Skocz do zawartości

Hak holowniczy i gniazda


szary11

Rekomendowane odpowiedzi

No niestety macie rację.Dzwoniłem do stacji diagnostycznej.

Przepis zmienił się trzy lata temu.

Teraz wszelkie prawo do zmian w dowodzie ma tylko urząd.

Diagnosta wystawia zaświadczenie z którym trzeba się udać do urzędu gdzie zarejestrowany jest samochód.

 

I teraz pytanie, czy nie będąc właścicielem samochodu(służbowy) jestem w stanie to załatwić we właściwym urzędzie posiadając zaświadczenie ze stacji diagnostycznej?

jak miałem samochód w leasingu musiałem dostać pozwolenie od lesingodawcy i załatwiałem to w urzędzie w którym samochód był rejestrowany ale to było 5 lat temu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 130
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wystarczy, że diagnosta wbije pieczątkę w dowód rejestracyjny, że pojazd jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy?

Trzeba się udać do urzędu po drugą pieczątkę?

Macie może na to jakiś przepis?

 

Cosin, a czy miałeś pieczątkę w dowodzie ze stacji diagnostycznej czy nie?

 

nie miałem żadnej pieczątki, teraz mam tylko pieczątkę z UM i kartkę z stacji diagnostycznej z którą mam jeździć do czasu kolejnego przeglądu, potem mi wbiją następny sztempel ( jak nie sprzedam maszyny ) :)

 

 

cosin, ale hak wbija się tylko raz i nie podlega to już kontroli. Napewno tak jest w przypadku samochodów osobowych, z homologacją na ciężarowe - nie wiem.

 

Sowa_77 diagnosta nie może nic napisać i wbić poza pieczątką o przeglądzie technicznym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze raz, pamięć jest też zawodna.

Leasingowałem samochód i nie chcąc specjalnie jechać po pieczątkę do Częstochowy woziłem zaświadczenie ze stacji o prawidłowo zabudowanym haku. W momencie wykupienia zmieniałem dowód i wtedy nie musiałem już robić kolejnego specjalnego przeglądu tylko na podstawie tego świstka wbili mi w UM pieczatkę z dopisem "HAK". Tak to było :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W urzedzie wpisali tylko "HAK" i obok data i pieczec

Ja rejestrowalem nowy hak w lipcu i procedura byla identyczna. Diagnosta u niego zaswiadczenie, nastepnie do UM i tam stempel z wpisem "HAK"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sowa_77 ja kiedys cos innego robilem ze sluzbowym i wystarczylo im na kartce napisane, ze upowazniaja Ci do zaltwienia takiej czy innej sprawy. Mnie to podpisal znajomy z pieczatka dyrektora :-), sprawdz - moze i jakis naczelnik pomoze, a do pieczatki firmowej pewnie masz dostep :-). Powodzenia, bo te PANIE sa dziwne a nie maja na to regulacji (tak sobie mysle), wiec wymyslaja na miejscu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

A ja u siebie zrobiłem porządek z instalacją. Zrezygnowałem z gniazda 13 pin na rzecz 2 standardowych 7 pinowych (na haku miałem 2 miejsca na gniazda). Jedno jest standardowe, w drugim jest jedynie przeciwmgielna i cofania, które będe miał w kempingu. Lampy już zakupiłem, przewód i wtyczkę też więc tylko nieco czasu i będzie zrobione :banned:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szary11 - z tego co ja wiem, to przeciwmgielna jest w standardowym gniezdzie, wieć jeśli chcesz mieć to prawidłowow, to raczej musisz ją zainstalować w podstawowym gniazdku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szary 11 " światła mgła" są w podstawowej wiązce 7 pin , jak masz drugie gniazdo założone to proponuję cofania i stały plus do zasilania przyczepy , a tam można to wykorzystać do zasilania lodówki podczas jazdy , oświetlenia na postoju itp. . Stały plus proponuję poprowadzić większym przekrojem np. 6mm. ( najlepiej od akumulatpra pojazdu ) aby nie było strat na długości przewodnika , i jeszce jedno wpinaj się w przetwornicę za transformatorem lub przekażnikiem ( nie wiem jaki masz typ ) . Mam tak zrobione i wszystko :banned:

 

Podpowiedż - aby nie pomylić gniazd zdemontuj nie używane piny w gnieździe i wtyczce .

 

Pozdrawiam i owocnej pracy ! ( a to :banned: po ...... pracy ) SMACZNEGO !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie z tą przeciwmgielną jest tak, że w gnieździe w samochodzie mam jak trzeba (z żadną przyczepą standardową nie będzie kłopotu) a w przyczepie gdzie powinna być przeciwmgielna wychodzi mi prąd z baterii słonecznej (zaślepione by nie świeciła mi lampa w samochodzie). I z tym nie wiedziałem co zrobić temu zrobiłem p. mgielną w drugim gnieździe. Macie może jakiś pomysł jak lepiej to rozwiązać? Bo mi narazie nic mądrzejszego nie przyszło do głowy.

 

Nie jestem pewny czy dobrze myślę ale czy prąd z przyczepy może dociągnąć bezpośrednio do aku samochodu? :banned::banned:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Ja tak samo Szary11 jak Ty montule dodatkowe gniazdo 7-pin do samochodu. Wychodzi to zdecydowanie TANIEJ !!!. W przyczepie dociągnąłem dodatkowy przewód do skrzynki prądowej.

Założyłem światło przeciwmgielne i podpiąłem w miejsce zasialnia przyczepy, w związku z czym we wtyczce podstawowej przyczepy i gnieździe przy haku mam standardowy układ. Dodatkowa wtyczka i dodatkowe gniazdo ma masę poprowadzoną grubszym kablem (2,5 mm), oraz zasilanie (2,5 mm). Tą wtyczką zasilać będę lodówkę podczas jazdy. Nie przewiduje na razie

ładowania akumulatora w przyczepie podczas jazdy (będę go ładował poprzez prostownik na kampingu).

Kupiłem także przekaźnik wysokoprądowy na 12V i zamontuje go odpowiednio do tego kabla zasilającego - dodatkowego + bezpiecznik.

 

Pozdrawiam

PS Szary11, skąd miałeś uchwyt do drugiego gniazda ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomekk, kupiłem używany hak z angielskiej wersji mondeo i była standardowa blacha i 2 gniazda (tylko jedno jakieś dziwne, które wymieniłem) więc nie miałem najmniejszego problemu. No i chyba podciągne prąd z przyczepy do aku i oczywiście zabezpieczając bezpiecznikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.