Skocz do zawartości

Haki holownicze + wiązki 7 lub 13-pin


haki24

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego - niestety pomysł nie jest trafiony - na tym gnieździe zapalniczki masz pewnie napisane coś w stylu - max 100W...lub podobnie i zapewne idą do niego cienkie przewody.

 

powinieneś zrobić odwrotnie - czyli do tego gniazda podpiąć oświetlenie (jeżeli chodzi o wytrzymałość przewodów) - ale wtedy nie będziesz go miał w przyczepie na postoju - czyli dokładnie jak potrzeba - czyli :pupa:

 

jedynym sensownym rozwiązaniem jest - puszczenie nowych przewodów grubości np 6mm2 od akumulatora do nowego gniazda 13 pin - a po drodze zabezpieczenie ich również dobrym przełącznikiem (takim z 20A lub więcej) lub przekaźnikiem odpowiednio podłączonym - najlepiej pod +12V ( a w sumie +~14V) z alternatora - ale to już duża kombinacja, dużo prościej - przełącznik.

 

oświetlenie wnętrza przyczepy możesz dać bezpośrednio z aku - albo z wyłącznikiem.

 

pamiętaj o zastosowaniu bezpieczników na przewodach - najlepiej w okolicy akumulatora - bo zwarcie w dowolnym momencie może okazać się bardzo bolesne...

 

niezłe info o tej przeróbce za 1500zł - kosztowała by ich poniżej 200zł - reszta to czysty zarobek :]

 

dodam, że za markowe gniazdo i wtyk 13pin płaciłem po rabatach w inter cars - 35zł netto - jeszcze nie zakładałem z racji zimy.

 

Przy przeróbce gniazda w przyczepie na 13 pin (chyba, że już masz) - sprawdź jaka jest grubość przewodów, oraz po podłączeniu lodówki - do jakiego spada CI napięcie przy lodówce....

 

ja przetestuję, ale myślę, że przy 10m kabla 2x6mm2 - i 14V na wejściu z alternatora - na końcu zostanie mi jednak te 12V dla lodówki po obciążeniu (oby)

 

Koledzy doradźcie - lepiej masę ciągnąć od aku czy przykręcić np do podłużnic jak najbliżej gniazda haka ? czy może zrobić oba :] ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Kolego - niestety pomysł nie jest trafiony - na tym gnieździe zapalniczki masz pewnie napisane coś w stylu - max 100W...lub podobnie i zapewne idą do niego cienkie przewody.

 

na gniazdku w bagazniku mam napisane max 120W i na lodowce tez jest napisane 120W przy zasilaniu 12V, stad moje rozwazania, ze moze daloby rade.

 

a co sadzicie o tym elektrobloku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na gniazdku w bagazniku mam napisane max 120W i na lodowce tez jest napisane 120W przy zasilaniu 12V, stad moje rozwazania, ze moze daloby rade.

 

a co sadzicie o tym elektrobloku?

 

o energobloku - nie wypowiem się, odnośnie tego w bagażniku - ciągła kilkugodzinna praca na pełnym obciążeniu (chodź wydaje mi się że przy lodówce będzie z 10-11V), może zakończyć się źle - najprościej - upaleniem wiązki lub bezpiecznika, a później pożarem - może straszę - ale pomyśl o kosztach naprawy elektryki na gwarancji, przeczytaj też instrukcję auta - czy przewidziano ciągłą prace tego gniazda (np w trasie 1500km)... przy maxymalnym obciążeniu + straty na kablach....

 

ja montuję przetwornicę 12v/230/300W w przyczepie (pomijając elektroblok) i liczę na pełne 12V na wejściu przetwornicy + dużo lepszą pracę lodówki na 230V niż 12V.

 

koszt przetwornicy - ok 100zł (300/max600W)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie tego w bagażniku - ciągła kilkugodzinna praca na pełnym obciążeniu (chodź wydaje mi się że przy lodówce będzie z 10-11V), może zakończyć się źle - najprościej - upaleniem wiązki lub bezpiecznika, a później pożarem - może straszę - ale pomyśl o kosztach naprawy elektryki na gwarancji, przeczytaj też instrukcję auta - czy przewidziano ciągłą prace tego gniazda (np w trasie 1500km)... przy maxymalnym obciążeniu + straty na kablach....

 

 

z jednej strony masz racje, ale z drugiej strony mysle, ze jak samochod jest nowy i producent dopuszcza tego rzedu obciazenie to nie powinno sie nic zepsuc - nie wiem jakie obciaznenie pradem ma taka samochodowa lodowka, ale przeciez to to samo.

 

 

ja montuję przetwornicę 12v/230/300W w przyczepie (pomijając elektroblok) i liczę na pełne 12V na wejściu przetwornicy + dużo lepszą pracę lodówki na 230V niż 12V.

 

koszt przetwornicy - ok 100zł (300/max600W)

 

tez o tym myslalem, tylko skad prad do tej przetwornicy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

ja montuję przetwornicę 12v/230/300W w przyczepie (pomijając elektroblok) i liczę na pełne 12V na wejściu przetwornicy + dużo lepszą pracę lodówki na 230V niż 12V.

