Skocz do zawartości

Winiety


Lukasz1221

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

Chciałbym się zapytac Was, czy na samochody osobowe + przyczepę kempingową trzeba wykupywac winety tak jak na ciężarowe samochody? Gdzie się wogóle wykupuje takie winety i do czego służą? Na kampera wymagana jest wineta ?

A jak to jest w innych krajach ...

 

 

Pozdrawiam,

Lukasz1221

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Winiet dla samochodów cieżarowych się nie wykupuje.

Natomiast musisz winietki autostradowe. Np Słowacja i Austria - opłata za samochód + przyczepa jest identyczna jak za sam samochód osobowy. Inaczej wygląda sprawa z płatnymi odcinkami autostrad gdzie nie obowiązują winiety tylko myto na bramkach (Polska, Słowenia, Chorwacja) - tam cena za samochód z przyczepą to samochód osobowy x2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym x 2 Pawle to trochę przeholowałeś. W tamtym roku ciagnałem przyczepę do Chorwacji przez Słowację i Węgry i było tak: Słowacja i Węgry - wykupujesz czasową winietę (w naszym przypadku najbardziej opłacalna była miesięczna) na stacji benzynowej przed wjazdem na autostradę!!! (i nie planuj później, bo niebiescy chłopcy Cię dopadną). Dla aut osobowych z przyczepą to winieta do 3,5t czyli ta sama co dla samych aut osobowych. Koszty niewielkie, dokładnie nie pamiętam, ale nie więcej niż 50-60 zł na polskie. W Chorwacji jest inaczej. Na płatnych odcinkach na bramkach płacisz jakieś 40% więcej jeśli ciągasz przyczepę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A-4 Kraków - Katowice opłata dokładnie x2. Z Chorwacją może rzeczywiście przesadziłem.

Najkorzystniej wypadają winiety. Tak jak napisałeś do 3,5t nie jest ważne co ciągniemy, opłata jest ta sama.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam :)

 

dwie sprawy

 

1. w Polsce napewno nie trzeba winiet na jazde samochodem z przyczepa poniewaz jest to jazda nie zarobkowa, jazda tylko na uzytek wlasny

 

2. na zachodzie wykupuje sie oplate na autobahn-e w roznych odpowidnio oznakowanych miejscach np. stacje benzynowe a w przypadku niemiec przed wjazdem na stary urzedzie celnym ( zaznaczam ze pisze tutaj o tzw. oplacie autostradowej "mycie" jakie nalezy wykupic na poruszanie sie zestawem powyzej 12 ton ) z tego co wiem na autobahn jazda z przyczepa kampingowa nie podlega oplacie

- jesli ktos ma inne informacje to proszeto co ja napisalem sprostowac :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za linki :) Zaraz sobie drukne żeby wiedziec :) Bo o linkach zapomne a tak sobie wydrukuje i bedzie dobrze :-]

 

[ Dodano: Pią 16 Lut, 2007 11:09 ]

A jeszcze mam pytanie... Jak są te opłaty to jest cos takiego, jak w Polsce na A4? Że są bramki, trzeba stanąc i zapłacic? A jak ktos nie zna danego języku i nie zakupi tej winety na stacji, bo nie wiedział to co wtedy? To jest jakos oznakowane te stacje, ze tukupuje się te winety? Czy tak jak napisałem wyżej jest jak w Polsce, że są bramki i się płaci... :-]

 

 

 

Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są winiety to juz nie ma bramek. Miejsca zakupu są oznaczone przważnie mała naklejką na szybie sklepiku, stacji czy czegoś tam. A jak są bramki to nie ma winiet :-) We Włoszech są fajne bramki, bo można płacic karta , nie ma nikogo w okienku i automat sam rozpoznaje czym jedziemy (tzn ile to waży i ile ma osi). Mnie z przyczepą rozponawał bezbłędnie:-). Oczywiście nie jest to jednyne rozwiązanie, bo są obok okienka dla gotóki i specjalne przejazdy dla TIR, ktore sie nawet nie zatrzymują (tam jest jakiś system radiowy)

Odpowiedz na pytanie, że nie wiedziałeś jest nieorzyjemna: brak znajoimości prawa nie zwalnia nas z stosowania się do niego :-( , jak nie wiedziałeś to możesz mieć problemy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak są winiety to juz nie ma bramek. Miejsca zakupu są oznaczone przważnie mała naklejką na szybie sklepiku, stacji czy czegoś tam. A jak są bramki to nie ma winiet :-) We Włoszech są fajne bramki, bo można płacic karta , nie ma nikogo w okienku i automat sam rozpoznaje czym jedziemy (tzn ile to waży i ile ma osi). Mnie z przyczepą rozponawał bezbłędnie:-). Oczywiście nie jest to jednyne rozwiązanie, bo są obok okienka dla gotóki i specjalne przejazdy dla TIR, ktore sie nawet nie zatrzymują (tam jest jakiś system radiowy)

Odpowiedz na pytanie, że nie wiedziałeś jest nieorzyjemna: brak znajoimości prawa nie zwalnia nas z stosowania się do niego :-( , jak nie wiedziałeś to możesz mieć problemy

 

 

Nie wiedziałem, bo jeszcze nigdy nie byłem za granicą... A skad mialem wiedziec o tych winietkach ... Dlatego napisałem ten temat, żeby się dowiedziec co i jak, aby w przyszłosci nie miał problemów :) :) :-]

 

[ Dodano: Sob 17 Lut, 2007 09:07 ]

A jeszcze jedno... Jak np. wykupiłbym winetę np. włoską, to czytałem, że są też płatne tunele, to wineta już nie obowiazuje wtedy? Czy wtedy są bramki ? Czy jednak jedziemy na winete?

 

 

 

Pozdrawiam,

Lukasz1221 :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Witam wszystkich gorąco.A jak wygląda sprawa winiet na zestaw-auto osobowe+przyczepa,ale DMC zestawu jest większe 3,5t(Węgry,Słowacja,Czechy),bo ja rozumiem(mam nadzieję że błędnie ;-))

że trzeba kupić winietę na IIkat(jak furgony pow.3,5 ton).Pozdrawiam!Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.