Skocz do zawartości

CB radio


Irek3

Rekomendowane odpowiedzi

Witam; panowie najtaniej jest kupić CB.Jeżdże już ponad 10 lat z tym radiem.Mogę z całą odpowiedzialnością powiedzieć,że w każdym mieście Polski zawsze się ktoś znajdzie i pomoże.Kilka lat temu jak telefony komórkowe nie były tak powszechne to był jedyny sposób na tanie "rozmowy".W całej Polsce obowiązywał 28 kanał,który był kanałem ogólnym.Po zawołaniu na 28 zawsze otrzymałem pomoc.Obecnie jest różnie u nas w Szczecinie "siedzi"gościu na 23i24 kanale i wszyskich nieznających miasta prowadzi jak po sznurku.Generalnie jak się zawoła na 19-ce (tzn.kanale drogowym czy też dla tirów) zawsze ktoś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 132
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam Co do radyjka to bardzo dobre tylko i ma swoja cene. Wszystko zależy do czego bedie słuzyło jesli tylko podczas jazdy to zwykłe za około 250 - 300 zł wystarczy. Ja od ponad 10 lat uzywam Allana 48+ (filtry wzmocnienie na gruszcze 400 kanałów) wogóle swietnie się sprawuje ale faktycznie podczas jazdy użwyam tylko podstawowej 40 a głównie 19 drogowy jak juz prowadze rozmowe to przeskakuje para kanałów +/-. Tak wiec szkoda wydawac na radi z bajerami jak ma byc użwyane w drodze. Moje zdanie jest takie lepiej zainwestwoać w antenke dobrej jakości około 2m długości i prawidłowo ustawić SWR niz kupować jakieś tanie antenki powiedzmy 60 cm długości. Śmiac mi sie chce jak słysze że ktos podpina pod dobre radio taka antene a potem marudzi że niemoże się dogadać dalej jak 2 km. Ja ze swojego radio z anteną na samochodzie dobrze wstrojona SWR 1.1 ale długośc 2 m rozmawiam nawet w promieniu 30 km bezproblemowo a ze stacjami bazowymi nawet dalej. wiec jeszcze raz jepiej tanie radio do samochodu a dobra antena niz odwrotnie.

A radyjko Marcin T jest dobre tylko poco i do czego. A faktyczie dużo pomaga a i przed radarem ochroni w przeciwieństwie do GPS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin T . Antena jest dostrajana do radyjka poprzez SWR im bliżej 1 tym lepiej. Jesli chodzi o antene raczej nie ma wpływu na odbiór zakłucen z silnika ale długośc wpływa na jakośc i odbioru i nadawani oraz na zasięg. Leprze radia mają wbudowane filtru do eliminacji zakłuceń z silnia w tanszych najlepiej jest taki zamontować na przewodzie zaisilającym. Jesli to ma byc do jazdy tylko to najlepiej cos tanszego allan 100 allan 199. Najlepiej szukac takiego z przełacznikiem am/fm. Ale antena jak najleprza i dotego lepiej nie na magnes lecz na sały uchwyt. Aczkolwiek ja uzywam na magnesie i też niemam problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taki zetsawik Ci wystarczy:

 

http://www.allegro.pl/item165366669_cb_radio_uniden_pro_520_xl_antena_wtyk_gratis.html

 

Ma go 3 moich kolegów i w samochodzie sprawdza się wyśmienicie,ponieważ ma filtr przeciwzakłuceniowy.

Duży zasięg wcale nie będzie przydatny wystarczy kilka kilometrów,żeby dowiedzieć się co się dzieje na drodze.