 

koszt przetwornicy - ok 100zł (300/max600W)

 

 

zbędna zabawa i koszty :skromny: lodóweczka pięknie chodzi na 12V :ok: i nie zauważalna jest różnica między 230V a 12V :]

 

 

najlepiej to chłodzi na gazie :-] zarówno na postoju jak i podczas jazdy :ok:

Edytowane przez kit (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy w życiu nie miałem nowego auta, więc może to głupie pytanie, ale czy mając auto na gwarancji można założyć dodatkowe gniazdo w którym na dwa-trzy piny będzie wyprowadzone +12V prosto z akumulatora (oczywiście z bezpiecznikiem po drodze), na jeden +12V z gniazda zapalniczki (później używane do sterowania przekaźnikiem) a na resztę pinów porządna masa?? Jeśli tak, możesz niskim kosztem zrealizować zagadnienie - w przyczepie dorobić tylko fragment instalacji i przekaźnik wykonawczy.... Będziesz miał wtedy w przyczepie stałe +12 do oświetlenia i sterowane +12 do lodówki bez ingerencji w fabryczną wiązkę w samochodzie.

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... w przyczepie dorobić tylko fragment instalacji i przekaźnik wykonawczy.... Będziesz miał wtedy w przyczepie stałe +12 do oświetlenia i sterowane +12 do lodówki bez ingerencji w fabryczną wiązkę w samochodzie.

 

Swistak, chodzi mi o ten fragment co musze dorobic w przyczepce i o jakim przekazniku wykonawczym i w jakim celu mowisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spłodziłem schemacik...

 

Jest tu jednak pewne ryzyko... Jak widać masa jest podłączona do trzech pinów aby jakość połączenia była jak najlepsza. Podłączenie fabrycznej wtyczki do dodatkowego gniazda nie spowoduje żadnej usterki, ale podłączenie dorobionej wtyczki do fabrycznego gniazda wywali nam bezpiecznik świateł pozycyjnych. Aby takiego niebezpieczeństwa uniknąć można podpiąć masę w dodatkowej wtyczce wyłącznie do pinu 3....

Poniżej numeracja pinów. ┼╣ródło: http://www.goliat.co...zepy-7-pin.html

 

Przekaźnik taki: http://allegro.pl/przekaznik-12v-30-40a-samochodowy-nc-no-fv-ss-i2124731442.html lub jeszcze lepiej taki: http://allegro.pl/przekaznik-80a-do-wyciagarki-dragon-winch-maverick-i2122313179.html

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spłodziłem schemacik...

 

Jest tu jednak pewne ryzyko... Jak widać masa jest podłączona do trzech pinów aby jakość połączenia była jak najlepsza. Podłączenie fabrycznej wtyczki do dodatkowego gniazda nie spowoduje żadnej usterki, ale podłączenie dorobionej wtyczki do fabrycznego gniazda wywali nam bezpiecznik świateł pozycyjnych. Aby takiego niebezpieczeństwa uniknąć można podpiąć masę w dodatkowej wtyczce wyłącznie do pinu 3....

Poniżej numeracja pinów. ┼╣ródło: http://www.goliat.co...zepy-7-pin.html

 

Przekaźnik taki: http://allegro.pl/pr...2124731442.html lub jeszcze lepiej taki: http://allegro.pl/pr...2122313179.html

 

Dziekuje Ci bardzo za schemat, ale jesli mozesz rozpisz mi jasniej ten fragment, ktory zaznaczylem.

Poza tym nie wiem jaka role pelni przekaznik i jak go podlaczyc, bo tam sa jakies 4 wejscia/wyjscia. bow.gif

 

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodzie

Piny 1,2,6 - + z akumulatora,

 

Piny 3, 4 i 5 - masa;

 

Pin 7 - rozłączany przez stacyjkę do sterowania (z zapalniczki w bagażniku lub opcjonalnie ze świateł postojowych)

 

W przyczepie

 

Piny 1,2 i 6 - do przewody 6-10 mm2 najlepiej w podwójnej izolacji, pociągnięty pod podwoziem i przez przewiert w podłodze wpuszczony jak najbliżej energobloku lub lodówki. Przymocowany mechanicznie do ramy aby na skutek drgań nie doprowadzić do przetarcia izolacji i zwarcia z masą. Zakończony stykiem 30 przekaźnika i odgałęziony do zasilania energobloku lub tylko obwodu oświetlenia (zależnie od preferencji)

 

Piny 3 (opcjonalnie dodatkowo 4 i 5) - masa; Przykręcona do ramy oraz doprowadzona do energobloku i lodówki. Cieńsze odgałęzienie do styku 86 przekaźnika.

 

Pin 7 doprowadzony pod podwoziem do gniazda przekaźnika - styk 85.

 

Ostatnie połączenie - od styku 87 przekaźnika do + zasilania lodówki.

