Skocz do zawartości

Haki holownicze + wiązki 7 lub 13-pin


haki24

Rekomendowane odpowiedzi

przede wszystkim zasilanie do oswietlenia w przyczepie przy podlaczeniu STALEGO PLUSA oraz dzialajaca lodowke w czasie jazdy przy podlaczeniu LADOWANIA.

 

Dzięki. Uwierzycie, że teraz dopiero się zorientowałem, że wtyk 7-pinowy nie ma zasilania na przyczepę tylko same światła. Mam budkę od niedawna, a gdy jeżdziłem z przyczepami towarowymi i podłodziówkami to się nad tym wcale nie zastanawiałem, bo i po co.

Oczywiście instalacja do przeróbki. I tak w środku miałem przerabiać elektrykę na 12V i led'y więc od razu będę musiał polecieć z dodatkowymi przewodami od gniazda. Coś mi się tylko wydaje, że nie będzie mi się chciało wyrzucać dotychczasowego przewodu 7-żyłowego i dołożę po prostu wtyczkę i dodatkowy przewód z taką liczbą żył, żebym zasilił co potrzebuję.

 

 

Jeszcze tylko dla upewnienia.

1) Stały plus na pinie 10 to po prostu wpięcie się w akumulator rozruchowy auta. Czyli mogę go rozładować gdybym długo tak postał bez odłączenia lodówki. No i podczas rozruchu silnika obciążam akumulator nie tylko rozrusznikiem, ale też lodówką (lub innym sprzetem włączonym w przyczepie).

2) A plus "ładowanie" na pinie 9 to podłączenie zasilania z alternatora i nie obciąża akumulatora rozruchowego samochodu, bo napięcie jest załaczane dopiero wtedy gdy silnik pracuje i na desce zgaśnie mi kontrolka ładowania. Czy tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Ja tam oba mam z alternatora bo przy automacie rozładowanie rozruchowego to może być ból :-)

 

Teoretycznie z tego stałego to tylko światła w budzie a z tego "do ładowania" to reszta łącznie z lodówką. Kłopot jest przy wypasionych energoblokach .... bo np mój ja "widzi" zasilanie pozycyjnych to odłącza aku w budzie i zasilanie idzie tylko z auta. Ale przy przerabianych instalacjach sprawa jest prosta do ogarnięcia.

 

w zasadzie to oba mam z prosto z aku ale na przełączniku ......... kiedyś może zrobię przekaźnik ........ kiedyś jak będzie mi się chciało

Edytowane przez macieku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze tylko dla upewnienia.

1) Stały plus na pinie 10 to po prostu wpięcie się w akumulator rozruchowy auta. Czyli mogę go rozładować gdybym długo tak postał bez odłączenia lodówki. No i podczas rozruchu silnika obciążam akumulator nie tylko rozrusznikiem, ale też lodówką (lub innym sprzetem włączonym w przyczepie).

2) A plus "ładowanie" na pinie 9 to podłączenie zasilania z alternatora i nie obciąża akumulatora rozruchowego samochodu, bo napięcie jest załaczane dopiero wtedy gdy silnik pracuje i na desce zgaśnie mi kontrolka ładowania. Czy tak?

lodówka Ci nie rozladuje akumulatora, bo zasilana jest z ŁADOWANIA czyli jak zgasisz samochód to możesz sobie przelaczyc lodówkę na gaz, a jak jedziesz to na 12V

Edytowane przez koszak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

lodówka Ci nie rozladuje akumulatora, bo zasilana jest z ŁADOWANIA czyli jak zgasisz samochód to możesz sobie przelaczyc lodówkę na gaz, a jak jedziesz to na 12V

 

To chyba nareszcie zrozumiałem swój błąd w sprawdzaniu poprawności działania lodówki.

Na 12 V działa tylko z instalacji 13 przewodowej. Tzn, że z aku pokładowego cepki nie działa :look:?

No to mogłem se sprawdzać ile wlezie :mlot:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem na myśli tylko i wyłącznie akumulator holownika. Niestety nie wiem jak to jest z akumulatorem pokladowym i zasilaniem z niego lodówki

 

Artur, aku w Twoim (moim) Knausie w żaden sposób nie powinien zasilać lodówki. Taka konstrukcja absolutnie nie ma sensu.

Lodówka na 12V (11,5-14,4V) pracuje tylko z instalacji holownika, w którym energię odzyskuje się z alternatora.

Stacjonarnie zasilasz z sieci 230V lub LPG, w dziczu zasilasz z agregatu lub LPG. Nie zagłębiałem się w czym problem, ale nie kombinuj zasilania lodówki z pokładu bo po kilku h pracy prądu nie wystarczy nawet na światełko.

