Skocz do zawartości

Po zakupie budki - jakie jeszcze czekają wydatki?


Gregorov

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Przeglądając forum doszłem do wniosku że po zakupie budki na którą mam określony budżet (w moim wypadku to 10k pln) na tym wydatki się nie kończą. Zauważyłem że oferowane budki w polsce troszkę są nazwijmy to "okrojone" z dodatkowego wyposażenia. Brakuje zbiorników, butli, klinów pod koła być może pompek wody, akumulatorów, klucza do dźwigarów, koła zapasowego, gaśnicy itp...itd... oraz rzeczy o których nawet nie mam pojęcia.

Bardzo proszę kolegów o pomoc w zlistowaniu tych najbardziej potrzebnych rzeczy oraz w przybliżonej wycenie tego typu sprzętów. Dochodzi do tego coroczny przegląd, ubezpieczenie OC, a nawet opcjonalnie AC. Ogólnie rzecz biorąc ile jeszcze trzeba mieć "zaskórniaków" aby wyjechać na wymarzony urlop?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 35
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Powiem co ja ostatni dokupowałem po zmianie budki:

- rejestracja przyczepy około 100 zł + jeśli przyczepka z zagranicy to może się okazać że przygotowanie do rejestracji 350-400 zł

- ubezpieczenie 35 zł

- reduktor do instalacji gazowej 35 zł (w przyczepie zamontowany był reduktor o złym ciśnieniu)

- lusterka do holowania (stare oddałem z budką bo były do niczego) 120 zł

- kasetowy wąż do wody 80 zł

- wiadro z ociekaczem do noszenia garów do zlewu na kempingu 40 zł

- kosmetyki do umycia przyczepy 50 zł

- konewka do noszenia wody jeśli wąż okaże się zbyt krótki 20 zł

- jakieś drobnostki typu haczyki, listwa narożnikowa, uchwyty do mocowania peszli 30 zł

 

Trzeba nadmienić że w przyczepie powinno być na wyposażeniu:

- stopień wejściowy 40 - 60 zł

- korba do podpór 40 zł

- kabel podłączeniowy 40 zł

 

Ja będę jeszcze kupował:

- podłogę do przedsionka 250 zł

- muszę dokupić trochę śledzi i szpilek do mocowania przedsionka 50 zł

- nie wiem czy nie skuszę się na stabilizator 700 zł

- zmienię koło najazdowe bo obecne jest strasznie tandetne 100 zł

- wymieniać będę pompkę wody obecna ma słaby wydatek 70 zł

- ciepła woda użytkowa (tu jeszcze nie wiem na co się zdecyduję)

 

Co mogło być do kupienia ale nie musiałem zmieniać bo było, lub było nowe, lub wziąłem ze starej budki

- opony od 300 do 500 zł

- koło zapasowe (pewnie jakieś 100-200 zł)

- przedsionek (dobry to nawet 1500 zł)

- chemia do kibla 50 zł

- meble kempingowe (cena od 100 zł, a dobry zestaw dla 4 osób to spokojnie 500 zł będzie kosztował)

- zbiornik szarej wody (tu można zwykłe wiadro postawić czyli od 5 do 250 zł)

- przedłużacz i przejściówki elektryczne ca. 100 zł

 

To by były takie najbardziej istotne rzeczy. Generalnie pamiętaj że wiele rzeczy można kupić taniej, kupić w następnym sezonie czy zrobić kiedy indziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko dodam, że podłogę kupilem poniżej 100 zł od Krupka :-)

 

Do listy Tomka dorzuciłbym:

- bagażnik rowerowy, (500-2000) plus tablicę wyróżniającą biało-czerwoną 40zł

- podznośnik do przyczepy, ja kupiłem teleskopowy, 40 zł

- klucz do kół, 20-30zł

- trójkąt bezpieczeństwa, 20 zł,

- sznurek do suszenia bielizny 5zł,

- ew. suszarka - ceny różne,

- ubezpieczenie - Tomek pisał o OC, ja dodam AC/KR. Ja płaciłem 250zł/rok (budka 1993, wartość ca 15000, maksymalne zniżki - w Warcie),

- ciepła woda - w moim przypadku 2x70zł krany, około 60-70 zł przewód wodny, 200 zł bojler 10L z przesyłką suma = 400-450zł.

- dodatkowe lampki (np LED), 20-40zł/szt.

- rozgałęźniki do gniazdek 10zł/szt.

- pas sztormowy - 40zł

- saperka od 20 zł,

 

Tomek - co to za wiadro z ociekaczem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii ciepła woda użytkowa - proponuję grzałkę akwarystyczną nietłukącą u mnie sprawdza się doskonale.