Osobiście sam bym w niego zainwestował,ale mam starą Onwę która niestety nie chce się zepsuć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Polecam szczególnie tą antenę - naprawdę zapewnia doby odbiór :swieca:

Prosta zasada - im dłuższy "bat" tym większy zasięg... Oczywiście proponuję wcześniej sprzęt "zestroić" - tak jak koledzy wspomnieli. W skrajnym przypadku i przy długim gadaniu można "zesmażyć" końcówkę mocy w radiu :-]

W razie pytań chętnie służę pomocą - kiedyś zajmowałem się "zawodowo" montażem radyjek i anten hihi (gdzie te czasy :palacz: )

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja śmigam z Alanem 28, do tego antena President na magnesie. Powiem krótko, bez CB jak bez ręki. Zawsze znajdą się koledzy którzy pomogą. W Koszalinie kanał 30. Pytajcie śmiało, zawsze ktoś udzieli informacji :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam cb-radia od 17 lat najpierw Onwa mk-3,później Alan 78 z czterema 40 , ateraz TTI 880 ,ten ostatni zakup jest ok,mam wszystko co mi trzeba do tego dokupiłem kieszeń i wsadziłem to obok radia CD

zgadzam się z moimi szanownymi przemówcami że najważniejsza jest ANTENA i jej ZESTROJENIE ,reszta to trochę bajer :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , jeśli można wybierać z tych proponowanych radyjek to UNIDEN PR 520 jest bardziej selektywne od Harego i ma prosty filtr ANL .Myślę że do mobilka to dobry i tani zakup , lecz proponuję antenkę 5/8 fali np. Dakota i dobre zestrojenie a modulacja będzie bardzo czysta . Co do montażu anteny to niestety środek dachu - najlepsza przeciwwaga ale wiadomo kompromis nikt nie będzie wiercił otworu w dachu , tak więc uchwyt w tylnej części pojazdu.

Pozdrawiam i dalekich łączności

 

PL . CB .. ŁUKASZ 5228 bajo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taki zetsawik Ci wystarczy:

 

http://www.allegro.pl/ite...tyk_gratis.html

Może kiedyś, teraz wiele się zmieniło :):):-]:-]

 

Zanim jednak zdecydujesz, co kupić, polecem LEKTURKĘ DO PODUSZKI :) Z niej wszystkiego sie dowiesz ;)

A co do zasięgów, to nie można jednoznacznie ich określić, gdyz zalezy on głównie od warunków terenowych (wyłączejąc możliwości sprzętu) a nawet faz księżyca, plam na słońcu, jednym słowem ... propagacji fal :)

Prosty przykład z życia wzięty ... w czwartek wracałem z Warsawy i jakieś 30 km za nią, na "gierkówce" w kierunku Katowic w pewnym momencie słyszę "jak tam mobilki w Siewierzu" :-] Normalnie słychac było autka prawie 300 km przede mną. Zapytałem więc, gdzie jest pytający i odpowiedział mi, że jakieś 10 km przed Siewierzem. Za chwilke zjechałem z górki i tyle ich słyszałem :-]

Innym razem bez najmniejszych problemów rozmawiałem z Bielskiem (ok. 80 km) a nie mogłem wywołac kolegi z drugiego końca Sosnowca.

Dodam, że działo sie to na radyjku President Harry ASC i antence President Alabama dł. 1,6m na magnesie :) Jak widzicie, bez wstęg, dopałów i mocy 40 W a na jedynych ustawowych 4 Watt-ach :)

Dla czego tak jest? Bo jak anteny sie "widzą" ... zasięg jest spory a używając jeszcze przemienników ... praktycznie nie ograniczony.

Są miejsca (np. u mnie na zakładzie) gdzie na UKF-ie nie słuchac lokomotywy z 2 km, która jast w lesie, w dole za liniamu wysokiego napięcia.

 

Wracając do anten ... jak mówią koledzy ... im dłuższa, tym lepsza. Gdzies słyszałem, że każde 10 cm anteny, to zasięg ok. 1 km, ale czy to prawda, nie wiem. Myślę jednak, że coś w tym musi być ;)

Przy zakupie anteny zwróć uwagę za jej zysk i te, które mają mniej niż 4 dBi odpuść sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.