Skocz do zawartości

KIERUNKOWSKAZY BOCZNE


mp-pp

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szukałem na forum ale raczej tego nie było okazuje sie że do holowania przyczepy muszą być z boku auta kierunkowskazy , czy ktoś ma jakis pomysł jak to zrobić czy wywiercić otwór w błotniku i zamontować tak jak jest w dodgu caravan orginalny kierunkowskaz czy są może kierunkowskazy do zamontowania w lusterku mogło by to fajnie wyglądać albo niemontować nic sra... na to ?????? i żyć teorją przepisy są po to żeby je łamać

dzięki pozdrawiam mp-pp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz podać podstawę prawną takiego wymogu?

Tak mi powiedziano w firmie gdzie montują haki ze muszą być kierunkowskazy boczne musze poszukać w przepisach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie , kiedyś bardzo dawno temu był taki przepis

 

Dzisiaj o możliwości ciągnięcia przez pojazd przyczepy decyduje homologacja.

 

Masz w homologacji zapis dotyczący mas ciągniętych przyczep - możesz ciągnąć bez kierunkowskazów bocznych :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie , kiedyś bardzo dawno temu był taki przepis

 

Dzisiaj o możliwości ciągnięcia przez pojazd przyczepy decyduje homologacja.

 

Masz w homologacji zapis dotyczący mas ciągniętych przyczep - możesz ciągnąć bez kierunkowskazów bocznych :lol:

 

SUPER DZIĘKI :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - jak już pisałeś w innym wątku - masz nieprzerobione lampy ( USA ), więc dowód i tak do zabrania :lol:.

Tak więc te kierunkowskazy możesz sobie założyć, albo nie - Twoja wola.:niewiem:

 

Przy ewentualnym montażu masz dwa wyjścia - albo wiercić w błotniku i podciągnąć do przedniej lampy ( ew. przekaźnika pod deską rozdzielczą ) albo bez wiercenia naklejane.

Jak chcesz wiercić to kup sobie jakiekolwiek uniwersalne najtańsze, albo od Fiata CC ( chyba że chcesz mieć oryginalne ). Tu np. masz producenta http://www.dobmar.co...egoria.php?id=5

A jak chcesz naklejać to masz np. takie : http://allegro.pl/ki...514371626.html.

 

Przepisy : tu masz artykuł, który mówi o wszystkim opierając się na podstawach prawnych : http://www.motofocus...holownicze.html

 

Co do dopuszczenia ( atestu np. świateł ) patrz m. in. http://www.krbrd.gov...r_techn_poj.htm rozdział 2 paragraf 10.

 

I jeszcze coś takiego ( źródło http://www.grupaimage.com.pl/?s=prd&i=informacja&id=10576 ) :

 

Zapisy rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. 32. Poz. 262 z późniejszymi zmianami) w załączniku nr 6 ÔÇťWarunki szczegółowe dotyczące świateł zewnętrznych pojazdu samochodowego i przyczepy” zawierają w ┬ž 2. tabelę regulującą warunki, jakim powinny odpowiadać światła zamontowane na pojeździe. Punkt 3 tabeli określa charakterystykę kierunkowskazów. W punkcie 3c) wymienione są kierunkowskazy boczne, wobec których zastosowanie ma odnośnik 11 stanowiący ÔÇť11) Nie wymaga się, jeżeli długość pojazdu nie przekracza 6 m i nie jest on przewidziany do ciągnięcia przyczepy; jeśli kierunkowskazy boczne maja wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamontowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne”.[1] Oznacza to, że dla wymienionego pojazdu nie jest wymagany kierunkowskaz boczny natomiast, jeżeli posiada zdolność ciągnięcia przyczepy kierunkowskaz taki być musi. 1 Nowe brzmienie odnośnika zgodnie z zapisami określonymi w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 11 lutego 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia. Dz. U. z 4 marca 2004 r., Nr 34, poz. 300. weszło w życie 4 kwietnia 2004 r.

 

Odpowiedzi udzielił: Jerzy Barański – w latach 1979-1989 szef służb nadzoru i sterowania ruchem komunikacji miejskiej

w Szczecinie, do 1998 r. dyrektor firm komunikacyjnych, w latach 1999- 2007 dyrektor WORD w Szczecinie.

Edytowane przez Konrad_wawa (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma tam tego przepisu :niewiem:

 

Zacytuję tylko fragment :

 

Zgodnie z załącznikiem nr 6 do rozporządzenia z 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, boczne kierunkowskazy nie są wymagane, jeśli długość pojazdu nie przekracza 6 m i nie jest on przewidziany do ciągnięcia przyczepy. Jeśli pojazd jest przewidziany do ciągnięcia przyczepy, a kierunkowskazy boczne mają wspólne źródło światła z kierunkowskazami przednimi, to dla zapewnienia dobrej widoczności mogą być zamontowane dwa dodatkowe kierunkowskazy boczne.

 

Lecz proszę zwrócić uwagę na słowo ,, mogą " / nie muszą tylko mogą /

 

:lol:

 

Edytowałeś post gdy pisałem , zwróć uwagę na coś jeszcze :

 

Odpowiedzi udzielił: Jerzy Barański – w latach 1979-1989

 

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kłócę się, bo nie jestem do końca pewien.

Niestety w naszym pięknym kraju nie ma jednolitych przepisów, tylko mnóstwo różnego rodzaju ustaw, rozporządzeń z odnośnikami do innych przepisów itp.

W każdym razie w przypadku kolegi mp-pp to i tak bez różnicy ... tak jak u mnie - mimo, że mam kierunki boczne, to nie mam na przyczepie pięknych tablic wyróżniających ( ale sobie kupię ) i mam nieprzerobione światła, więc w razie kontroli i tak po dowodzie rejestracyjnym.hehe%281%29.gif ... ale na przeglądzie byłem "z ulicy" bez żadnych układów i przeszedł. :niewiem:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kłócę się, bo nie jestem do końca pewien.

Niestety w naszym pięknym kraju nie ma jednolitych przepisów, tylko mnóstwo różnego rodzaju ustaw, rozporządzeń z odnośnikami do innych przepisów itp.

W każdym razie w przypadku kolegi mp-pp to i tak bez różnicy ... tak jak u mnie - mimo, że mam kierunki boczne, to nie mam na przyczepie pięknych tablic wyróżniających ( ale sobie kupię ) i mam nieprzerobione światła, więc w razie kontroli i tak po dowodzie rejestracyjnym.hehe%281%29.gif ... ale na przeglądzie byłem "z ulicy" bez żadnych układów i przeszedł. :lol:.

 

 

Jak mam w przyczepie orginalny odblask na całej szerości przyczepy zespolony razem z światłami i na dole przyczepy zamontowane trujkątne odblaski , to też muszę montować tablice wyróżniające ????????????:niewiem::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Karlik nie zwalaj wszystkiego na mnie :rolleyes:

 

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA TRANSPORTU I GOSPODARKI MORSKIEJ

z dnia 1 kwietnia 1999 r.

w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

 

 

S 42. Pojazd lub zespol pojazdow, ktorego dlugosc przekracza 12 m albo dopuszczalna masa calkowita przekracza 16 t, powinien byc oznakowany z tylu w sposob okreslony w zalaczniku nr 8 do rozporzadzenia; nie dotyczy to autobusu miejskiego i ciagnika

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.