Skocz do zawartości

AKS 2000


GregorY

Rekomendowane odpowiedzi

Poprzedni właściciel zamontował AKS 2000 i o zaletach tego rozwiązania nie będe się tutaj rozwodził. Kazdy użyszkodnik juz wpadł w zachwyt.

Problem pojawił się gdy chciałem się o nim więcej dowiedziec, google jak i nasze forum jest pod tym wzgledem skąpe. Podobnie z oficjalną strona AL-KO.

 

Pytanie moje dotyczy głównie instrukcji obsługi - jak naprawde trzeba patrzec na wskaźniki na zaczepie (kontrola zużycia okładzin ciernych) oraz sposobu wymiany tychże okładzin.

Wyslalem tez mejla do producenta, na razie cisza - czy ktos zatem dysponuje jakimikolwiek materiałami dotyczacymi tylko tego zaczepu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprzedni właściciel zamontował AKS 2000 i o zaletach tego rozwiązania nie będe się tutaj rozwodził. Kazdy użyszkodnik juz wpadł w zachwyt.

Problem pojawił się gdy chciałem się o nim więcej dowiedziec, google jak i nasze forum jest pod tym wzgledem skąpe. Podobnie z oficjalną strona AL-KO.

 

Pytanie moje dotyczy głównie instrukcji obsługi - jak naprawde trzeba patrzec na wskaźniki na zaczepie (kontrola zużycia okładzin ciernych) oraz sposobu wymiany tychże okładzin.

Wyslalem tez mejla do producenta, na razie cisza - czy ktos zatem dysponuje jakimikolwiek materiałami dotyczacymi tylko tego zaczepu?

 

http://www.alko.pl/fahrzeugtechnik/caravan/zubehoer/aks.html

Wystarczyło pogoogować :przytul: i proszę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za połowiczną odpowiedź - w sumie skupiłem się na szukaniu czegoś podobnego do tego:

http://www.alko.pl/f...nik/img/pdf.png

 

Z lakonicznych informacji typu:

"Podwójny wskaźnik zużycia okładzin

leer_weiss.gifUstaw dźwignię zabezpieczenia w pozycji swobodnej. Dopiero wtedy gdy nacięcia kontrolne poruszając się wykraczają poza oznaczony zakres, konieczna jest wymiana okładzin ciernych.

 

aks4.jpg"

 

niewiele daje do zrozumienia. Co znaczy "Pozycja swobodna"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za połowiczną odpowiedź - w sumie skupiłem się na szukaniu czegoś podobnego do tego:

http://www.alko.pl/f...nik/img/pdf.png

 

Z lakonicznych informacji typu:

"Podwójny wskaźnik zużycia okładzin

leer_weiss.gifUstaw dźwignię zabezpieczenia w pozycji swobodnej. Dopiero wtedy gdy nacięcia kontrolne poruszając się wykraczają poza oznaczony zakres, konieczna jest wymiana okładzin ciernych.

 

aks4.jpg"

 

niewiele daje do zrozumienia. Co znaczy "Pozycja swobodna"?

zapnij zaczep na hak i dźwignię swobodnie opuść na dół (bez użycia siły) wskaźnik ma się mieścić w widełkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapnij zaczep na hak i dźwignię swobodnie opuść na dół (bez użycia siły) wskaźnik ma się mieścić w widełkach.

 

tylko, że jest jedno halo...

opuszczamy dźwignię, znacznik mieści się w widełkach i jest niby dobrze, ale tak jak było w moim przypadku co wtedy gdy uszkodzi się tylko jedna z dwóch okładzin? Dźwignia jest z dwóch części skręconych ze sobą (takie dwie cienkie dźwignie lewa i prawa) i przez to, że są skręcone to przy uszkodzeniu tylko jednej okładziny wskaźnik pokazuje, że jest ok. Żeby być pewnym należy więc rozkręcić dźwignię i zbadać wskazania znacznika z każdej strony oddzielnie. Naprowadziły mnie na to załączone do` nowych okładzin podkładki dystansowe. Podkładkami tymi ustawiamy okładziny (płycej, głębiej) wg znacznika. Podkładki są różnych grubości, tak że jest parę możliwości ustawienia. Ja ustawiłem znacznik na pierwszej kresce. Na koniec dopiero skręcamy obie dźwignie razem. Jak zauważyłem są dwa rodzaje okładzin:

takie miałem wcześniej i część cierna (dociskająca) się w jednej wykruszyłapost-5622-0-15053000-1300118140_thumb.jpg

takie mam teraz i jest okpost-5622-0-20552200-1300118224_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam oryginalne papiery na niego. Ale nie mam czasu zeskanować. Może jutro..

