Skocz do zawartości

problem z uruchomieniem lodówki na prad


Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Mam pytanie odnośnie podłączenia lodówki na prad. Kupiliśmy przyczepę Hobby 360 w maju, W komisie była podobno sprawdzana, ale jak ja odbieraliśmy to lodówka akurat była na gazie. Teraz chcieliśmy ja przełączyć na prad i za cholerę nie idzie. Nie wiemy czy coś źle podłączamy czy po prostu nie działa. Proszę o podpowiedź jak to sprawdzić. Pozdrawiam

Edytowane przez marko75 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na odległość ciężko cokolwiek doradzić. Sprawdź czy masz napięcie w budce(230V) tzn czy nie trzeba podnieść jakiegoś esa w szafce albo coś podobnego na jakimś panelu elektrycznym.

Sprawdz jeszcze raz czy w dobrej pozycji jest włącznik, zostaw nawet na 2-3 h. Jeśli po tym czasie nie zadziała to znaczy że coś nie kontaktuje.

Trzeba się wtedy dobrać głębiej i sprawdzić czy napięcie 230V dociera bezpośrednio do grzałki umieszczonej w warniku.

 

Pamiętaj :mod: :mod: :mod: lodówka pracuje na 230V -napięcie niebezpieczne dla zdrowia i życia, jeśli nie czujesz się na siłach polecam wizytę u elektryka lub pomoc kogoś bardziej obeznanego w tematach elektrycznych.

 

Jeśli lodówka pracuje normalnie na gazie tzn że układ chłodniczy jest sprawny, sprawa rozbije się tylko o dostarczanie energii przy zasilaniu sieciowym. Grzałka, albo zasilanie nie dociera, innej opcji nie przewiduje :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lodówka na gazie pracuje rewelacyjnie, w przyczepie ogólnie prąd jest, bo jeden wyjazd zaliczony z podpięciem się. za bardzo się nie znam na elektryce, a pod szafką jest dużo kabli, wiatrak chłodzący działa, a lodówka po przełączeniu się na prąd odmroziła się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli coś jest na rzeczy z dostarczaniem 230V. Jeśli się nie znasz to naprawdę poszukaj kogoś kto tam zajrzy bo z prądem to różnie bywa, nie widać a kopie :miga: :miga: :miga:

 

Jeśli dysponujesz smykałką i miernikiem elektrycznym to mogę Ci dalej podpowiadać krok po kroku co sprawdzić. Wybór należy do Ciebie :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli lodówka ziała na gazie tzn, że układ chłodniczy jest OK. Prawdopodobieństwo uszkodzenia grzałki elektrycznej jest raczej mało prawdopodobne, a obu grzałek (230 i 12V) równocześnie praktycznie żadne.

 

Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością obstawiam, że zasilanie nie dochodzi do grzałki i dlatego lodówka nie działa.

 

Posłuchaj Adama, a jeśli obawiasz się, że nie dasz rady to podjedź z budką do mnie do Zawiercia a ręczę, że wyjedziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wrzuć jeszcze fotkę panelu jak masz przełączone przełączniki jak ma pracować na 230V. Może jednak jakieś przeoczenie? Jak kupiłem cepkę też myślałem, że nie działa a działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedna myśl wpadła mi do głowy. Z lodówki powinien wychodzić kabel zasilający zakończony wtyczką, spróbuj go odnaleźć. Może on jest po prostu wyjęty z gniazdka.

 

No i aby lodówka działała na prądzie należy włączyć stosowny wyłącznik a termostat nie może być ustawiony na 0.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zobacz w ten sposób

włącz lodówke do gniazdka ustaw włącznik na 230V a 12V na 0 Zapal światło w częsci kuchennej i pokrętłem od termostatu lodówki przekręć do zera"0" i cofnij jakby na -1 i w tym momencie powinno przygasnąć światło w przyczepie nieznacznie ale widocznie i poczekaj i po takim zrestartowaniu powinno pomóc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

awaria polegała na nie zauważeniu jednego pstryczka, który należała włączyć :-) Lodówka wybróbowana w ten weekend podczas weekendy w Loch Ness, chłodzi, ale słabo, więc jednak będzie chodzić na gaz. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słabo chłodzi załącz też 12V smirk%281%29.gif. Będzie chłodzić jak na gazie albo jeszcze lepiej.:piwko: będzie trzeba szybko pić żeby nie mieć lodów chmielowych.:skromny:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak słabo chłodzi załącz też 12V smirk%281%29.gif. Będzie chłodzić jak na gazie albo jeszcze lepiej.:piwko: będzie trzeba szybko pić żeby nie mieć lodów chmielowych.:skromny:

 

 

:czerwona: Kolego nie podpowiadaj bzdur. Te lodówki nie są przewidziane do pracy na dwóch zasilaniach. Podczas jednoczesnej pracy na 230V i 12V bedziesz dostarczał do lodówki ok 200W to dużo za dużo nawet w porównaniu do pracy na gazie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Napisz dokładnie co było z tym przełącznikiem.

U mnie problem polegał na braku styku. Na gazie lodówka działała a na 230V nie. Wystarczyło przeczyścić styki na przełączniku i jest rewelacja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.