Skocz do zawartości

Ogrzewanie wody na 12V


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiał się ktoś z forumowiczów jak ogrzać wodę elektrycznie ale korzystając z 12V np z aku?? nie chodzi o gotowanie wody, jednak zastanawiam się nad ogrzaniem wody o ok 15-20 st od temp. powietrza czyli temp. wody w zbiorniku (w bakiście). Uściślając chodzi o uprzyjemnienie kąpieli w podróży, aby zaoszczędzić sobie lodowatego prysznica.

 

Jest jakiś pomysł ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ledwo pogadaliśmy i pomysł się urodził a Ty juz widze dumasz i zaczynasz tworzyć :(

 

Adaś co prawda to nie grzeje przez 12V tylko spalinowo ale było by to niezależne od 230V :) a chodzi o to że może dało by sie wykorzystać ogrzewanie postojowe np Webasto lub Eberspacher? :( ja w trym temacie jestem zielony ale w aucie sie to sprawdza i grzeje płyn chłodzacy momentalnie :yay: ktoś ma jakieś doświadczenia z tymi wynalazkami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są jeszcze inne metody dogrzewania wody w układzie chłodzącym i właśnie jeden jutro bedę testował. Chciałem żeby wiecej ludzi włączyło się w dyskusję. Jak ogrzać wode kiedy nie ma bojlera i nie ma 230V

 

 

 

 

looknij to

 

http://moto.allegro.pl/vw-golf-ibiza-1-9-tdi-110km-asv-podgrzewacz-plynu-i1505414275.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trzeba by dopaść tylko dane tech tego urządzenia :) wydajność, moc grzewczą itp Obojetnie które z powyższych urządzeń będzie potrzebowało układu bo przepływowo nie da rady ... czyli musi mieć pompe żeby obieg wymusić Musimy poczekać może ktoś ma jakieś większe rozeznanie w tych wynalazkach :(

 

moje propozycje maja pompy tylko potrzebują też ropki i odpowiedniego sterowania Za to można elegancko pod podłoga zamontować :yay: Przy samym grzaniu 12V będzie duży pobór i aku będzie potrzebował częstego ładowania np podczas jazdy Chyba że by tak zrobić żeby woda już grzała sie podczas jazdy piorąc prąd z auta to byłaby rewelka :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile te trzy świeczki ciągną Watów.

 

750 ,dlatego uruchamiają sie tylko po uruchomieniu silnika.

 

... czyli musi mieć pompe żeby obieg wymusić

 

 

nie, bez pompki będzie obieg grawitacyjny

 

 

 

 

Najlepsze będzie Webasto wodne , mam ThermoTop C i wiadro wody nagrzewa do 85 stopni w kilka minut , praktycznie natychmiast.niestety oprócz 12V/35W potrzeba jeszcze paliwa -niemniej jednak bedzie to najbardziej efektywne.

 

 

 

 

Można jeszcze zastosowac to + przetwornica 12V-230V , niestety tylko przy uruchomionym silniku :

http://www.eps.bielsko.pl/default.php?cat=1

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, a czy nie bardziej proste rozwiązanie by było zastosować coś takiego http://aukcjewp.wp.pl/wymiennik-ciepla-plytowy-secespol-la14-10-etna-i1513044316.html#gallery i połączyć to z układem chłodzenia kampera i zbiornikiem wody, podczas jazdy silnik się grzeje więc czemu nie wykorzystać tej energii do ogrzania wody do prysznica.

Pozdrawiam serdecznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szantymen twoja propozycja jest super i wiemy że istnieją takie bojlery 12V tylko jakie to są koszty :( min 600-700zł jeśli mnie pamięć nie myli

 

a my próbujemy znaleść o wiele tańsze rozwiązanie :( Dużo na tym forum jest osób które polecają i kupuja rzeczy tylko dedykowane do karawaningu a co za tym idzie w kosmicznych cenach a idzie przecież zrobić wszystko w znacznie mniejszych kosztach :yay: kwestia tylko chęci :)

 

Jacku my szukamy rozwiązania do przyczepy a nie kampera więc wymiennik nie wchodzi w gre :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szantymen twoja propozycja jest super i wiemy że istnieją takie bojlery 12V tylko jakie to są koszty :yay: min 600-700zł jeśli mnie pamięć nie myli

 

a my próbujemy znaleść o wiele tańsze rozwiązanie :) Dużo na tym forum jest osób które polecają i kupuja rzeczy tylko dedykowane do karawaningu a co za tym idzie w kosmicznych cenach a idzie przecież zrobić wszystko w znacznie mniejszych kosztach :) kwestia tylko chęci :-]

 

Jacku my szukamy rozwiązania do przyczepy a nie kampera więc wymiennik nie wchodzi w gre :dzieki:

 

Witam, Tomku myślałem że chodzi koledze "Adam1988" o podgrzanie wody właśnie w jego kamperku przynajmniej tak jest w awatarku :( .

ale jeśli chodzi o przyczepę to ten temat załatwia truma ciepłym powietrzem, primus ogrzanym płynem i alde również ogrzewając płyn chłodzący ogrzewa bojler wody. A jest jeszcze jedna możliwość tylko nie wiem na ile to zda egzamin pracująca lodówka wytwarza dość dużo ciepła kłopotliwego dla jej samej więc może zabrać lodówce ten nadmiar energii skoro już i tak jest bo raczej każdy ma lodówkę i w niej na pewno chce dobrze schłodzić :( czy :) .

Pozdrawiam serdecznie

Edytowane przez California (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

750 ,dlatego uruchamiają sie tylko po uruchomieniu silnika.

 

 

skąd wiesz że 1 świeca ma 250 W?

 

już wyjaśnił Tomek, szukamy rozwiązania do przyczepy (w kamperze mam gazówke trumy 10l)

 

Można lodówce odebrać trochę ciepła odpadowego ale to też nie bedzie tanie. Można by spróbować gdyby ktoś miał na zbyciu lodówkę na gaz R134a moc urządzenia była by wtedy ok 120W AC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.