 

 

Grzesiu!! Imienniku mój, mordo kochana jedyna (ale ci słodzę - zauważyłeś??) jakbyś znalazł chwilkę czas to będe zobowiązany.:przytul:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.alko.pl/f...behoer/aks.html

Tak jak piszą koledzy rozkręć dźwignię żeby zrobiły się 2 osobne części dla każdej strony zaczepu z osobna.Jeżeli masz wypinany hak to wypnij (będzie łatwiej montować okładziny) Podczep hak pod zaczep i sprawdź stan jak na rysunku czy znaczki mieszczą się w normie między kreskami(nie opuszczaj dźwigni na cały zycher tylko do wyczucia lekkiego oporu- to jest ten stan swobodny) Jeżeli znaczek wyjdzie za kreski okładziny są wytarte i do wymiany.Żeby wymienić okładziny musisz z boku zaczepu wyjąć czerwone zaślepki i kawałkiem pręta który wejdzie w otwór lub dłuższą śrubą m-5 wybić stare okładziny.Montaż w odwrotnej kolejności a regulację zrobisz przez dodawanie odpowiedniej ilości podkładek które są w komplecie razem z okładzinami. GEMIX pokazał Ci jakie masz kupić okładziny.Sam latem jak wymieniałem też na początku miałem dylemat jak się do tego zabrać a okazało się że całość zajęła nie więcej jak 15 minut pracy.Powodzenia i dasz rade

Edytowane przez botax1 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że pomogli mi pracownicy poznańskiego AL-KO.

Otrzymałem wielojęzyczny (oczywiście z pominięciem jezyka defaultowego :ok: ) skan instrukcji obsługi z kilkoma dużo wyjasniającymi rysunkami.

 

Gdyby ktos na przyszłość potrzebował - służę pdf-em.

 

Tym samym Grześ - dzięki, nie będe cię już gonił.

 

Botax - równiez dzięki - w sobotę sprawdzę twoje podpowiedzi organoleptycznie :piwo:

Edytowane przez GregorY (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zauważyłem są dwa rodzaje okładzin:

takie miałem wcześniej i część cierna (dociskająca) się w jednej wykruszyłapost-5622-0-15053000-1300118140_thumb.jpg

takie mam teraz i jest okpost-5622-0-20552200-1300118224_thumb.jpg

 

a możesz mi wytłumaczyc w jaki sposób założyłes nowsze okładziny zamiast starszych? :ok: według mojej wiedzy jest to technicznie nie możliwe :piwo:

 

 

tu drobna uwaga dla osób chcących wymieniać okładziny by sie zainteresowały który rodzaj AKSu2000 mają;

 

okładziny starego typu AKSu2000 są wkręcane i ustawiane gwintem i zabezpieczane precikiem a nowsze AKSy2000 są wciskane i ustawiane blaszkami i mają takie plastikowe zakrywki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a możesz mi wytłumaczyc w jaki sposób założyłes nowsze okładziny zamiast starszych? :sciana: według mojej wiedzy jest to technicznie nie możliwe :sciana:

 

 

tu drobna uwaga dla osób chcących wymieniać okładziny by sie zainteresowały który rodzaj AKSu2000 mają;

 

okładziny starego typu AKSu2000 są wkręcane i ustawiane gwintem i zabezpieczane precikiem a nowsze AKSy2000 są wciskane i ustawiane blaszkami i mają takie plastikowe zakrywki

 

słuszna uwaga :ok:

moje okładziny są wciskane nowego modelu, chodziło mi o pokazanie, że są wykonywane z różnych materiałów. Na poglądowych fotkach pokazałem dwa rodzaje materiału z jakich są wykonane, a i przy okazji dwa modele nowszy i starszy. Ot i cała tajemnica :piwo: Przy zakupie miałem właśnie dylemat jakie kupić bo stare były metalowe a w necie jakieś tworzywowe. Grunt, że pasują i co najważniejsze dobrze działają :klnie:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz wszystko jasne :piwo:

 

zwróciłem na to uwage bo jest niefortunie sformułowanie i niechciałem by ktoś kombinował z montażem nie odpowiednich okładzin bo to mogłoby mieć opłakane skutki :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Przy zakupie miałem właśnie dylemat jakie kupić bo stare były metalowe a w necie jakieś tworzywowe. Grunt, że pasują i co najważniejsze dobrze działają :klnie:

 

 

GEMIX - po zlocie w Bałtowie dzięki za podpowiedź - juz zamówiłem i przyszły do domu nowe okładziny cierne tego nowszego typu - wciskane.

Pierwsze wrażenie - co to za tandetny plastik?? Po dłuższej zabawie stwierdzam że nieźle jest ten materiał utwardzony - tak obudowa jak i część cierna.

 

W sobote montaż i regulacja, nawet się zastanaiwam czy nie zrobić sobie rundki po mieście celem "wypróbowania" wynalazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.