Skocz do zawartości

Tempomat a...


John

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 39
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Tempomat......

Jeśli jesteś amatorem to z niego korzystasz.

Jak masz za sobą min milion km to byś się nie pytał.

Tempomat i abs czy sr itp wynalazki są dla ludzi z kasą.

Życie cię nauczy rozumu podczas jazdy.

pozdrawiam mobilnych profesorów.

 

Nie ma to jak w niedzielny poranek przeczytać "mądre" słowa :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest kilka wariantow tempomatow... ja mialem takie w autach:

 

3. temp. ktory ma w/w funkcje ale dodatkowo ma pamiec - jedno "pykniecie" przycisku i przyspiesza lub zwalnia do wczesniej zadanej predkosci

 

ja mam taki , skrzynia manualana ale 370Nm/1600 więc trudno go zdusić nawet na 6 biegu :(

 

 

 

Tempomat......

Tempomat i abs czy sr itp wynalazki są dla ludzi z kasą.

 

 

Dziekuje Ci ,ze nareszczie zostałem człowiekiem z kasą :() , wiesz ABS to standard , ESP będzie obowiązkowe od 2012 roku (nowe auta)

 

Teraz jest już epoka autopilotów a ABS ,ESP itp. to normalne wyposażenie, trundo znalesć auto bez tego.

 

Kupowałem teraz dostawczaka i jest ESP i pełno innych pierdół , ba nawet jest automatyczny ręczny - sam się załącza podczasz ruszania pod górkę.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko - co do amatorów, to 95% kierowców to amatorzy. Niektórzy z nas mają przejechane setki tysięcy kilometrów, czasami miliony.

Obawiam się, że życie nauczyło mnie czegoś innego. Ja doceniam elementy wpływające na bezpieczeństwo. Przejeździłem ponad 600 tys km (czyli też sporo), ale jeszcze więcej dowiedziałem się oglądając akta szkodowe z wypadków... Uczestnikami ich są nie tylko amatorzy. :(

Nie wrzucałbym do jednego worka urządzeń odpowiedzialnych za bezpieczeństwo typu ABS, TCS, ESP, SRS etc. wraz z tempomatami, park-asystentami, ściemnianymi lusterkami.

Pierwsze potrafią pomóc w uniknięciu kolizji/wypadku lub ratują zdrowie i życie. Druga grupa to gadżety, bajery, etc.

 

Przy okazji - większość aut z początku XXI wieku, czyli już 10,11-letnie już posiadają abs-y i poduchy i inne. Czy użytkownik posiadający takie autko - to już gość z kasą?:(

Według tej teorii - Polska to bogaty kraj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trafko - takie stwierdzenia ze z nowinek technicznych i udogodnien korzystaja amatorzy mija sie nieco z prawda...

mam prawko od 95 roku - amatorsko przejezdzilem czy to swoimi czy sluzbowymi autami pewnie cos okolo 1 000 000 km... nie mam prawka "zawodowego" - wiec co jestem amatorem...?

jesli jest cos w samochodzie to z niego korzystam

 

a przyjmujac Twoj tok rozumowania powinienes ogladac rubina i prac ciuchy we frani...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zimówki i nie ma w zimnie na mnie bata.

 

zaraz mi się przypomina dowcip o blondynce :-] po kolizji drogowej rozmawia owa blondynka z policjantem i ze zdziwieniem stwierdza; jak to możliwe że miała wypadek :( przecież ma zimówki :yay:

 

 

 

Trafko jesteś niesamowity :(:) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Różnica w zużyciu paliwa przy stosowaniu tempomatu zależy od obciążenia, czyli ciągniętej masy, oporu powietrza i prędkości. Z moich doświadczeń wynika, że w warunkach dużego obciążenia, różnica w spalaniu przy jeździe na tempomacie lub bez niego, wynosi nawet 2-3 l/100km na niekorzyść tempomatu. Przy długich przelotach zbierają się z tego niezłe oszczędności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy od trasy , ja robie trase PL-IT bez przyczepy dostawczakiem, ok 80% tej trasy mam załączony tempomat na 135km/h .Spalanie wychodzi 8l/100km.

Napewno spalanie na tempomacie jest większe dla kogoś kto bez niego potrafi trzymac obroty, niestety dużo osób nierównomiernie operuje pedałem przyspieszenia.