 

Opis działania:

1. Sytuacja gdy mamy wyłączoną stacyjkę - przekaźnik jest w stanie spoczynku i nie przewodzi prądu, więc do lodówki nie dociera napięcie i nie ma możliwości jej włączenia na 12V. Do energobloku (oświetlenia) dociera napięcie i można używać korzystając z akumulatora holownika

2. Włączona stacyjka (opcjonalnie włączone światła pozycyjne) - przekaźnik uruchomiony, styki zwarte i zasilanie dociera do lodówki. Może pracować na 12V. Oprócz tego napięcie wciąż dociera do energobloku (oświetlenia wnętrza).

 

 

Ten post zawierał zdjęcia lub inne załączniki, które zostały utracone w wyniku awarii technicznej.

Edytowane przez Świstak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponadto ze schematu rozumiem, ze staly plus z akumulatora prowadzi do elektrobloku - nie rozladuje mi to akumulatora?

Czy ten elektroblok nie bedzie "pozeral" mi pradu?

Czy jest jakis oddzielny kabel, ktory zasila tylko lodowke? - jesli tak to jakiego koloru jest i gdzie go szukac?

Czy ladowanie podlaczone do gniezda w samochodzie bedzie zasilalo tylko i wylacznie lodowke? - chodzi o to, ze lodowka pobiera 120W, a na gniezdzie zapalniczki jest napisane wlasnie max 120W

Ktory prad (staly plus czy ladowanie) laduje akumulator w przyczepce? - jesli staly to czy nie rozladuje mi aku w samochodzie, a jesli ladowanie to czy nie przekrocze 120W - moze w takim przypadku odlaczyc akumulator w przyczepce?, a moze aku przyczepce jest ladowany tylko po podlaczeniu 230V?

 

Przepraszam, ze zadaje tyle pytan, ale nie mam o tym w ogole pojecia, jest to moja pierwsza przyczepka i chcialbym zeby wszystko bylo jak trzeba bez strat dla samochodu i przyczepki. Nie moge sobie pozwolic na rozladowanie aku w samochodzie bo to automat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z ta grubością przewodu to 6-10mm chyba przesada :niewiem: Ja mam 4mm (+i-) i spadek 0.5V więc podczas pracy silnika przy lodówce mam ponad 13V Gdzieś zreszta opisywałem dokładnie moje zasilanie przyczepy podczas jazdy, jak znajde to wkleje link

 

ja mam w aucie w tylnych zapalniczkach 180W i są to wapalniczki przygotowane własnie pod lodówke

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świstak - wiedziałem, że się wypowiesz :]

 

ja tylko przekazałem dalej info od Ciebie.

 

piękny schemat muszę przyznać, że bardzo zrozumiały.

 

Ja rozumiem, że kolega ma hak z wtyczką 7 pin ? - ja nie dokładałbym drugiej tylko wymienił ją na 13 pin - w przypadku oddawania auta na gwarancji do ASO daje 90%, że nikt nie sprawdzi tego gniazda czy jest 7 czy 13 pin - a jak coś to możesz się wykręcać, że takie już było :]

 

natomiast dwie wtyczki - od razu rzuca się w oczy i może być problem.

 

ja zrobiłbym w kabinie lub nawet pod maską (jeżeli będziesz używał kilka razy do roku) - przełącznik do tego + 12V idącym do wtyczki przy haku - w końcu każdy może w nocy dla jaj :] - jakiś miły sąsiad - rozładować CI aku do zera..... - ale to ekstremum, moje wizje itd...

 

Świstak - pomóż... - pytałem o masę - czy lepiej od aku kabel, czy tuż przy gnieździe - z oczyszczonej blachy + zabezpieczyć przed wodą ? - mam dylemat, bo auto mocno pordzewiałe i nie chciałbym mieć problemów z masą? - a może oba - co to za problem rozgałęzić masę i puścić podwójnie ?

 

 

Odnośnie jak doprowadzić + 12V do przyczepy - już masz odpowiedź - a czemu przetwornica w przyczepie na 230V? - po 1 - przyda się i do innych rzeczy - w długich trasach... a po 2 - niektóre lodówki dużo lepiej chłodzą na 230V niż na 12V - było to wielokrotnie wałkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygodnie jest zrobić przekaźnik z postojówek wtedy nie ma ryzyka że zapominy o zasilaniu i rozładujemy aku w aucie Takie rozwiązanie testowałem cały zeszły sezon i spisało się wyśmienicie :ok: w koncu i tak jeździmy na światłach :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wygodnie jest zrobić przekaźnik z postojówek wtedy nie ma ryzyka że zapominy o zasilaniu i rozładujemy aku w aucie Takie rozwiązanie testowałem cały zeszły sezon i spisało się wyśmienicie :ok: w koncu i tak jeździmy na światłach :-]

 

tak jest :] - ja mam podpięte przez przekaźnik - załączany postojówkami :

 

- radio CB

- navi

- czujnik cofania (mam podzielony na 2 elementy - tył zasilany ze świateł cofania, a ekranik z przodu z pozycyjnymi - łączy się on z tyłem bezprzewodowo - brak kabli)

- będzie lodówka w przyczepie

- będzie telewizorek 10" i kamera cofania (na tyle przyczepy)

- i coś o czym na pewno zapomniałem :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.