Skocz do zawartości

Niemiecki TüV -100km/h na przyczepę zarejestrowaną w Polsce


Rekomendowane odpowiedzi

U naszych zachodnich sąsiadów czyli w Niemczech przepisy ruchu drogowego zezwalają na jazdę z przyczepą 80km/h i mimo corocznych zmian lub porawek nadal jest to obowiązujaca prędkość z jaką możemy jechać z przyczepą.Niemcy przewidują jednak odstępstwo od przepisów ruchu drogowego i jak spełnimy dodatkowe wymogi odnośnie holowania przyczepy to możemy legalnie jezdzić z przyczepą z predkością do 100km/h na autostradach i drogach ekspresowych.

 

Zainteresowałem się tym tematem i postanowiłem ,że skoro Niemcy mogą to pewnie obcokrajowiec też będzie mógł podróżować w ten sposób.Do niemieckiej granicy mam kilka minut jazdy więc czemu nie spróbować.

 

W internecie zlokalizowałem najbliższą stację diagnostyczną DEKRY ,która znajduje się zaledwie 35 km od mojego domu a mieści się w Pasewalku.Zadzwoniłem z pytaniem o "setkę" na przyczepę kempingową i usłyszałem miły głos : WILLKOMMEN....

Nie pozostało nic innego jak zapiąć przyczepę i pojechać do Niemiec na stację DEKRY.

Na miejscu na tej stacji, diagnosta po sprawdzeniu przyczepy oraz danych w swoim prawie pancernym laptopie wypisał kwity zezwalające na jazdę z predkością do 100km/h.

Następnie udałem się do Miejskiego Urzędu a dokładnie wydziału komunikacji w celu wydania nalepki .Miła Pani sprawdziła dokumenty z DEKRY i wypisała kwity do wydania nalepki ze znaczkiem gdzie nadano taką decyzję.

Z mojej strony pozostało tylko naklejenie jej z tyłu przyczepy.

 

Szkoda tylko ,że w Polsce zezwolenie te nie jest honorowane a naklejka jest tylko ozdobą .Ale w jakimś celu zostało to wyrobione i na pewno będzie przydatne.

post-208-0-83757200-1305025104_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 91
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Marek a jakieś koszty ponosiłeś, opłaty itd? i jakie dokumenty musiałeś mieć ze soba i przedstawić? :hmm: Faktycznie fajna sprawa legalnie jechać 100km/h :ok: szkoda że u Nas ta opcja jeszcze w gre nie wchodzi :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam za bardzo w tej chwili czasu aby zająć się poszukaniem konkretów, więc zadam pytanie:

czy myślicie, że w Polsce też można takie badania przeprowadzić, które będą honorowane w Niemczech ?

http://www.dekra.pl/Article/71/Stacje%20kontroli%20pojazdow/Specjalistyczne%20badania%20techniczne

 

Niby naklejka się zgadza :):ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomek , z dokumentów to miałem dowód rejestracyjny przyczepy i po sprawdzeniu nr. VIN diagnosta przystąpił do dalszych czynności.

Co do kosztów to :

 

1. badanie przyczepy na stacji - 47 ÔéČ

2. naklejka ze znaczkiem - 2,50 ÔéČ

 

I tyle mnie to kosztowało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam za bardzo w tej chwili czasu aby zająć się poszukaniem konkretów, więc zadam pytanie:

czy myślicie, że w Polsce też można takie badania przeprowadzić, które będą honorowane w Niemczech ?

http://www.dekra.pl/Article/71/Stacje%20kontroli%20pojazdow/Specjalistyczne%20badania%20techniczne

 

Niby naklejka się zgadza :):ok:

 

Tak stacja DEKRY w Warszawie jako jedyna w Polsce (przynajmniej tak było w zeszłym roku) ma uprawnienia do dokonywania "niemieckich przeglądów" ale to że zdzierają jak mogą to już inny temat ... przykład:

naklejka "ekologiczna" do wjazdu do miast w DE u nich kosztuje 79zl sic!!

http://www.dekra.pl/Article/25/Nalepka%20ekologiczna/Nalepka%20ekologiczna%20%20%20kup%20w%20DEKRA%20Polska%20%20od%20reki

 

normalnie w DE kosztuje 4,90ÔéČ ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Odświeżę trochę temat. Czy ktoś z Was orientował się może czy takiego badania nie można przeprowadzić na zwykłej okręgowej stacji badawczej która robi przeglądy przyczep? Czy to musi być tylko i wyłącznie ten TUV niemiecki. Szczególnie że w moim Hobby jest w przednim kufrze naklejka prducenta na której jest napisane że maksymalna prędkość z jaką może jechać przyczepa to jest (teraz nie pamiętam dokładnie) 100 albo 110 km/h

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najlepsza opcja to wycieczka do DE na pierwszą przy granicy stację kontroli pojazdów ;)

 

Albo tak zaplanować trasę przez Niemcy żeby odwiedzić na początku podróży stację kontroli i dalej pomykać już z prędkością 100km/h :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem maila do Dekry w Warszawie w sprawie tej homologacji która się ładnie nazywa T100 i o to co dostałem w odpowiedzi:

"

Witam Panie Bartoszu,

 

Informuję, że sieć Stacji Kontroli Pojazdów Partner DEKRA na terenie Polski może wykonać badanie T-100 dla przyczepki.

 

Najbliższe SKP Partner DEKRA ( w pobliży Bielska Białej) znajduje się w Żywcu, Wiśle oraz Skoczowie.

 

W razie dokładniejszych ustaleń lub pytań proszę o kontakt

 

pozdrawiam

 

Hubert Banasiewicz

Koordynator Techniczny

 

Stacji Kontroli Pojazdów Partner DEKRA

 

---------------------------------------------------------------------

 

DEKRA Polska Sp. z o.o.

 

Dział Stacji Kontroli Pojazdów

 

Aleja Krakowska 2a, 02-284 Warszawa

 

tel: +48.22.5773 637, fax: +48.22.5773 636

 

Mobile: +48 660 728 331

 

hubert.banasiewicz@dekra.pl, http://www.dekra.pl

"

 

Tak więc trzeba pisać do Dekry i pytać się o stacje partnerskie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O koszty się nie pytałem ale dzwoniłem i przekierowali mnie na stacje diagnostyczną i w ogóle się okazuje że do zrobienia takiego certyfikatu trzeba załatwić sobie oświadczenie producenta o tym że dana przyczepka może poruszać się z taką prędkością i dodatkowo najlepiej też od producenta (jak nie ma takiej możliwości to wystarczy oświadczenie właściciela przyczepy z dokumentacją zdjęciową) wykaz wyposażenia czyli rodzaj hamulca najazdowego, amortyzatorów, opon i zaczepu stabilizowanego. Jak ma się to wszystko to razem z kserem dowodu rejestracyjnego można to do nich wysłać i na tej podstawie wystawiają TUV.

Aktualnie jestem po napisaniu maila do Hobby i zobaczymy czy przyślą mi potrzebną dokumentację.

 

 

Właśnie sprawdziłem maila i mam odpowiedź (myślałem że dłużej to będzie trwać) w przypadku Hobby nie ma problemu wystarczy im podesłać skan dowodu rejestracyjnego i zdjęcie tabliczki znamionowej i przysyłają potrzebne oświadczenie

Edytowane przez bartosz_b (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.