Skocz do zawartości

Haki holownicze + wiązki 7 lub 13-pin


haki24

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Montowałem hak do vectry c i wiązka dedykowana wpinasz kostke i działa ale ostrzegali że czasem trzeba aktywować komputerem. Kostka była z lewj strny przy tylnym kole.

Koszt haka do vectry c z montażem i wiązką jak dobrze pamiętam 1200 PLN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

W VC montowałem wiązkę dedykowaną miesiąc temu ;) zakupioną u kolgi Haki24 po wpięciu także od razu działała ale trzeba docelowo aktywować Techem lub OP-Comem wówczas dodatkowo samochód sprawdza czy w przyczepie nie są przepalone żarówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Służę pomocą wszystkim którzy przymierzają się do montażu haka holowniczego w swoim samochodzie. Również mogę doradzić jakie wiązki stosować w samochodzie z systemem analogowym czy cyfrowym CANBus który jest stosowany w większości nowych fabrycznych samochodów czy w wielu autach od roku 2003 w zależności od marki i modelu. Kiedy należy stosować gniazda 7 czy 13-pin oraz w jakich samochodach można stosować tradycyjne wiązki a gdzie musi być zastosowany moduł do sterowania oświetlenia w przyczepie.

 

Bardzo często się spotykam że wielu monterów sprzedawców haków zwanych podawaczy wciska klientom moduły które w danym modelu auta nie ma potrzeby montażu.

 

Skąd to się bierze większość producentów modułów stworzyło listy samochodów w których należy montować moduły uniwersalne co w wielu przypadkach jest nie prawdą a jedynie czerpią z kłamstwa korzyści finansowe.

 

Prosty przykład wiązka dedykowana do Renault Scenic 2003-2009 kosztuje 130,- a wiele monterów haków montuje klientom moduły uniwersalne które i tak nic nie pomagają a jedynie w ekstremalnych warunkach mogą zaszkodzić. A koszt najtańszych modułów zaczynają się od 160,- które często mają wiele do życzenia do tego w większości przypadków przewody do podłączenia są za krótkie które trzeba dodatkowo sztukować.

 

Pozdrawiam

 

Janusz Michalak

 

Haki24

 

 

Witam, mam pytane odnośnie mojego holownika i haka zamontowanego na jego pokładzie( zdjęcia poniżej), nie mam pojęcia jakiego producenta jest ten hak był już zamontowany w NL jest przy nim wiązka do gniazda 7 przewodowa po chamsku wpięta w instalację przy światłach :oslabiony: i nie do końca zidentyfikowana nakrętka przy mocowaniu główki haka(podejrzewam że po odkręceniu tej dużej nakrętki będzie można zdemontować główkę haka) tu jest moje pytanie czy istnieje możliwość wpięcia do mojego holownika wiązki 13pinowej :niewiem: jeśli tak to gdzie i za ile mogę taką wiązkę zakupić .

w poszukiwaniach jakiś wolnych kabelków w bagażniku znalazłem tylko połączone wiązki ( zdjęcia poniżej)

holownik to Nissan primera 2.0 i 16V 131KM P11 z 1996roku sedan.

 

Pozdrawiam serdecznie i czekam :tuptup: na odpowiedź.

post-1979-0-57967500-1309970799_thumb.jpg

post-1979-0-52432100-1309970820_thumb.jpg

post-1979-0-35607500-1309970842_thumb.jpg

post-1979-0-26507600-1309970868_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobierz się w swojej Astrze w bagażniku pod wykładziną po lewej stronie - mniej więcej na wysokości lampy, tam podobnie jak w większości Opli z tych roczników powinna być ukryta wtyczka do oryginalnej instalacji 13pin (nie potrzebujesz modułu do tego auta) kupujesz wówczas dedykowaną wiazkę wpinasz i działa :)

 

Pod wykładziną na podłodze jest tylko blacha i dziura na koło zapasowe (butlę LPG), żadnych wtyczek.