 

Gregorov ja napiszę Ci krótko jak to było w moim przypadku, Tomii wszystko dokładnie opisał ale niektóre rzeczy z jego listy mogą poczekać.

 

Po zakupie wydałem ok 2000 na przerejestrowanie, US, ubezpieczenie (tylko OC), i pakiet tzw. podstawowy czyli niezbędne minimum do funkcjonowania na polu - krzesła, stół, stolik, garnki, grzałka do wody, czajnik, talerze i kubki plastykowe, szafka na buty, suszarka do naczyń, gaśnica, zbiornik 10 L z kranikiem, wózek do wożenia wody i wuceta, przedłużacz, kalosze, i jeszcze kilka gadżetów.

 

Korbę do podpór, stopień wejściowy i zbiornik czystej wody miałem wraz z przyczepką. Zbiornik szarej wody mam najtaniej jak się da - 20 L pojemnik po czymś tam wkładam do niego węże odpływy i jest :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzesiek na zachodnich kempingach wszyscy latają z tymi wiadrami - to tak jakby miska z uchwytem i ociekaczem.

http://allegro.pl/wiaderko-15-l-z-koszem-uniwersalne-elastyczne-i1717900841.html

Świetna rzecz waytogo.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii ciepła woda użytkowa - proponuję grzałkę akwarystyczną nietłukącą u mnie sprawdza się doskonale.

 

 

Również myślałem o grzałce akwariowej. Mam taką 150w z termoregulatorem i zastanawiałem się czy ten pomysł się sprawdzi. Bluesmen jak to u Ciebie wygląda? Bezpośrednio ją masz w zbiorniku z czystą woda? Jaką uzyskujesz temperaturę? Masz grzałkę pełnozanurzeniową?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak grzałkę mam 150 W zanurzoną w zbiorniku na czystą wodę. Jeden kolega robił testy takiej grzałki tu na forum. Ja robię tak: Zalewam wieczorem jak dzieci idą spać i rano jest ciepła w granicach 30 - 35 stopni w zależności jaka temperatura panuje w nocy. Po porannych czynnościach kiedy ruszam w drogę znowu zalewam zbiornik do pełna i po powrocie do cepki woda jest ciepła. Po odkręceniu kranu czekam chwilkę aby zleciała woda z węża która zdąży się wystudzić i leci letnia. Mi wystarcza do mycia rąk i zębów, czasami przepłuczę też tam jakieś naczynia. Takie zastosowanie jest tanie i szybkie w realizacji.

 

A grzałkę mam coś takiego.

 

 

 

P.S. dodam że kiedyś załoga wypróżniła zbiornik na max i grzałka chodziła jakiś czas bez wody i nic się jej nie stało. Teraz dla bezpieczeństwa mam pompkę wyżej niż grzałka.

Edytowane przez Bluesmen (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz zbiornik na wodę? Moja grzałka potrafiła ogrzać 150L akwarium nawet do 35st C ale wiadomo w warunkach domowych. A jakby tak dodatkowo zbiornik na wodę jakoś ocieplić np styropianem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wydatkami na doposażenie budki jest różnie. Z każdym kolejnym wyjazdem podpatrzysz coraz to nowe wyposażenie u innych i sam będziesz wiedział co ci jest potrzebne a co zbędne. Wszystko zależy od tego jak bardzo chcesz sobie ułatwić i uprzyjemnić wyjazdy oraz od tego ile masz miejsca w przyczepie aby to załadować. Ja oprócz tego o czym pisali wyżej koledzy dokupiłem klimę na dach, markizę i dodatkową listwę do jej mocowania, akumulator i jeszcze parę innych gadżetów. Zakupy robię sukcesywnie każdego roku coś kupuję. Dziś kupiłem na giełdzie porządną saperkę bo stara była do kitu, a na alledrogo zakupiłem klin poziomujący pod koło. W sumie doposażenie pochłonęło ładne parę tyś. zł. Aha ze spraw technicznych to w serwisie wymiana amortyzatora zaczepu, amortyzatorów zawieszenia, szczęk hamulcowych. Podsumowując: karawaning to jest dość kosztowne hobby ale jakże przyjemne :winner:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja powiem tak ... budka to skarbonka :-] cały czas jakieś sianko się wkłada :ok: na lepszy sprzęt, modernizacje itd :-] A po kupnie to w granicach 1000-2000 trzeba przeznaczyć na wyposażenie i takie tam inne pierdołki o których pięknie i wyczerpująco koledzy powyżej napisali :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy grzałki akwarystycznej robił Jacekwwa,

http://forum.karawaning.pl/topic/4998-grzalka-akwarystyczna-w-zbiorniku-wody/page__p__131218__hl__%2Bgrza%C5%82ka+%2Bakwarystyczna__fromsearch__1#entry131218

 

zastanawiałem się nad takim rozwiązaniem, ale poszedłem za radą Konrada.

