Skocz do zawartości

opony do Van'a? czy musza byc wzmacniane?


bodzioklb

Rekomendowane odpowiedzi

doszly do mnie glosy ze opony w vanie powinny byc wzmacniane... podobno w de i cz czepiaja sie tego - i sprawdzaja max obciazenie jakie jest napisane na oponie...

moje autko ma dmc 2500kg - ale jak to sie ma do obciazenia na os czy dane kolo ?

 

w tej chwili mam zimowe continental gdzie max load jest 630kg - wiec niby 4 x 630 = 2520 - niby starczy ale nie wiem czy tak to sie liczy

 

a czeka mnie zakup opon letnich - i nie wiem jak sie do tego zabrac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takiego mini Vana w sumie ( VW Touran DMC coś koło 2180 chyba ) i nic nie słyszałem nigdy o tym, że oponki muszą być wzmacniane - kontrole również miałem za granicą - sprawdzali opony ( bieżnik ) ale do niczego się nie czepili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniane opony typu C to trzeba mieć np w autach typu VW LT35, Transit itd, gdzie jest duża ładowność na pakę. Do osobowego minivana stosuje się opony jak w każdym innym aucie. W końcu do trochę wyższa osobówka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych wzmacnianych nie potrzebujesz :sciana: tylko normalne standartowe oponki Wyżej dobrze ktoś okreslił że to tylko wyższa osobówka :ok: wzmacniane potrzebowałbyś do busa :sciana: A co do przelicznika to w pierwszym poście dobrze liczysz :piwo: tylko ja bym z troche wiekszym zapasem kilogramowym kupił opony ze wzgledu na budke :klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie do końca zwykłe, bo może braknąć ładowności

jeśli chodzi o sharana to sam temat przerabiałem dla taty,

i są opony zwykłe, ale z podniesioną nośnością, czasem oznaczane XL

np SAVA PERFECTA 195/65R15 95T XL

czy KLEBER DYNAXER HP3 195/65R15 95T XL

XL - opona wzmacniana o podwyższonym indeksie nośności, a 95 to 4x690kg

 

nie wiem czy nie musi być spełniony warunek nacisku na oś :ok:

 

ja myślałem o takich wzmacnianych oponach do przyczepki, żeby nie pchać się w C

bo jednak jest to sztywniejsza i cięższa opona :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

żadnych wzmacnianych nie potrzebujesz :klnie: tylko normalne standartowe oponki Wyżej dobrze ktoś okreslił że to tylko wyższa osobówka :sciana: wzmacniane potrzebowałbyś do busa :klnie: A co do przelicznika to w pierwszym poście dobrze liczysz :sciana: tylko ja bym z troche wiekszym zapasem kilogramowym kupił opony ze wzgledu na budke :mlot:

 

 

 

kit czy bierzesz odpowiedzialność za to co napisałeś ?

 

Kolego potrzebujesz odpowiednie opony do konkretnego typu samochodu i źle to liczysz , a kit źle podpowiada

 

nie do końca zwykłe, bo może braknąć ładowności

jeśli chodzi o sharana to sam temat przerabiałem dla taty,

i są opony zwykłe, ale z podniesioną nośnością, czasem oznaczane XL

np SAVA PERFECTA 195/65R15 95T XL

czy KLEBER DYNAXER HP3 195/65R15 95T XL

XL - opona wzmacniana o podwyższonym indeksie nośności, a 95 to 4x690kg

 

nie wiem czy nie musi być spełniony warunek nacisku na oś :ok:

 

ja myślałem o takich wzmacnianych oponach do przyczepki, żeby nie pchać się w C

bo jednak jest to sztywniejsza i cięższa opona :piwo:

 

 

Tutaj masz konkretniejszą odpowiedź , ale nie trafioną tym razem z indeksem prędkości .

 

T - 190 km/h - takie to można sobie zakładać do silniczka 1,4 benzyna , do 1,6 benzyna trzeba już H

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz jak dobrać oponę do konkretnego pojazdu / samochodu / :

 

Najprościej - odnaleźć tabliczkę , gdzie producent podaje jakie opony mogą być stosowane w pojeździe . Zobacz na klapce wlewu paliwa , na słupkach .

 

Jeśli takiej tabliczki nie ma , lub jej nie odnajdziesz zobacz na tabliczkę znamionową . Pod nr VIN masz po kolei :

 

DMC pojazdu

 

DMC zespołu pojazdów

 

1- max. nacisk osi przedniej

 

2- max. nacisk osi tylnej

 

Sprawdź który z nacisków jest większy , podziel go przez liczbę opon na osi / w Twoim przypadku 2 / i dobierz opony o co najmniej takiej nośności , najlepiej większej

 

Nie zapomnij o indeksie prędkości , bo nie samym chlebem człowiek żyje :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bodzio, najlepiej dojdź do info jakie fabryczne były wstawiane. Klasyczne "C" (np. z busa) przy takiej mocy mogłyby mieć za słaba trakcję. Opona musi mieć odpowiedni bieżnik jak i odpowiednie parametry techniczne.

 

Poniżej co konfigóratory podpowiadają:

http://www.opony.v10.pl/kreator/index.asp

http://opony.auto.com.pl/dobierz-opony/3077

http://www.netgum.pl/dobierz_opony.php?d_marka=VOLKSWAGEN&d_model=Sharan&d_silnik=2.8_V6_24V_Benzyna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11 - sa zwykle i xl... ale z tego co juz zdarzylem wykumac wszystkie "zwykle" wg katalogow maja nosnosc powyzej 630kg...

ale chyba jednak kupie xl - nie wiem czy to zwiazane z mniejszym zbytem i popularnoscia, wersje xl sa tansze niz normalne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg katalogu do Twojego samochodu powinny być opony 215/60 R 16

 

Nie wiem czy takie masz felgi czy masz założone 16tki?

 

ale żeby było szybciej patrz na opony z indeksem nośności opon (w załączeniu plik z poniższego źródła)

http://www.felgi-opo...i_,1,87,40.html

 

w Twoim wypadku w zasadzie zwykłe opony z indeksem nośności 98 (po 750kg) bez problemu wystarczą dając DMC dla 4 kół 3.000kg

 

Napisz jakie masz felgi bo jesli standardowe 15tki to np. taka opona sprawdzi się IMO idealnie

http://www.opony.pl/...157283&rodzaj=0

 

Wg katalogu do Twojego samochodu powinny być opony 215/60 R 15

 

Nie wiem czy takie masz felgi czy masz założone 16tki?

 

ale żeby było szybiciej patrz na opony z indeksem nośności opon (w ząłączeniu plik z poniższego źródła)

http://www.felgi-opo...i_,1,87,40.html

 

w Twoim wypadku w zasadzie zwykłe opony z indeksem nośności 98 (po 750kg) bez problemu wystarczą dając DMC dla 4 kół 3.000kg

 

post-3054-0-35798300-1300349114_thumb.jpg

Edytowane przez Kamil_K (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.