Skocz do zawartości

CB radio


Irek3

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Pomijając różne inne techniczne aspekty sprawy, to czy polecacie antenę na magnes (kradzieże?) czy jednak mocowaną na stałe np. do relingu?

Była u mnie na magnes ale niestety była bo już nie jest :banned::banned: , teraz do relingu i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MRSULKI

Skro tak twierdzisz że to takie proste to może zacznij pisac poradniki będziesz bogaty.

 

 

a tak naprawdę z mojego tekstu wynika, że właśnie to nie takie proste, jeste wiele pozycji porsdniczych którzy tak twierdzą jak Ty i właśnie te pozycję nie są poważane przez fachowców.

 

pozdrawiam tomasz.rybnik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skro tak twierdzisz że to takie proste to może zacznij pisac poradniki będziesz bogaty.

Nie wiem w którym moim poście wyczytaleś że tak twierdzę, Uważam tylko że jeśli ktoś zaczyna zabawę z CB to wolaby dowiedzieć się o tym jakiego radyjka szukać , która antena by się spisywala itp, ale KONKRETY( a nie że to takie skomplikowane bo nie takie proste propagacja i inne bzdety bo to mu na nic). Postaw się w sytuacji takiej osoby a zrozumiesz o co mi chodzi.

A co do anteny to magnes (pomijając latwość ze zmianą wlaściciela),znacznie obniża skuteczności takiej anteny. Najlepsze rozwiązanie to montaż na stale: otwór w aucie, uchwyt do relingu lub tzw. dzwonek do klapy bagażnika. Magnes to ostateczność sprawdza się jako prowizorka lub dla kogoś kto zmienia auta,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie PAX PAX - każdy ma rację :banned:

Pozwólcie, że wtrącę swoje 3 grosze.

CB radiem zajmuję (zajmowałem ) się już parę latek i powiem tak:

- obecnie sprzedawane radia, które posiadają tzw "deklarację zgodności" czyli potwierdzenie że są zgodne z egzemplarzem homologowanym i dopuszczonym do użytku to w głównej mierze radia proste i przez to "szerokie" (zbierają wiele zakłóceń) jak i wysyłają sporo. Nie nadają się może dla człowieka który chce "bić rekordy odległości" natomiast są wystarczające do samochodu gdzie wystarcza łączność na 3-5 km. Dlaczego "wystarcza"? Ano dlatego, że często dojeżdżając do miejscowości będziemy słyszeć "wszystkich dookoła" (w stylu - dojeżdżamy do Siedlec i słyszymy" jak dróżka do Siedlec" - ale skąd?).Podstawową sprawą jest dobra antena (z dobrym zyskiem ale też bez przesady) i najważniejsze - prawidłowe ZESTROJENIE zestawu.

Można to zrobić samemu urządzeniem zwanym reflektometrem.

Podsumowując:

- każde radio dobre pod warunkiem że sprawne (nie musi być super drogie, wystarczy radio za ok 200zł)

- podstawą jest prawidłowo zestrojony układ - radio-antena

- aby uniknąć przykrej niespodzianki kiedy pan Policjant zechce sprawdzić sprzęt jest posiadanie dla niego "deklaracji zgodności"

- tak jak pisał Mrsulki - najlepsza łączność to antena z "dziurą w dachu" i to "na środku" :banned:

- nie jest tak źle z magnesówkami - ja korzystam od 3 lat z anten na "magnesie" i jest to dla samochodu łączność wystarczająca.

- kwestia "dodatkowych 40" - standardowo radio posiada 40 kanałów- w przypadku samochodu bezsensowny wydatek bo i tak korzystamy w drodze z kanału 19 - pozostałe są przeważnie "puste" więc mozna sobie na nich prowadzić pogawędki (nie mówiąc o tym iż prawnie dopuszczone jest używanie tylko "podstawowej" 40).

- jeśli radio spełnia powyższe warunki pozostaje kwestia "wyglądu" i "zasobności portfela" - i tyle.

Tak więc dorgie Panie i drodzy Panowie - kupujcie i używajcie bo naprawdę się w drodze przydaje .

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do radyjek to starsze radyjka są zdecydowanie lepsze od tych produkowanych obecnie (widać to po cenach np na Allegro) jakość tych nowoczesnych produkowanych na procesorach jest bardzo niska.Mam 2 letniego Alana 78 i wszystkie luty na plycie po prostu zaczęy się rozsypywać, a inny ok 15 letni Alan 47(jak dobrze pamiętam) przejechal już ze mną tyś. km i śmiga jak zoto. Co do "wypasionych" radyjek to dla osób które chcą używać CB tylko w aucie jako "antyradaru" lub "GPS" to im prostrze tym lepsze ( żadne dodatkowe 40, wstęgi i inne bajery, które tylko niepotrzebnie komplikują obsugę). Zatem wniosek gadżety w tym przypadku są zdecydowanie zbędne a przy okazji proste radyjka są zdecydowanie tańsze. DO USŁYSZENIA NA DRODZE!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam;Mateusz na cb-radio.pl jestem zalogowany.W zeszłym roku odbyło się pierwsze spotkanie-zlot.W ostatnim okresie cb stało się znowu bardzo modne.W mojej ocenie stało się dlatego tak,że policja nasiliła walkę z piratami drogowymi.Ma to niestety złe skutki (szybsza jazda,nie przestrzeganie przepisów,złodziej-bandyta może uciec obławie),bo jak który zapyta o "miśków" i usłyszy,że na odcinku A do B ich nie ma, no to cheja. Dlatego ja nigdy nie odpowiadam jak wygląda ścieżka.Boje się ,żeby właśnie nie ostrzec jakiegoś potencjalnego mordercy. Nowi użytkownicy radia cb są strasznie wulgarni,żeby nie napisać chamscy.Kiedyś jak usłyszało się słowo "breik&quot ;( tak to się chyba pisze?)to zawsze przerywana była rozmowa i pytano "w czym ci kolego pomóc?" Dzisiaj to spotykam się z wrogością jak śmię im przeszkadzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

break ) ale nie wazne wiadomo o co chodzi...pamietam te czasy kiedy trzeba bylosie zarejestrowac w PIRe i numer sie jeszcze dostawalo... tata moj kupil sobie wlasnie w tym czasie radyjko (mam je do dis + 2 anteny. magnetyka i boczna do dachu z diflektorami...) jaki to byl szpan kiedy w intermacie sie tym bawilismy - bo po pewnym czasie na moje usilne prosby tata zrezygnowal z radyjka w samochodzie na pewien czas.... nie wiemjak dzis bo radio od 10 lat nie wlaczane:))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj ja juz nie pamietam... musialbym papiery gdzies odszukac bo na pewno gdzies sa... jedno wiem ze tata sie szczycil ze mial 3 cyfrowy numer... w wolnej chwili odszukam milo powspominac... wiem ze byl na zlocie jakims i go marsem nazwali :) bo byl ograglutki hi hi i pewnie czerwony jak popili :banned::banned:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam teraz 26 lat jak i moje 1 radio CB kupiłem za pieniądze z mojego przyjęcia do komunii

wtemu musiałem na tate zarejestrować i opłacać roczne czasy mój numer to był 2763 a radyjko apacz które chodzi mi do dziś :banned:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.