Z lewej strony jest schowek a obok niego klapka aby było dojście do żarówek w lampie - wszystko wyjąłem, zajrzałem, dodatkowo wsadziłem aparat i pstryknąłem fotkę z każdej strony aby się upewnić czy nie ma tam jakiegoś wolnego gniazda - nic nie ma.

Z prawej strony jest powiększona klapka do wymiany żarówek - ta sama procedura, łącznie z pstrykaniem fotek - nic.

 

Z daleka obchodź "kowali" którzy montują tylko uniwersalne wiązki jak większość aut ma dedykowane wtyczki żeby wpiąć odpowiednią wiązkę.

 

Znalazłem montera w moim mieście, którego wcześniej nie brałem pod uwagę - nie wiedziałem, że montuje haki. To stacja diagnostyczna i warsztat samochodowy pod patronatem Bosch. Na poniedziałek mają mi sprawdzić cenę zestawu do mojego samochodu. Ale oni również polecają uniwersalne wiązki. Twierdzą, że dedykowane mają kable odpowiedniej długości i są zakończone wtyczkami a uniwersalne trzeba przycinać i kable samemu wpinać w odpowiednie gniazda. Twierdzą, że bez problemu to zrobią usługa w cenie montażu haka. Pytają po co przepłacać za coś takiego i płacić cenę razy dwa.

 

I ja tak sobie myślę. Może gdybym miał już hak i gniazdo 7 pin i teraz samodzielnie chciał zmienić na 13 pin, to pewnie rozważałbym zakup dedykowanej wiązki i samodzielny montaż. Ale jeżeli od razu z hakiem zakładam wiązkę 13 pin - czy kupę dedykowaną czy uniwersalną, to i tak muszę zapłacić tyle samo za montaż całego haka, to może faktycznie po co przepłacać...?

 

Miałem Vectrę B z 2000 roku i miała tą kostkę :) wówczas montaż instalacji to wpięcie kostki w kostkę :D

 

Jak widać Astra to niestety nie to samo co Vectra...;)

 

Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Jednak muszę przyznać, że na razie tym co napisaliście, nie przekonaliście mnie...;)) Gdyby cena była wyższa powiedzmy o 10% albo dedykowana zawierała w sobie jakiś komputerek, procesrorek, dodatkowe bezpieczniki, montaż dedykowanej był tańczy niż uniwersalnej. Ale płacić podwójną cenę za wtyczki...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz możliwość to sprawdź jeszcze w salonie Opla podjedź pogadaj i zapytaj czy mogą sprawdzić wg VIN czy twój samochód miał przygotowanie pod instalację haka.

 

Ta kostka schowana była mniej więcej na wysokości otworu technicznego w tylnej ścianie, przez który wkłada się kabel od wiązki ... jest taki otwór zaślepiony gumową zatyczką.

 

Jak znam Ople to może się faktycznie zdarzyć że nie przewidzieli takiej opcji ale poproś kogoś z ASO albo zapytaj na forum astry ktoś może sprawdzi TISie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam . Mam Forda Focusa z 2006r kombi 1.6TDci i orginalnie zamontowane gniazdo 7-pinowe. Moje pytanie dotyczy tego pinu który jest zarezerwowany dla światła wstecznego lub przeciwmgielnego.

Czy jako orginalnie zamontowane jest na światło wstecznego czy przeciwmgielne a może wogóle nie jest podłączony ten pin? Gdzie można znaleźć te przewody z gniazda 7-pinowego ?

 

Pozdrowienia Radek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Mam Forda Focusa z 2006r kombi 1.6TDci i orginalnie zamontowane gniazdo 7-pinowe. Moje pytanie dotyczy tego pinu który jest zarezerwowany dla światła wstecznego lub przeciwmgielnego.

Czy jako orginalnie zamontowane jest na światło wstecznego czy przeciwmgielne a może wogóle nie jest podłączony ten pin? Gdzie można znaleźć te przewody z gniazda 7-pinowego ?

