Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

A jak z nono wygląda sprawa reduktora bo tam raczej standardowy chyba nie podejdzie.

 

Musisz mieć adapter kamperfit, coś takiego:

http://goliat.com.pl/adaptor-kamperfit-do-butli-kompozytowej-bp,3,5232,3200

 

Prócz nano, która ma tylko 8kg gazu jest jeszcze niewiele cięższy Dom Light, który mieści 10 kg gazu. Różnice są między nimi niewielkie. 

 

Pusta butla Dom Light waży 6,8 kg + 10 kg propanu = 16,8 kg

Pusta butla Nano waży 6,6 kg + 8 kg propanu = 14,6 kg.

 

Czyli Dom Light jest większy i jedynie cięższy o 200 gram. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć adapter kamperfit, coś takiego:

http://goliat.com.pl/adaptor-kamperfit-do-butli-kompozytowej-bp,3,5232,3200

 

Prócz nano, która ma tylko 8kg gazu jest jeszcze niewiele cięższy Dom Light, który mieści 10 kg gazu. Różnice są między nimi niewielkie.

 

Pusta butla Dom Light waży 6,8 kg + 10 kg propanu = 16,8 kg

Pusta butla Nano waży 6,6 kg + 8 kg propanu = 14,6 kg.

 

Czyli Dom Light jest większy i jedynie cięższy o 200 gram.

Wypożyczą mi tego domlighta gdzieś? Jak to najłatwiej załatwić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypożyczą mi tego domlighta gdzieś? Jak to najłatwiej załatwić?

Zarówno domlight jak i nano są od Amerigas. W Obi wymieniasz stalową butlę na domlight albo nano i płacisz chyba 40 parę złotych za gaz i tyle

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albo kupujesz pełną - 119 (nano), 129 (domlight), jak nie masz stalówki 11-ki. Na stacjach BP mają butle AmeriGas-u, ale tam nie wymienisz stalówki na nano/domlight, policzą ci kaucję. To może być sposób na wypróbowanie tych butli, nie będą się sprawdzać, zwrócisz. Tyle że na stacjach BP jak zapytasz o butle, spodziewaj się, że nikt nic kompletnie nie wie, i trochę potrwa załatwienie czegokolwiek...

 

Kamperfit to inaczej adapter typu 513, opisywany jeszcze często jako adapter do butli BP Gas Light (w zasadzie wycofanych z rynku). Dostępny u Klaji, w Kenie, itp.

 

Żeby korzystać z butli w cepie, tj. podłączyć ją do instalacji gazowej w cepie, na butlę zakładasz adapter, a do adaptera przykręcasz standardowy reduktor 30mbar (ideałem do przyczepy byłby do propanu 37mbar, ale karawaningowych nie znalazłem, co najwyżej kempingowe). Jeżeli butla ma być w bakiście podłączona do instalacji przyczepy, nie kupuj w ogóle reduktora klik-on, tego niebieskiego za 29,99 z wężem gazowym nakładanym i skręcanym cybantem, będą Ci go wciskać przy kupnie butli. On nadaje się albo do domu, albo do podłączenia grilla poza cepą, w cepie reduktor musi mieć złącze węża skręcane na gwint (przeważnei 3/8 cala).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak z nono wygląda sprawa reduktora bo tam raczej standardowy chyba nie podejdzie.

Czyś a np. Klaja sprzedaje to samo co kamperfit?

 

Wszystko pięknie, tylko te informacje są już od dawna w tym i podobnych tematach, np. posty #173, #179 ;)

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=424548

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=425187

http://forum.karawaning.pl/topic/11211-gas-light-bp-wybijcie-to-sobie-z-głowy/?p=355030

Albo kupujesz pełną - 119 (nano), 129 (domlight), jak nie masz stalówki 11-ki.

 

Pełnej w tej cenie nie kupisz :nono: , tylko pustą, a za gaz trzeba płacić w takim przypadku dodatkowo.

Takie ceny były np. w marcu: post #311

http://forum.karawaning.pl/topic/748-kompozytowe-butle-gazowe/?p=524919

Na stacjach BP mają butle AmeriGas-u, ale tam nie wymienisz stalówki na nano/domlight, policzą ci kaucję. To może być sposób na wypróbowanie tych butli, nie będą się sprawdzać, zwrócisz.

 

Kaucję policzą, ale swoją butlę posiadasz w dalszym ciągu ..., :yay:  co w pewnych sytuacjach może być niezaprzeczalnym plusem :hmm:

 

PS

Jeszcze jedno. Ta wymiana w OBI, to tak niezupełnie "wymiana".

My oddajemy naszą własną butlę, a w zamian nie dostajemy na własność innej, tylko ją "wypożyczamy", ponieważ pozostaje ona już cały czas własnością "AmeriGas".

