Skocz do zawartości

dodatkowa kratka wentylacyjna


Rekomendowane odpowiedzi

Decyzja zapadła, instaluję klimatyzator.

 

Kupiłem kiedyś na wyprzedaży klimatyzator za śmieszne pieniądze. Wypróbowałem w przyczepce, działa i spełnia dobrze swoją rolę. Rurę odprowadzającą ciepłe powietrze tymczasowo wystawiłem przez okienko dachowe w łazience. A skoro działa i spełnia swoją rolę to po wyjęciu bebechów z obudowy zainstalowałem go pod blatem kuchennym obok lodówki. Wszystko pasuje i tam jest jego miejsce.

 

Jedyny problem jaki mi pozostał. to wyprowadzenie ciepłego powietrza na zewnątrz.

 

Moje pytania brzmią następująco:

 

-czy jestem w stanie w warunkach domowych, dysponując podstawowymi narzędziami wykonać samodzielnie otwór w poszyciu przyczepy i zainstalować tam kratkę wentylacyjną, nie robiąc budce specjalnej krzywdy.

 

-czy lepiej jest wykonać otwór okrągły, czy kwadratowy (rozmiar ok 125mm)

 

-jakich materiałów użyć

 

-sugerowane miejsca otworu zaznaczone jest na zdjęciu

 

Pasowało by mi jeszcze niżej. ale tam są niestety światła.

 

post-1214-0-39576100-1306175325_thumb.jpg

 

wszelkie sugestie mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Marmur - hobbysto - oto moje podpowiedzi.

Kółko niższe (propozycja za uchwytem) - moim zdaniem totalnie odpada. Naruszasz konstrukcję przyczepy co może spowodować, że jak będziesz ciągnął przyczepę za uchwyt - może ci zostać w ręce.

 

Kwestia otworu - dobierz rodzaj otworu do rury którą masz zamiar odprowadać ciepło. Kratka nie musi być wcale oryginalna. Mało tego - możesz zastosowac standardowe ze sklepów hydraulicznych - w niektórych modelach są klapki - możeszotwór zamykać/zasłaniać na noc lub w chłodne dni żeby nie wyziębiać budki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, Marku ja na twoim miejscu otwór wentylacyjny bym wiercił dokładnie na poziomie kratki wentylacyjnej lodówki, górne zaznaczenie na pewno pójdzie prosto w listwę podokienną. A jeszcze bym zwrócił uwagę na to czy nie będzie tyle miejsca w szawkach by kanał odprowadzający od klimy przeprowadzić we wnętrzu do wywiewu lodówki i nie robić dodatkowej dziury. Jeśli już się zdecydujesz na wiercenie to porządna wiertarka i koronka ( otwornica) i śmiało wiercić uprzednio dokładnie oklejając taśmą papierową ścianę w miejscy wiercenia ( by uniknąć przypadkowych zarysowań).

 

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Narzędzie - najlepiej wiercić wiertłem do drewna z otwornicą do drewna.

Lokalizacja - na prawo od " wywietrznika " lodówki.

Format otworu - łatwiej wykonać otwór okrągły.

Pokrycie otworu - kratka wentylacyjna, są dostępne w marketach budowlanych kratki o różnych kształtach i wymiarach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem takie coś kiedyś do pokoju w domu :bzik:

 

Jak szybko kupiłem tak szybko wyrzuciłem hehe%281%29.gif

 

Przecież przy tym nie dało się rozmawiać , oglądać TV , o spaniu w nocy nie wspomnę :nono:

 

W przyczepie nie wyobrażam sobie takiego klimatyzatora ze wzgl. na głośność pracy ....

 

Jak chcesz , to montuj , ale czy wytrzymasz przy tym czymś ? :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem takie coś kiedyś do pokoju w domu :bzik:

 

Jak szybko kupiłem tak szybko wyrzuciłem hehe%281%29.gif

 

Przecież przy tym nie dało się rozmawiać , oglądać TV , o spaniu w nocy nie wspomnę :nono:

 

W przyczepie nie wyobrażam sobie takiego klimatyzatora ze wzgl. na głośność pracy ....

 

Jak chcesz , to montuj , ale czy wytrzymasz przy tym czymś ? :bzik:

 

KARLIK

 

 

Jadę na 2 miesiące do Grecji, skoro już na campingu będę płacił za prąd to jednak wolę mieć możliwość wyboru pomiędzy komfortem termicznym a akustycznym. Zawsze to to można wyłączyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co jestem biednym emerytem i nie kupię splita bo mnie na to nie stać, a skoro już mam urządzenie za 250 zł to je zainstaluję. Z tym hałasem nie jest az tak źle. Da się wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne uwagi.

 

Przeanalizuję jeszcze lokalizację otworu. Za mało jest miejsca by skorzystać z kratki wentylacyjnej lodówki.

 

Wyobrażam sobie to tak:

 

- znajdę miejsce gdzie potencjalnie nie powinno być listew

 

- okleję miejsce taśmą

 

- zacznę od zewnętrznej strony

 

- wytnę w zewnętrznym poszyciu otwór w blasze

 

- jeśli nie trafię na listwę to ok, wiercę otwór dalej

 

- jeśli okaże się, że w świetle otworu jest listwa to powtórzę czynność od wnętrza przyczepy i nie naruszając listwy wytnę styropian w otworze nie naruszając listwy.

 

- a potem będę pytał co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do komina to mam ze 2,5 metra, więc zupełnie bez sensu a i przekrój nie ten, choć pomysł sam w sobie zupełnie dobry.

Przyglądałem sie przyczepa takim stacjonarnym w Chorwacji wszystkie miały klimatyzatory dokładane - otwór wylotowy ciełego powietrza był skierowany pod przyczepę w stronę ziemi.

będzie Ci łatwo go tam wywiercić i nie musisz przystrajać ściany;)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.