 

IMHO tempomat jak dla mnie to spalanie większe ok 0,5l/100

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje wyniki z ostatnich 4 lat jazdy po różnych drogach - Chorwacja, Rumunia, Litwa i wielokrotnie rodzimy Bałtyk. Jazda raczej spokojna. Mój zestaw to;

- LR Disco3 TDV6 HSE automat ( MW~2800kg)+ Dethleffs Camper 700 MK ( MW~1900kg). Niejednokrotnie na aucie jest 100kg box no i my razem z wnuczkiem +200kg. Wtedy p-pka jest max. załadowana i ma te swoje 2000kg. Całość ma ~5100kg.

- jazda z tempomatem ~ 14,5 do 14,8 l/100km

- jazda bez tempomatu z maksymalnym wykorzystaniem możliwości ręcznej zmiany biegów ~ 14,7 do 15,1 l/100km

- jazda w górach z częściowym wykorzystaniem ręcznej zmiany biegów ~14,3 do 14,8

Różne kombinacje które stosowałem chcąc zmniejszyć zużycie paliwa okazały się nieskuteczne. Nowoczesna 6 biegowa skrzynia automatyczna jest bardziej optymalnym rozwiązaniem. Jeszcze lepsza byłaby 7 czy 8 biegowa. Oczywiście automat. Wyrażnie jest to widoczne podczas jazdy autostradą pod silny wiatr.

Przy stałej prędkości 90 km/godz można zmusić auto do jazdy na 6 biegu ale pali o 1,5 l więcej niż na 4 lub 5 biegu które sam wybierze.

Najczęściej jadę tak jak TIR-y 86 - 89 km/godz. Auto ciągnie na 5 biegu sporadycznie wrzucając 6. Chyba, że wieje w plecy to 95 -100 na 6 biegu. Poza autostradą nie używam tempomatu. I tam jeżdżę zdecydowanie wolniej.

Generalizując; zużycie paliwa mego zestawu w małym stopniu zależy od masy czy szybkości, czy tempomatu. Podstawową sprawą jest to ,czy wiatr wieje w zęby czy w d..ę.

Uwagi o większym zużyciu paliwa przy automacie i tempomacie odnoszą się do skrzyń biegów starszej konstrukcji.

Pozdrawiam :(

AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oto moje wyniki z ostatnich 4 lat jazdy po różnych drogach - Chorwacja, Rumunia, Litwa i wielokrotnie rodzimy Bałtyk. Jazda raczej spokojna. Mój zestaw to;

- LR Disco3 TDV6 HSE automat ( MW~2800kg)+ Dethleffs Camper 700 MK ( MW~1900kg). Niejednokrotnie na aucie jest 100kg box no i my razem z wnuczkiem +200kg. Wtedy p-pka jest max. załadowana i ma te swoje 2000kg. Całość ma ~5100kg.

- jazda z tempomatem ~ 14,5 do 14,8 l/100km

- jazda bez tempomatu z maksymalnym wykorzystaniem możliwości ręcznej zmiany biegów ~ 14,7 do 15,1 l/100km

- jazda w górach z częściowym wykorzystaniem ręcznej zmiany biegów ~14,3 do 14,8

Różne kombinacje które stosowałem chcąc zmniejszyć zużycie paliwa okazały się nieskuteczne. Nowoczesna 6 biegowa skrzynia automatyczna jest bardziej optymalnym rozwiązaniem. Jeszcze lepsza byłaby 7 czy 8 biegowa. Oczywiście automat. Wyrażnie jest to widoczne podczas jazdy autostradą pod silny wiatr.

Przy stałej prędkości 90 km/godz można zmusić auto do jazdy na 6 biegu ale pali o 1,5 l więcej niż na 4 lub 5 biegu które sam wybierze.

Najczęściej jadę tak jak TIR-y 86 - 89 km/godz. Auto ciągnie na 5 biegu sporadycznie wrzucając 6. Chyba, że wieje w plecy to 95 -100 na 6 biegu. Poza autostradą nie używam tempomatu. I tam jeżdżę zdecydowanie wolniej.

Generalizując; zużycie paliwa mego zestawu w małym stopniu zależy od masy czy szybkości, czy tempomatu. Podstawową sprawą jest to ,czy wiatr wieje w zęby czy w d..ę.

Uwagi o większym zużyciu paliwa przy automacie i tempomacie odnoszą się do skrzyń biegów starszej konstrukcji.

Pozdrawiam :(

AdamH

 

Jeśli nie notujesz różnicy w spalaniu między tempomatem a jazdą na tiptronicu to może masz za ciężką nogę :). Ja moje doświadczenia mam na bardzo podobnym zestawie. LR range rower TDV8 Vogue + cepka 1600kg. Skrzynia automat 6 biegowa. Jak mówi mój syn: "kiosk RUCHU na czterech kołach" :(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

=

Edytowane przez tadek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.