić się z kasetą

 

widziałem takie budki w grecji, np na kempingu, były kasety wyciągnięte i z drzwiczek wychodziła rura PCV, ale jak to rozwiązali w środku to :niewiem:

(zapachy, musi być jakiś syfon)

 

3. Na zdjęciach wszędzie widzę, że prysznic jest w tym samym pomieszczeniu co WC i wygląda to tak, jakby woda miała się lać po wszystkim łącznie z WC i szafkami. Jak to jest? Bo o ile podczas wypadu na kemping było by to do zniesienia, to na co dzień będzie mocno uciążliwe. Prysznic w osobnym pomieszczeniu byłby rewelacją,a le to tylko w drogich przyczepach z tego co widzę.

angielki mają często osobną kabine prysznicową, nawet te starsze

 

4. Czy zimą koszty ogrzewania w takiej przyczepie mnie nie zrujnują? Lepiej grzać gazem czy prądem? Jak prądem to wystarczy zwykły grzejnik konwektorowy? Albo najlepiej dwa puszczone na mniejszej mocy żeby ciepło się lepiej rozeszło. Dałoby się zakleić szyby styropianem dla lepszej izolacji (z zewnątrz, wewnątrz albo z obu stron naraz)? I tak okna były by ciągle zasłonięte, więc to nie problem.

poszukaj relacji z zimowych pobytów, ale o ile pamiętam to 11kg butla potrafiła zniknąć w 2dni, a przy dużej przyczepie może być jeszcze szybciej, truma 1800W zużywa 170g na godzinę, czyli jakieś 4kg/dobę

butla kosztuje 50zł (w zimie konieczny propan, chyba ciut droższy), niech by nawet te 4dni pochodziło, to masz 400zł miesiąc :hmm:

 

Zamierzam w takiej przyczepie spędzać na prawdę sporo czasu, często całe dnie. Przestrzeń nie będzie problemem, ale może będą inne których nie przewidziałem?

wilgoć, a raczej przemarzanie :hmm: - kiedyś był test przy -20'C w jednej z gazet, pokazywali jak pięknie przemarzała przyczepka - szron od środka

a np pranie ?

 

plan jest dobry, tylko na południu EU a nie u nas ;)

 

też myślałem o zamieszkaniu w przyczepie gdybym musiał wyjechać i coś wynająć, latem ok, ale na typowo zimowe miesiące chyba nie ma sensu :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Tak jak już wspomniałem w wątku powitań Kolegi Ipsum-a - już kiedyś na forum była dyskusja o zamieszkaniu w domku kempingowym. Mowa wtedy była - chyba - o takim stacjonarnym holenderskim. Wtedy też były poruszanych kwestie techniczne i prawne takiego mieszkania.

Myślę, że w wyszukiwarce temat jest do odnalezienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ipsum - najwyraźniej nie bardzo wiesz na co sie piszesz. Nawet domek holenderski nie jest zbyt odpowiednim miejscem na zimowanie w polskim klimacie.

Mój kuzyn mieszkał kilka lat w takim domku w Holandii, gdzie klimat jest łagodniejszy. Opowiadał mi, że w zimie, pomimo ogrzewania - bywało ciężko. A co dopiero w przyczepie?

Inni znajomi zakupili przyczepkę, aby mieszkać w niej do momentu zakończenia budowy domu (sprzedali mieszkanie). Planowali wprowadzić się w październiku. Niestety budowa przeciągnęła się do zimy. Oni wytrzymali w budce do końca września. Przeprowadzili się na kilka miesięcy do rodziców. Właśnie z powodu zimna.

 

Bardzo poważnie zastanów się na co się decydujesz.... :niewiem:

Możesz też rzucić okiem na UFO Adama (adamkwiatek). On trochę przystosował swoją budkę do warunków ekstremalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak wspomniał powyżej Gfizyk - oprócz zimna drugim istotnym czynnikiem zamieszkania jest wilgoć. Przy takich cienkich ściankach następuje taka kondensacja pary wodnej, że wszystko wewnątrz jest pokryte wodą. Nawet intensywne grzanie truma czy też dogrzewanie piecykiem elektrycznym nie zmniejszy wilgoci a nawet może ją zwiększyć. A otwieranie okien i drzwi w celu wentylacji i zmniejszenia ilości pary wodnej w przyczepce - kłóci się z intensywnym dogrzewaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokyo - obawiam się, że gmina nadinterpretuje przepisy. Wytyczne gminy nie mogą być sprzeczne z przepisami organów wyższych. Możesz zapytać - na jakiej podstawie prawnej wymagają dokumentów, które nie są wymagane formalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tokyo - obawiam się, że gmina nadinterpretuje przepisy. Wytyczne gminy nie mogą być sprzeczne z przepisami organów wyższych. Możesz zapytać - na jakiej podstawie prawnej wymagają dokumentów, które nie są wymagane formalnie?

 

ehh, no mogę, tylko obawiam się, że niewiele to zmieni. Nawet lokalna firma budująca domy drewniane zwracała mi uwagę, że w tej gminie pozwolenie na budowę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to czy można postawić na zgłoszenie, decyduje niestety gmina! u nas gmina, wymaga normalnie pozwolenia na budowę, nawet dla małych domków, tzw. gospodarczych.

 

Tokyo! przepisy w tym są jednoznaczne i jeśli w zgłoszeniu podasz przeznaczenie "gospodarcze" i brak " stałego związania z gruntem" do powierzchni całkowitej 20 m2 to gmina nie ma prawa żądać od Ciebie zezwolenia na budowę. W innym wypadku zrób tak jak napisał Grzegorz.

Inna sprawa, to to, że gminy jako podstawowa jednostka administracji terytorialnej nie wydaje zezwoleń na budowę. Od tego są starostwa powiatowe jako jednostki nadrzędne oraz wydziały architektury urzędów miejskich na prawach powiatu. Gmina co najwyżej może wydać Ci PZP.

 

Druga sprawa to to, czy ktoś nie doniesie do gminy, że w takim domku ktoś stale zamieszkuje.... :policja:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.