Zakładając, że za naszą butlę zapłaciliśmy ok. 100 zł., to taką kwotę "płacimy" podczas tej tzw. wymiany.

Oddając butlę, nie otrzymamy już swojej stalowej, czy zwrotu pieniędzy za nią, tylko pozostaniemy zupełnie bez niczego :pad:

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, rozłożyłeś mnie na łopatki :) Płacimy naszą starą butlą. Nie można przecież zjeść ciastka i... mieć ciastka.

Wymiana w OBI - dobrze, nazwijmy to definitywną zamianą. Nie ma powrotu do zwykłej stalówki, ale z tego co pytałem, nano można na dom i na odwrót.

Kaucja na stacji - napisałem, że można wypróbować. Fajne też wtedy, kiedy potrzeba dodatkowej butli, wykorzystasz, oddajesz i oddają kaucję. I tu spisują dane itp., wypełniasz lojalkę. Jak będę potrzebował stalówki, to wezmę w taki sam sposób, stalówkę z kaucją.

W obi przy wymianie i zakupie (mam 2, jedną kupiłem, druga wymieniłem - przećwiczyłem oba warianty) nie pisze się teraz żadnych kwitów itp. Masz tę butlę którą masz, uwiązany jesteś, ale i Amerigas nie ma kwitu, że masz ich butlę, więc łapy na niej nie trzymają. Mam paragon na zakup butli z gazem za 119 i kwita (tj. innego kwita nie ma :) ) Jak AG stwierdzi, że mam ich butlę, to mam paragon.

A jak coś jebu... z udziałem ich butli, to wtedy mam ten drugi kwit za sam gaz z wymiany, i butla jest "ichnia" :)

W OBI przy zakupie/wymianie już nie spisują danych itp., numerów butli. A napełnić toto można poza Amerigasem, butla ma legalizację na ładnych parę latek naprzód.

Gorzej jak AmeriGas np. upadnie, ale syndyk i tak nie wie do kogo ma przyjść po tę jedną butlę z wymiany, ot, bezimienne paragony, a butla w świecie.

Zaleta tego jest taka, że wymieniając wystarczy brać póki co sztuki z jak najświeższą (najdłuższą) legalizacją, po jakimś czasie legalizacja stalówki "własnej" też kosztuje, wolę się tym nie przejmować, i np. 10-letnią nawet "własną" butlę spisać na straty, to nie fortuna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kristofer, rozłożyłeś mnie na łopatki :)

Nie rozumiem w jaki sposób :]

Moim zamiarem nie była krytyka tego, o czym napisałeś   :nono:  (mam nadzieję, że tak tego nie odebrałeś), tylko zwrócenie uwagi na inne aspekty tzw. "promocyjnej" wymiany butli, które nie były poruszone.

Dlaczego napisałeś teraz, że:

Nie ma powrotu do zwykłej stalówki [...]

Wiele osób, jeśli nie większość, posiada właśnie takie butle w swoich przyczepach, a o rynku domowym nawet nie wspominając.

"Nano" i "DOMLight", to w dalszym ciągu mały margines na rynku butli gazowych.

Nie można przecież zjeść ciastka i... mieć ciastka.

Nie wiem, o jakim zjedzeniu ciastka piszesz. Jeśli już, to ciastkiem jest gaz, który "zjadam" i za który przecież przy tej wymianie płacę, a butla jest jedynie moim opakowaniem (talerzykiem), które mimo że zmienione (w interesie firmy, bo nie moim), dalej powinno być jednak moją własnością.

Nikt nie zagwarantuje, że dajmy na to np. za rok, firmę dopadnie jakieś fatum i ... :pad:

Teoretycznie będzie kilka możliwości, np.

1. Zostaniemy z bezużytecznymi butlami (jak w przypadku BP) jeśli nikt inny nie przejmie tej działki, więc de facto jesteśmy w plecy wartość butli, bo musimy znowu kupić butlę stalową (standardową), której żaden kryzys raczej nie grozi.

2. Będziemy zobligowani do terminowego zwrotu butli AG, których posiadanie/napełnianie stanie się nielegalne, więc zostajemy z niczym. Pozostanie zakup standardowej butli, chyba, że na rynek wejdzie kolejny z rzędu standard lub dystrybutor i znowu zaproponuje swoje zasady.

Taka sytuacja może się powtarzać, co jakiś czas, a my za każdym razem płacimy (nie tylko przy kwestii butli gazowych) :hmm:

Poniesiona cena tej "zamiany", czy jest fortuną, czy też nie, to dla każdego zupełnie indywidualna sprawa, bo jak widać po forumowych rozmowach, dla jednych coś za tysiąc zł. jest sprawą marginalną, a inni zastanawiają się, jak zaoszczędzić na czymś kilkanaście, czy kilkadziesiąt zł.