 

Pozdrowienia Radek

 

w moim Fordku, (też hak oryginalny) mam tak jak na schemacie poniżej:

post-5201-0-98980500-1311069341_thumb.jpg

czyli, przeciwmgielny na pinie nr 2, a cofania nie ma na 7-mio pinowym (trzeba podciągać osobno)

 

 

a przy okazji dodam jeszcze:

http://forum.karawan...post__p__181594

 

może się przyda

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam tak jak kolega podał na schemacie z tym ,że na tym dodatkowym pinie co powinno być przeciwmgielne nie mam ani przeciwmgielnego ani cofania , sprawdziłem przy włączonym zapłonie.

Bezpiecznik chyba nie bo mam wszystkie światła działające w samochodzie,a może po prostu nic nie jest podłączone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie czy w Astrze III 2008, kombi 1,7 CDTI, wyświetlacz MID - też znajdzie się dedykowana wtyczka pod hak? Szukałem przy przekaźnikach z tyłu auta ale wolnej wtyczki nie widzę, chciałem zamontować hak samodzielnie ale chyba nie jest to takie proste.... Dysponujecie jakimś schematem? Na forum opla nic nie wiedzą niestety.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie mam tak jak kolega podał na schemacie z tym ,że na tym dodatkowym pinie co powinno być przeciwmgielne nie mam ani przeciwmgielnego ani cofania , sprawdziłem przy włączonym zapłonie.

Bezpiecznik chyba nie bo mam wszystkie światła działające w samochodzie,a może po prostu nic nie jest podłączone?

świtło przeciwmgielne świeci się dopiero po włączeniu świateł pozycyjnych, może jeszcze raz sprawdź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

futro68 niekoniecznie musisz mieć od razu wiązkę pociągniętą (chociąż takie też widziałem ;) ) ale po prostu z tyłu w bagażniku na tzw tylnym zespole elektrycznym jest gniazdo do wpięcia wtyczki dedykowanej wiązki. (taką wiązkę kupisz np. u kolegi haki24.pl) a później wpinasz w gniazdo i już działa ... ewentualnie aktwacja tech/op-com i będzie komputer sprawdzał czy żarówki działają w przyczepie ;)

 

Jak nie znajdziesz nikogo z OP-Comem to daj znać na PW na pewno kogoś w klubie Vectry znajdę z Gdańska kto za dobrą stawkę to zrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

witam czy mogę prosić o poradę chodzi o wiązkę elektryczną z modulem elektronicznym do Renault Laguna III z 10/2007 - 2.0 DCI - hatchback.

Jest na rynku kilka modeli wiązek nie wiem który wybrać i nie chce niepotrzebnie przepłacać . Chodzi o taką wiązkę która pasuje do w/w auta a poza tym pozwoli

na podłączenie tablicy bagażnika rowerowego z kierunkowskazami i stopem i pozycyjnymi .

 

dzięki/pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ,z tym hakiem to istne cuda,,,chodzi mi o zakup do vectry c 2002 sedan,,,,(serwis opla chce 1600zł.) inny zakład (montujący haki)850zł.i ostatni też zakład montujący haki woła tylko 500zł.więc pytam sie no ale do tego musi być modół .a odpowiedz taka ż w sedanach nie potrzeba ,tylko w kombiakach no a jaką wtyczke dać zamontować to już niewiem (przyczepa i tak dopiero w przyszłym roku będzie kupiona 13 czy 7 pin ????????? skąd tu wiedzieć jaka będzie w przyczepie .......pomóżcie bo napewno ktoś już to przerabiał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyczepa i tak dopiero w przyszłym roku będzie kupiona 13 czy 7 pin ????????? skąd tu wiedzieć jaka będzie w przyczepie

 

 

Na to nie patrz.

Zakladaj w aucie 13pin i tyle, w przyczepie zawsze mozesz wtyk zmienic, pozniejsza przerobka wiazki auta juz nie jest taka prosta.

 

 

MAciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.