Skocz do zawartości

Kompozytowe butle gazowe


eeik

Rekomendowane odpowiedzi

W nano/bp light nie ma zaworka zwrotnego tylko zawór bezpieczeństwa. Co za tym idzie standardową metodą grawitacyjną wiele nie zwojujemy. Coś tam przeleci ale nie wiem czy byś nawet 1/5 butli zalał. Także nie tędy droga. Napełnić się da ale w inny sposób...

Skoro idzie wlać 1/5 butli to na logikę resztę również. Jak zużyje to podjadę na stacje i osobiście sprawdzę napełniając z dystrybutora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro idzie wlać 1/5 butli to na logikę resztę również. Jak zużyje to podjadę na stacje i osobiście sprawdzę napełniając z dystrybutora.

Z dystrybutora da się nawet więcej wlać choć to nie jest zalecane rozwiązanie a przynajmniej nie na okres letni. Butle napełniane są fabrycznie do 80 procent swojej pojemności i lepiej taki poziom utrzymać. Do starych Bp light na pusto 20 litrów to max by jako tako zmieścić się w granicach bezpieczeństwa ale oczywiście zmieści się i 24,5 litra. Teoretycznie butla to wytrzyma bo jest przystosowana do większego ciśnienia niż stalówka. Ale jak już pisałem nie ma sensu przeginać laski. Podobnie sprawy mają się do butli nano tyle, że jest to inny litraz. Oczywiście napełnianie samemu butli jest nie legalne a to co piszę to sprawdzone "zasłyszane" info z sieci bo sam bym prawa nie złamał i nawet na myśl mi to nigdy nie przyszło ;-):-)

 

 

Czas napełnienia butli light 10kg to 2 min 45sec - tak gdzieś mi się o uszy obiło.....

 

Nano odpowiednio mniej

Edytowane przez Wodnik Szuwarek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dziś zrobiłem próby.

Przelanie z light do zwykłej jedenastka oczywiście powiodło się w 100%. Przelanie z powrotem do butli light nie powiodło się :]

Napełnienie z dystrybutora również zakończyło się fiaskiem i tu już byłem troszkę zdziwiony :hmm:

 

Panie Wodnik zdradź Pan sposób  :]

Edytowane przez danielpoz (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Pomysł dobry, tylko pewnie, jak zwykle sprawa rozbije się o szeroko pojętą dostępność tych automatów.
Na razie, to nawet nie na każdej stacji benzynowej można wszystkie te butle dostać, więc zanim automaty staną się powszechne (jeśli w ogóle), to chyba wiele lat upłynie :hmm:
Informacja jednak ciekawa, bo do tej chwili o tym nie wiedziałem :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od czegoś trzeba zacząć, a początki jak zawsze są trudne :hmm:

Dostęp do butli zdecydowanie się poprawił, butli magów nie trzeba, wystarczy że będą na tych stacjach co tworzą sieć pełne gazu butle a nie stojaki z pustymi, bo niedawno zmieniałem i dopiero czwarta stacja mnie zadowolona.

 

wysłane z telefonu

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale paczkomaty w krótkim czasie stały się hitem.

Tak, to prawda, tyle że w wielu miejscach obecnie jest tak, że kiedy bym nie chciał skorzystać, to jest komunikat: brak wolnych skrytek. Przesyłki w tym czasie wydaje gość z samochodu obok (tylko do godz. 16.15, a później, to chyba dopiero na drugi dzień :niewiem: ).

[...]  wystarczy że będą na tych stacjach co tworzą sieć pełne gazu butle a nie stojaki z pustymi, bo niedawno zmieniałem i dopiero czwarta stacja mnie zadowolona.

O tym właśnie pisałem i to by wystarczyło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wraca temat butli lekkich (czy to kompozyt, czy lekka stalówka), dostępność nano z AG rzekłbym poprawia się, widać je coraz częściej... Może...

 

Lekka butla=propan ale kwestia ciśnienia reduktora to raz tak, raz tak.

Urządzenia w cepie na 30mbar (mieszanka P/B) i taki mam reduktor.

Wg papierów butan 28 mbar, a jeśli propan 37 mbar.

 

Nie pytam nawet o kamperfita, bo wszystko jasne, reduktor który można nabyć od AG/BP na cybanty 37 mbar nadaje się do urządzeń przenośnych podłączanych np. do drugiej butli (grille itp.), ale nie do montażu na stałe, ok, też jasna sprawa.

 

Z lektury forum wynika, że niektórzy użytkownicy do propanu zostawiają reduktor 30 mbar, i działa, niektórzy zwracają jednak uwagę na to, że słabiej grzeje np. kuchenka lub gorzej chłodzi lodówka latem. Ciśnienie reduktora jest jakby kwestią płynną, oby nie rzec, lotną.

 

Zmieniacie przy przejściu na propan reduktory na 37 mbar, czy nie? M.zd. będzie to miało znaczenie, propan aczkolwiek ma tą samą wartość opałową w fazie ciekłej (ca 46000 kJ/kg), ma niższą w.o. od butanu i mieszanki w fazie gazowej (22000 vs 29000 kcal/m3 dla butanu). Na 30 mbar kuchenka będzie słabiej grzała. Lodówka będzie na 30mbar i standardowej dyszy pod mieszankę chłodziła gorzej. Co z Trumą - czy nie zdarzają się kłopoty z zapalaniem płomienia głównego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.