Skocz do zawartości

Pytanie o kat. B prawa jazdy


Michal83

Rekomendowane odpowiedzi

Besiek - poszukaj dobrze. Pisaliśmy o projekcie ustawy. Chyba, że wymyślili coś innego. Pamiętaj, że obowiązuje nas Konwencja.

Być może zmieni się zapis, w którym będzie zapis wyodrębnione dmc zestawu 4250 w przypadku przyczepy lekkiej. Nie sądzę, że coś się zmieni. Musiałoby się prawo zmienić w całej UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 172
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Ustawa o kierujących pojazdami (DzU nr 30/2011, poz. 151):

 

Art. 6.

1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

B) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4.250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

Art. 139.

Ustawa wchodzi w życie po upływie roku od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

3) art. 6 ust. 1 pkt 1, 3 i 6 lit. c oraz ust. 4, art. 8 ust. 1 pkt 1, 4 i 6 lit. a, a także art. 13 ust. 1 pkt 1, które wchodzą w życie z dniem 19 stycznia 2013 r.;

 

Tyle ustawa. Otwarte pozostaje pytanie, jak nowe zapisy mają się do konwencji wiedeńskiej.

Tu się nie wypowiadam bo nie jestem prawnikiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam za zamieszanie, rzeczywiście temat już był poruszany na forum. Ciekawe skąd egzaminator wziął informację że to ma wejść w lutym 2012, może mu się coś pomerdało.

 

Dobra już wiem, ustawa wchodzi w życie w 2.2012, ale przepis będzie obowiązywał od 2013.

Edytowane przez Besiek (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorzu - mój imienniku. Właśnie ten fragment ustawy braliśmy pod lupę. Należy się tu skupić na części "z zastrzeżeniem".

Kategorię E do B, zgodnie z tym zapisem nie należy traktować jako oddzielną kategorię prawa jazdy, tylko rozszerzenie do kat. B.

 

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

I to by było prawda, gdyby nie:

12) kategorii B+E, C+E lub D+E – pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B, C lub D, łącznie z przyczepą (przyczepami), przy czym w zakresie kategorii B+E dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t;

 

Całe zamieszanie wynika z:

B) Kategoria B:

Pojazdy silnikowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3 500 kg i konstrukcyjnie przystosowane do przewozu nie więcej niż ośmiu pasażerów oprócz kierowcy; pojazdy silnikowe tej kategorii, mogą być łączone z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 750 kg.

 

Bez uszczerbku dla przepisów dotyczących zasad przyznawania omawianym pojazdom homologacji typu, pojazdy silnikowe należące do tej kategorii mogą być łączone z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej

750 kg, pod warunkiem że dopuszczalna masa całkowita takiego zespołu pojazdów nie przekracza 4 250 kg. W przypadku gdy masa takiego zespołu pojazdu przekracza 3 500 kg, państwa członkowskie, zgodnie z przepisami załącznika V, wymagają, aby taki zespół pojazdów był kierowany wyłącznie po:

ÔÇö ukończeniu szkolenia, lub

ÔÇö zdaniu egzaminu umiejętności oraz zachowania na drodze.

 

Państwa członkowskie mogą także wymagać zarówno ukończenia takiego szkolenia, jak i zdania egzaminu umiejętności oraz zachowania na drodze.

 

Państwa członkowskie umieszczają na prawie jazdy odpowiedni kod wspólnotowy informujący o nadaniu uprawnień do kierowania takim zespołem pojazdów.

Dolna granica wieku dla kategorii B zostaje ustalona na 18 lat;

 

c) Kategoria BE:

ÔÇö bez uszczerbku dla przepisów dotyczących zasad przyznawania omawianym pojazdom homologacji typu, zespół pojazdów złożony z pojazdu ciągnącego kategorii B oraz przyczepy lub naczepy, przy czym dopuszczalna masa całkowita przyczepy lub naczepy nie przekracza 3 500 kg,

ÔÇö dolna granica wieku dla kategorii BE zostaje ustalona na 18 lat;

 

Czyli wszystko jasne. Ustawa o kierujących wypełnia zapisy dyrektywy.

W Unii nie będzie problemu, nasze prawa jazdy muszą być uznawane. Poza Unią konwencja Wiedeńska (B=zestaw do 3,5t) lub Genewska (tzw. międzynarodowe prawo jazdy: B=samochód do 3,5t + przyczepa lekka)

Edytowane przez Grzegorz_D (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy z przyczepką towarową - dwuosiową (osie obok siebie, typu tandem) o DMC powyżej 750 kg też można jeździć na kat. B, oczywiście nie przekraczając 3,5 t. zestawu? :)

Edytowane przez Michal83 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy z przyczepką towarową - dwuosiową (osie obok siebie, typu tandem) o DMC powyżej 750 kg też można jeździć na kat. B, oczywiście nie przekraczając 3,5 t. zestawu? :)

 

 

można

liczba osi nie ma tutaj znaczenia, tylko waga (i inne warunki, wymienione wcześniej)

a generalnie osie typy tandem są traktowana tak samo jak pojedyncza

 

a przy okazji: w Kodeksie Drogowym nie ma rozróżnienia przyczep na jedno- i wieloosiowe, taki podział pojawia się za to przy znaki B-7 (zakaz wjazdu pojazdu z przyczepą) i wtedy znak ten dotyczy przyczep wieloosiowych jeżeli odległość osi od siebie wynosi co najmniej 1m (np. przyczepy rolnicze)

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 lata później...

Haha. Jesteśmy w trasie,właśnie trzymała nas policja! Wyjazd z Wawy tuż przed Raszynem. Chcieli od Toma prawko E do naszej popierdołki. Musiałam pana pouczyć z Kd. Zabrał papiery i poszedł do radiowozu i długo nie wracał.

Ostatecznie przyznał rację i jedziemy dalej. Uffff

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawkiem mu nie wyszło trochę to przywalił się o naklejkę na przyczepie NL i groził mandatem 100 zł. Na szczęście mielismy naklejkę zlotową w schowku która za chwilę pokryła tę holenderską. Nie ma NL, nie ma mandatu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.