Możesz natomiast doładowywać aku na pokładzie w czasie jazdy z alternatora ale tu już elektryk Ci pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Może ktoś wie gdzie zakupię gniazdo Multicon (takie jak to http://www.ebay.pl/itm/E-Satz-7-13Polig-AHK-Universal-Multicon-/380178498533?pt=DE_Autoteile&hash=item58846783e5#ht_1923wt_1304 ) - nie mylić Westa z Multiconem zlosnik.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie gdzie zakupię gniazdo Multicon (takie jak to http://www.ebay.pl/i...#ht_1923wt_1304 ) - nie mylić Westa z Multiconem zlosnik.gif

 

Tomek, spróbuj tu: 512 655 319 gość jest z Marek i zajmuje się hakami, a jest niedrogi

ja u niego zakładałem już dwa i jestem umówiony ponownie na montaż smile.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie gdzie zakupię gniazdo Multicon (takie jak to http://www.ebay.pl/i...#ht_1923wt_1304 ) - nie mylić Westa z Multiconem zlosnik.gif

 

Tomii ja też szukałem to gniazdo chciałem założyć do Hobby 425 nigdzie niema ,chcę założyć dodatkowe gniazdo do zasilania przyczepki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś wie gdzie zakupię gniazdo Multicon (takie jak to http://www.ebay.pl/i...#ht_1923wt_1304 ) - nie mylić Westa z Multiconem zlosnik.gif

 

Tomek , ten Multicon jest starszym rozwiązaniem ,wypartym przez obecnie stosowanym Jager-em 13 pinowym, a z zakupem którego nie będziesz miał problemu. Pewnie tego Multicona gdzieś zdobędziesz ale cena może być zaporowa a w razie uszkodzenia masz ponowne perypetie z zakupem . Pomyśl o wymianie całości na Jager-a , wtyczki i gniazdka ,ceny już są całkiem przytępne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek , ten Multicon jest starszym rozwiązaniem ,wypartym przez obecnie stosowanym Jager-em 13 pinowym, a z zakupem którego nie będziesz miał problemu. Pewnie tego Multicona gdzieś zdobędziesz ale cena może być zaporowa a w razie uszkodzenia masz ponowne perypetie z zakupem . Pomyśl o wymianie całości na Jager-a , wtyczki i gniazdka ,ceny już są całkiem przytępne.

 

Dość często podpinam przyczepy towarowe z 7 bolcami. Takie gniazdo ma ten plus że pasują do niego standardowe wtyczki 7 pinowe (bez przejściówek) a w momencie podłączenia przyczepy mam w niej 12V.Ostatecznie trzeba chyba będzie zainstalować 13 pin i do towarówek wozić specjalny adapter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13-pinowe gniazdo i adapter do 7-pinowego - ja dokładnie tak robię i bardzo sobie chwalę takie rozwiązanie. Mam bowiem wrażenie, że gniazdo 7-pinowe jakie miałem kiedyś było bardziej narażone utratę kontaktu. Teraz na 13-bolcowym, nawet z przejściówką zawsze wszytko gra. Przekonuje mnie też system blokowania tego wtyku 13-pin: poprzez przekręcenie części obudowy gniazda, nie ma ryzyka poluzowania w czasie jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dość często podpinam przyczepy towarowe z 7 bolcami. Takie gniazdo ma ten plus że pasują do niego standardowe wtyczki 7 pinowe (bez przejściówek) a w momencie podłączenia przyczepy mam w niej 12V.Ostatecznie trzeba chyba będzie zainstalować 13 pin i do towarówek wozić specjalny adapter.

 

Tomek , u mnie jest podobnie ,też często podpinam towarową ,która ma 7 pinów i też mam przejściówkę. Wszystkie światła działają i nie ma co się obawiać. Należy tylko pamiętać o prawidłowym podpinaniu tej przejścówki w gniazdko, bo te piny w obudowie przejsciówki ,które wchodzą w gniazdko to są ruchome i jak się same przekręcą to przy wpinaniu możemy ukręcić plastykowy bolec w gniazdku .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

jeszcze raz odswiezam temat, bo wiosna idzie i trzeba sie powoli zajac przygotowaniami do wyjazdow.

Tak jak wspominalem mam samochod na gwarancji, gniazdo haka 7 pin, juz wiem, ze ma CANa, a w serwisie mi powiedzieli, ze za zmiane wiazki 7 na 13pin musze u nich zaplacic okolo 1500zl. Sorry, ale tyle nie dam. Poniewaz nie moge grzebac w instalacji samochodu (utrata gwarancji) wpadlem na pomysl (byc moze niedorzeczny i tu prosze Was o opinie), zeby zmienic tylko gniazdo na 13pin i podlaczyc do niego wszystkie kabelki z dotychczasowego 7 pinowego gniazdka oraz pociagnac kable od zapalniczki znajdujacej sie w bagazniku i tez tam wpiac. Dlatego z zapalniczki, ze zalezy mi na zasileniu lodowki podczas jazdy, a w tej zapalniczce prad pojawia sie dopiero po przekreceniu kluczyka, wiec zabezpieczy mi to akumulator jak zgasze silnik. Dodam jeszcze, ze w przyczepce mam elekroblok firmy MIKO MK 375 i slyszalem, ze on sam w sobie pobiera duzo pradu. Prosze Was o opinie, czy moj pomysl ma jakikolwiek sens czy zupelnie nie. Oprocz tego bede chcial doprowadzic prad bezposrednio z akumulatora (omijajac komputer samochodu) i podpiac go do tego gniazda 13pin zeby miec staly plus na potrzeby oswietlenia.

 

Jesli to co napisalem (pomysl) jest nierealny, to moze moge te kable z zapalniczki podpiac jakos bezposrednio do lodowki omijajac elektroblok, zeby byla mniejsza strata pradu?

 

 

Ponizej moj elektroblok

 

34.jpg

Edytowane przez koszak (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.