Skocz do zawartości

CB radio


Irek3

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem Cb sprawdza się, gdy jeździ się w grupach, żeby mieć bezpośredni kontakt. Dla tego w autach ciężarowych będzie gościć jeszcze długo. W osobowym aucie nie jest tak niezbędne. Mam starego Prezydenta, świetne radio... kiedyś byłby na 100℅ w aucie, dziś leży na półce. Ale może się kiedyś doczeka :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Miałem antenę na dachu 24h/7 dni w tyg dopóki mi nie za..ebali teraz jest chowana w bagażnik i w mieście niewyciągana. Jeśli akurat potrzebuję jakieś info to odpalam radio i na bliskie odległości daje rade

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CB w osobówkach tak jak stało się nagle hitem, tak szybko po kilku latach trafiło na śmietnik historii. Jego szum i dziwne treści zawsze były irytujące a na dziś dzień zupełnie niepotrzebne. Darmowe yanosiki i inne, je zastąpiły chyba bardzo skutecznie. 

Spotkanie osobówki "z anteną" to już coraz rzadszy widok. 

 

od 4 lat nie mam CB, bo chamstwo przesłaniało coraz mniejszą użyteczność tego wynalazku 

 

yanosiki i inne tego typu zabawki też średnio trafne są 

 

od czasu sprzedania CB używam tomtom'a jaki navi i jako informacji o drodze i działa to rewelacyjnie 

 

średnioroczne przebiegi w okolicach 90kkm robię bez problemów, przestojów i bez mandatów czy punktów  :yay:

 Dla tego w autach ciężarowych będzie gościć jeszcze długo. 

 

głównie przez skąpstwo kierowców , bo zamiast kupić sobie navigację to wolą kasę przepić na parkingach  :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od zimy nie korzystałem już z CB (po zmianie auta) i jakoś niekoniecznie go potrzebuję (leży w szafce i czeka). Telefon i googlemaps lub janosik w zupełności uzupełniaja lukę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widzę że w większości macie negatywne doświadczenia :hmm:

 

Ale chciałem powiedzieć że CB radio to nie tylko bluzgi kierowców na CH19, są też ludzie którzy się tym pasjonują i robią łączności dla samego hobby

dla zainteresowanych tematem wrzucam linka do filmiku z mojej łączności pomiędzy dwoma stacjami mobilnymi (autami) na odległość 123 km

 

https://youtu.be/T0vE-VSF4sY

 

a przy odpowiednich warunkach (tzw. propagacji) można rozmawiać z całym światem, a na zakończenie łączności wymienić się z drugą stroną kartą potwierdzającą łączność (tzw . karta QSL) w formie tradycyjnej (drogą pocztową) lub elektronicznej (e-QSL)

 

poniżej link do łączności z Norwegią :

 

https://youtu.be/m9c_-9bYPZ4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem wyprzedzać ciężarówkę (wieczór, deszcz), w CB usłyszałem, że nieoświetlony rowerzysta jedzie środkiem jezdni. Odpuściłem, chociaż nie spodziewałem się go tuż przede mną.

Włosy mi dęba stanęły, gdy go zauważyłem na drugim pasie.

Gdyby nie ostrzeżenie, to na 100% poszedłbym z nim na czołówkę. Od tej pory zawsze jeżdżę na radiu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Suzu, to o czym piszesz jest fajne i nazywa się pasja albo hobby, natomiast to co się dzieje na CH19 to zwykłe prostactwo i chamstwo.

 

Wysłano z Tapatalk. Przepraszam za literówki.

Tez masz rację ze buractwa nie uniknie się na 19 a to przewaznie lokalni szoferzy ktorzy dopiero zaczynają przygodę z kółkiem,Powyzej czytasz ze CB-uratowało nie jednemu skorę  czego nie uczynią wspolczesne wynalazki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Idea CB w swoim założeniu była/jest bardzo dobra. Sam niejednokrotnie ostrzegałem innych kierowców. Ale obecnie nie używam. Minusy przesłoniły plusy.

 

Wysłano z Tapatalk. Przepraszam za literówki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś CB w samochodzie osobowym było potrzebą - trwała walka o pieniądze od kierowców toczona przez wszelakiej maści umundurowanych typków kryjących się za krzakami. Przodowała w tym Straż Miejska wykorzystując wszelakie prawne niuanse i czając się w miejscach gdzie teren zabudowany oznaczał dwie chaty oddalone od siebie o pół kilometra. Policja nie pozostawała dłużna maskując w krzakach radiowozy.

Teraz budżetów gmin nie wspieramy, a i policja ma bardziej cywilizowane metody polowań. Zresztą wydaje mi się, że i tempo jazdy po wsiach przez ostatnie lata zmalało.

Później była moda. Każdy małolat w swojej ćwierćwiecznej bejcy musiał mieć co najmniej 1,5m na dachu.

Myślę, że lada moment CB pozostanie w ciężarówkach (co do których kierowców można mieć niestety wiele zastrzeżeń zarówno odnośnie kultury wypowiedzi jak i samej kultury jazdy - to już nie elita lecz często niestety hołota poganiana przez pracodawców co też miewa wpływ na ich zachowanie) i wśród kierowców którzy na prawdę tego potrzebują by mieć ze sobą bezpośredni kontakt - jak chociażby kilka załóg z przyczepami w trasie.

Ja póki co nie pamiętam już kiedy miałem CB włączone mimo, że zainstalowane mam w samochodzie na stałe. Mam nadzieję że niedługo CB będzie wykorzystywane w tym celu, w którym tak na prawdę zostało stworzone - komunikacja i wzajemna pomoc na drodze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... w jakim celu będzie wykorzystywane CB zależy tylko i wyłącznie od użytkowników. Ja korzystam ciągle, choć nie raz słysząc konkretne wypowiedzi mam ochotę wyłączyć. Ale mimo wszystko uważam, że jeszcze plusy przewyższają minusy. Może dlatego, że czasem po prostu wolę nie słyszeć. Jadąc zestawem często mam okazję korzystać z radia, jako pomocnika. Przy cofaniu zestawem często znajdzie się ktoś, kto przez radio coś podpowie (a to "masz jeszcze X metrów", a to "poczekaj, jedzie gościu za Tobą"). Zainwestowałem dodatkowo w "ręczniaka", którego wręczam żonie za każdym razem, kiedy potrzebuję manewrowania. Uznałem to rozwiązanie za wygodne i się sprawdza. Wielokrotnie korzystałem też i w czasie codziennych jazd z objazdów, którymi mnie navi prowadzić nie chciała, wiedziałem wcześniej o wypadkach i możliwości "obskoczenia". Jako antymisiek dość dawno przestało się sprawdzać. Niestety, jaka kultura obowiązuje na co dzień na ulicy, taką też spotykamy w radiu. Jeśli posłuchacie w jaki sposób ludzie ze sobą rozmawiają w komunikacji miejskiej, na przystankach, w sklepach,... Dochodzę do wniosku, że w CB jest tego nawet mniej niż na ulicy. Przykre, ale społeczeństwo nam chamieje, a co gorsza jest na to przyzwolenie społeczne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.