To są czysto akademickie rozważania, ale takie są oczywiste fakty. Wspominam o nich wyłącznie dla poszerzenia informacji.

 

Z góry napiszę, że mimo wszystko, jedną z posiadanych butli stalowych zamieniłem w tej niekorzystnej (moim zdaniem) promocji na butlę DOMLight.

Uważam, że jeśli AmeriGas chce zyskać stałego klienta na dłużej, czego warunkiem jest posiadanie ich typu butli i organizują promocyjną zamianę typu "OBI", to otrzymana butla powinna dalej stanowić naszą własność (będzie tylko innego typu), bo przecież interes firma robi na sprzedaży gazu przy kolejnych wymianach butli, a tych zdaje się legalnie nigdzie nie napełnimy, tylko musimy kupić podczas wymiany. "Zabieranie" nam przy okazji promocji tytułu własności na butlę jest moim zdaniem, ukrytym oskubaniem nas z pewnej kwoty. Nie wszyscy na to zwrócili uwagę i tylko dlatego o tym wspomniałem. Dopóki są to początki dystrybucji w tej formie, to zdaje się, że nie ma się czego obawiać. Podobnie było z butlami BP i jednak rzesza osób została z ręką w przysłowiowym nocniku, a firma do dzisiaj umywa ręce - wszystko widnieje w tematach na forum, choćby w tym, do którego link wcześniej podałem.

Nie zagłębiam się w opisywany przez Ciebie teraz sposób radzenia sobie z "własnością" butli, ale wymaga on zakupu drugiej butli na paragon. Pomijając, że nie każdego "będzie stać" na takie transakcje, to masz w takim przypadku dwie butle i jeden paragon. Co z własnością drugiej butli, jeśli ze zwrotem jednej będzie wymagany zwrot paragonu, lub podanie jego numeru, aby otrzymać zwrot gotówki?

 

PS

Nie wiem, jak jest w tej chwili, ale jeszcze nie tak dawno, bo w połowie marca, musiałem podpisać stosowne oświadczenia przy owej promocji:

 

post-8228-0-08026400-1495673260_thumb.jpg

 

Nawet, jeśli obecnie takich oświadczeń nie ma, to nie jestem pewien, czy aby butle gazowe ze znakami / malowaniem fabrycznym AmeriGas nie są w jakichś regulaminach uznane za własność owej firmy, mimo że nie podpisywało się stosownych oświadczeń.

Tak teoretycznie: co w przypadku, jeśli ktoś sobie zamienił standardową butlę na Light, ale po kilku miesiącach, z jakichś przyczyn przestała mu ta butla odpowiadać i zechce powrócić do zwykłej "stalówki"? Oczywiście butli Light nie można chyba wymienić na taką stalową (a może się mylę?) i należy ją oddać, bo po co trzymać, skoro stała się nieprzydatna. Pozostanie ponownie kupić nową butlę stalową, aby móc ją następnie wymieniać na "stare" pełne.

Tak to chyba wygląda.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc w kwestii butli. 2 adaptery już zamówione na allegro u Klaji, co do ceny butli to na stronie obi nano aktualnie kosztuje 39.99zł a ta większa dom 45, więc przeliczając na cenę stalowej cena za kilo gazu porównywalna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli te butle najlepiej wydzierżawić za kaucję na BP. W przypadku kompozytu jak przestali to sprzedawać oddali kaucję i po problemie.

Edytowane przez witus (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj sprawdziłem, więc zamieszczam jeszcze małe uzupełnienie do mojego poprzedniego posta, które potwierdza moje przypuszczenia:

 

post-8228-0-64778300-1495757858_thumb.jpg

 

 


Czyli te butle najlepiej wydzierżawić za kaucję na BP. W przypadku kompozytu jak przestali to sprzedawać oddali kaucję i po problemie.

 

W świetle tego, co opisałem, wydaje się, że - tak.

W przypadku zwrotu pieniędzy od BP, bywało jednak różnie i często, mimo posiadania stosownego kwitu, był problem z odzyskaniem gotówki lub zamiany na "nowy" standard butli.

Płacąc kaucję obecnie, można mieć tylko nadzieję, że w razie "czegoś" pieniądze będą zwracane bez zbędnego piętrzenia problemów.  :hmm: 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Kupując" butle łącznie z gazem w OBI możemy ją zwrócić jak każdy inny produkt. Jeśli wymienimy stalową na AG to pewnie nie ma już odwrotu.

Nie ma czegoś takiego jak zwrot bez powodu jakiegoś towaru, który kupiliśmy stacjonarnie. To tylko dobra wola sklepu, że takie zwroty przyjmuje. Więc w przypadku butli AG też mogą mieć taką dobrą wolę

 

Edytowane przez jacek00 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.