Skocz do zawartości

pompka przepływowa


GregorY

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Czy moge poprosic o opinię na temat takiego rozwiązania:

Zbiornik 45 litrów montowany w przedziale technicznym (tak jest w oryginale przewidziane w mojej stodole):

post-5296-048617000 1296046533_thumb.jpg

oraz pompka przepływowa dokładnie tego typu:

post-5296-028305200 1296046543_thumb.jpg

o wydajności 8 litrów/min, cisnienie 0,5 bara, przy czym nie jest to pompka zasysajaca - wymaga stałego zalania.

 

Pytanie, a w zasadzie moje przemyślenia - zbiornik ma otworek na dole na wyprowadzenie kawalka przewodu do pompy, pompa musiałaby stać na podłodze - równo z dnem zbiornika, więc takie rozwiązanie z automatu załatwia temat jej zalania.

Skłaniam sie ku takiemu rozwiązaniu: łatwiej będzie uzupełniac wodę w zbiorniku oraz - o czym myślę na przyszłość - górnym włazem lepiej będzie wmanewrować tam ewentualną grzałkę.

 

A może juz ktoś coś takiego montował i moze się podzielić doświadczeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mogę wtrącić swoje zdanie- dolna zaślepka służy do spuszczania wody ze zbiornika,możesz nią wyprowadzić rurkę poprzez zaworek.Boczny ,górny korek służy do podłączenia węża do zalewania zbiornika wodą. Pompkę podłącz przez główną zakrętkę,najlepiej przy użyciu dławików.Nie wiem na ile te moje wynurzenia są klarowne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - w/g mnie dobrze rozumujesz to jest pompka przepływowa a nie zanurzeniowa i powinna spełnić swoje zadanie.Tylko się obawiam czy nie będzie za słaba.Zresztą zależne co będzie obsługiwać ?.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.Tylko się obawiam czy nie będzie za słaba.Zresztą zależne co będzie obsługiwać ?.

 

now zasadzie będzie zasilać w wodę zlewozmywak w kuchni i umywalkę w łaziece.

Myślisz ze za słaba? Niestety klapa z przedziału technicznego przymarzła (zamek) i nie mogę się dostać do parametrów oryginalnej pompki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompki przepływowe zazwyczaj same zasysają ciecz do jakiejś wysokości.

 

Sprawdż, jeżeli da radę zassać z góry( co przy pełnym zbiorniku nie powinno być problemem ),

 

to wystarczy w dużym korku zrobić otwór i wkleić smok-rurkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

now zasadzie będzie zasilać w wodę zlewozmywak w kuchni i umywalkę w łaziece.

Myślisz ze za słaba? Niestety klapa z przedziału technicznego przymarzła (zamek) i nie mogę się dostać do parametrów oryginalnej pompki.

 

Jeśli tylko to to nie powinno być problemów.Miałem na myśli np.jakiś zbiornik(bojler) tam trzeba dodatkowej mocy ze względu na zawory zwrotne.Chociaż oryginalnie może taka moc była przewidziana.

Tylko pamiętaj ,że nie należy dokręcać górnej korka całkowicie podczas pracy pompy bo powstanie podciśnienie i pompa przestanie pompować-musi być dostęp powietrza.:)

Edytowane przez cyryl (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pamiętaj ,że nie należy dokręcać górnej korka całkowicie podczas pracy pompy bo powstanie podciśnienie i pompa przestanie pompować-musi być dostęp powietrza.:ok:

 

dzięki za dobre rady - a co do ostatniego..... bardzo lubiałem fizykę w technikum :bukiet: , będę o tym pamiętał.

 

Sprawdż, jeżeli da radę zassać z góry( co przy pełnym zbiorniku nie powinno być problemem ),

 

no właśnie nie - nie da rady - nie będzie zalana, będzie ciągnąć powietrze.

myślałem o czymś takim - zauważcie, że póki bedzie woda w zbiorniku - będzie też w pompce.

post-5296-019438100 1296071729_thumb.jpg

 

Czy ktoś może podpowiedzieć, czy wydajność 8 litrów / minutę to mało czy w sam raz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może podpowiedzieć, czy wydajność 8 litrów / minutę to mało czy w sam raz?

 

Tragedii nie będzie, ale z tego co widziałem na allegro to zanurzeniowe mają 10-18l/min. Z doświadczenia z pracy z pompami wirnikowymi (nieco większego kalibru) mogę stwierdzić, że zanurzalne sprawdzają się lepiej niż te przepływowe. Pamiętaj również, że wydajność pompy będzie zmieniać się w zależności od długości instalacji i wysokości na którą chcesz pompować.

 

Poza tym, przeczytałem Twoje argumenty za pompką przepływową, i wydaję mi się, że przy zastosowaniu zanurzeniowej również możesz zainstalować grzałkę i poradzić sobie z napełnianiem zbiornika (np zrobić dodatkowy otwór na lejek).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość zamontowania pompy zanurzeniowej w środku zbiornika ja w swojej angielce mam zewnętrzny zbiornik na wodę poj. 40 l kiedy braknie wody pompa pracuje na sucho a wtedy trzeba zbiornik napełnić nic złego do tej pory się nie stało(3 sezony) u mnie jest pompa zanurzeniowa zbiornik wystarcza na 24 gdz gotujemy ,zmywamy naczynia w przyczepie 4 osoby woda do gotowania kawy .herbaty osobno

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy jest możliwość zamontowania pompy zanurzeniowej w środku zbiornika ja w swojej angielce mam zewnętrzny zbiornik na wodę poj. 40 l kiedy braknie wody pompa pracuje na sucho a wtedy trzeba zbiornik napełnić nic złego do tej pory się nie stało(3 sezony) u mnie jest pompa zanurzeniowa zbiornik wystarcza na 24 gdz gotujemy ,zmywamy naczynia w przyczepie 4 osoby woda do gotowania kawy .herbaty osobno

 

A można ją zamontować gdzieś indziej?

 

 

Sama nazwa wskazuje, co z nią trzeba zrobić, i nie chodzi tylko o pompowanie, ale i o chłodzenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ujmę to tak , ja osobiście w moim zbiorniku nawiercałem otwory i montowałem pompy zanurzeniowe , jednak budowa pomp zanurzeniowych i przepływowych jest taka sama , sa te same wirniki , różnice są tylko w wielkości wirniczków .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompka przepływowa najczęściej jest stosowana jako pompka wzmacniająca na długich rurkach wodnych, kiedy pompka zanurzeniowa nie daje rady.

Jak koledzy pisali wcześniej wierć otwory w zbiorniku wstaw dławiki pompkę zanurzeniową i masz święty spokój. Napełnianie zbiornika najlepiej zrobić z zewnątrz, bo w środku zawsze gdzieś się rozleje, nasiąknie i będzie gnić.

 

Takie przyłącze

przyłącze

taki wlew wody do zbiornika lub kontowy

wlew

 

przejściówka do zbiornika na przewodzik z pompki

przejściówka

 

Do tego spusty wody na zimę i odpowietrznik

 

Jak będziesz potrzebował instrukcji jak to połączyć napisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.