 

http://allegro.pl/bojler-ariston-sg-nts-10l-or-ur-tanio-i1719872136.html

 

a może być taki:

http://allegro.pl/niemiec-podgrzewacz-wody-bojler-terma-5l1500w-230v-i1726461956.html

 

Ja kupiłem za 150-200 zł (o ile dobrze pamiętam). Można znaleźć taniej.

Co prawda pierwotnie woda miała być na stałe grzana, bez zmiany kranów na "dwu-funkcyjne", ale poszedłem na całość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również myślałem o grzałce akwariowej. Mam taką 150w z termoregulatorem i zastanawiałem się czy ten pomysł się sprawdzi. Bluesmen jak to u Ciebie wygląda? Bezpośrednio ją masz w zbiorniku z czystą woda? Jaką uzyskujesz temperaturę? Masz grzałkę pełnozanurzeniową?

 

Ja mam zamontowaną grzałkę nie akwarystyczną tylko podobno do małego bojlera (do końca nie jestem pewien do czego ona typowo służy bo polecił mi ją i zamontował zaprzyjaźniony hydraulik) na 230V. Ma ona termostat z 4 stopniową regulacją temperatury grzania. Jest wkręcona w zbiornik na czystą wodę tak że termostat wystaje na zewnątrz. Sprawdza się idealnie szczególnie że u mnie w cepce fabrycznie założony jest włącznik zasilania grzałki który znajduje się nad kuchenką przy wskaźniku poziomu wody. Przy ustawieniu termostatu na 2-ke woda w kranie ma na oko ok. 38 stopni. Większej temp nie będę nawet próbował bo boję się o przewody że mogą puścić. Zamontowana jest na samym spodzie zbiornika tak że dopiero jak na wskaźniku pokazuje 1/4 zapełnia zbiornika to trzeba dolać wody.

Wydajność jej jest taka że po ok 15 min od zalania całego zbiornika czyli ok 30 litrów już leci woda letnia a po 30 min ma temp ustawioną na termostacie.

Nie pytajcie mnie tylko ile ona kosztowała bo zakładałem to 2 lata temu i już nie pamiętam. Jak nie zapomnę to zrobię po powrocie do domu zdjęcie żeby pokazać ten patent. Aktualnie nie jest to możliwe bo jest używana i jest zalana wodą a na dodatek żonka z synem na niej właśnie śpią i musiałbym się wynieść na noc do samochodu jak bym ich obudził żeby podnieść łóżko żeby zrobić zdjęcie :mikolaj:

 

Ale to tak off topic bo kolega w temacie pytał się o dodatkowe koszta.

 

Z tego co ja dodatkowo dokupowałem to:

przedsionek - nie pamiętam już ile kosztował

gwoździe do więźby (tzw krokwiaki) zamiast śledzi, lepiej sprawdzają się na Chorwacji - sprzedają na wagę

Wydatki po 10 latach

pompka do ubikacji - 70 PLN

kran do wody x 2 - jeden 90 PLN drugi 140 PLN

zbiornik na szarą wodę - 120 PLN

wózek do wożenia kasety z WC i czystej wody - 90 PLN

kanister do przynoszenia czystej wodę 2 x 20l - po 26PLN w Leroy Merlin

stolik okrągły kempingowy - 76 PLN Castorama

peszel do brudnej wody gdy jest kanalizacja na kempingu 25m (nie sprzedają mniej) 50 PLN Leroy Merlin

wąż ogrodowy do czystej wody rolka 20m - 25 PLN Castorama

wąż do wymiany instalacji wodnej w przyczepie 20m - po 3,5PLN za metr Castorama

kratka wentylacyjna dolna do lodówki - 90 PLN

 

Planuje

markizę - ok 1200pln

nowy stolik do podkowy w przyczepie - 125 euro noga plus blat

i kilka innych rzeczy które wyjdą jak to się mówi w praniu.

 

Wydaje mi się w ogóle że będzie ciężko wskazać dodatkowe koszty jakie będziesz musiał ponieść oprócz rejestracji i ubezpieczenia bo prawda jest taka że resztę doposażenia zakupisz po pierwszym wyjeździe i zobaczysz co tak naprawdę potrzebujesz i czego Ci brakuje.

 

EDIT: No i wszyscy zapomnieliśmy o najmniejszym wydatku ale najważniejszym :mikolaj: naklejce karawaning.pl !

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.