Skocz do zawartości

Lotka do zmniejszenia oporów powietrza


Effendi

Rekomendowane odpowiedzi

Mam gdzieś artykuł z opisanymi badaniami aerodynamicznymi zestawu n126 i Fiat 125p wykonanymi na jednej z politechnik. Spojler dawał najlepsze efekty umieszczony na końcu dachu i pod odpowiednim kątem. Oszczędność paliwa przy prędkości 80 km/h wynosiła około 14 procent. Ale zły kąt spoilera powodował zwiększenie zużycia paliwa. Jeśli kogoś interesują te badania to mogę odszukać ten artykuł i dać skany na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 72
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja gdzie mam założyć lotkę, jak jeszcze na dachu auta mam cztery rowery :-]:-]

 

hmmm w sumie masz kilka mozliwosci:

 

1. lotka za rowerami :-]

2. lotka przed rowerami :-]

3. zrezygnuj albo z rowerow albo z lotki :palacz:

 

a tak na serio to lotka u ciebie nic nie da pozostaje ci tylko :swieca:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Swego czasu znalazłem w necie test. Mondeo kombi II benzyna i VW Passat 1,9TDI.

Fakty które pamiętam.

Był tam dokładny opis montażu i test spalania.

Prawda jest taka, że przy benzynie zużycie spadło o ponad 20%, a u diesla można powiedzieć, że nic.

Dziś będę tego szukał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tomii, właśnie prędzej w benzynie odczujemy mniejsze spalanie droższej benzyny. Diesle nie są aż tak wrażliwe na zmianę obciążeń i spalanie nie ma dużych wahań. Od minimalnego do maxa zazwyczaj jest to do 4 litrów różnicy, w benzynie 6-7... więc zwrot zakupu nastąpiłby szybciej.

 

Hmm :swieca: - a może mi się pokręciło i faktycznie to w benzynie była większa oszczędność :palacz: . W każdym bądź razie był gdzieś jakiś test tego robiony :-] i wcale nie było rewelacji :-].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20% a nawet 14% to jest sporo. Mam Merivę z marnym 1.6 87PS i wież mi - przy trasach Polska-Chorwacja przy spalaniu (normalnym z przyczepą) 14l to naprawdę sporo.

 

[ Dodano: Sob 10 Lut, 2007 21:13 ]

Mam, mam, mam!!! Trochę to trwało ale znalazłem.

http://karawaning.republika.pl/przyczepy/spojler.htm

 

[ Dodano: Sob 10 Lut, 2007 21:14 ]

Przepraszam za błąd - to był Mercedes, a nie Mondeo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawa dość skomplikowana. Powietrze (każdy z nas w TV widział jak opływa samochod) spływa po tyle samochodu i tu trafia na wielką ścianę przyczepy, o którą się rozbija. Ponadto w większości przypadków przyczepa jest szersza od auta.

I faktycznie założenie owiewki podbija powietrze do góry zamist pozwolić mu swobodnie spłynąć po samochodzie. I tu jest teraz największy bajer. Takie powietrze musi trafić po odbiciu ze spojlera na dach przyczepy, bo jak ponownie trafi na przód to będzie jeszcze gorzej.

Można to rozwiązać na dwa sposoby: założyć i testować , albo tunel aerodynamiczny gdzie powwinno się do dokłądnie ustawić do modelu auta i przyczpey, bo przesuniećie takiego spojlera o 5 cm może dawać. Ważne w tym jest wszystko, miejsce na dachu, kąt nachylenia, wielkość, kąt wygięcia spojlera itp itd. Jak patrzę na samoloty, to taka owiewka powinna sama się regulować w zalezności od predkości samochodu, przynajmniej kąt nachylenia - sporo wiedzy aerodynamicznej. Myślę, że w Brlingo udało się z 2 powodów, kanciaty tył, gdzie nie spływa po aucie powitrze i zdecydowanie owiewka bliżej przyczepy co dało gwarację, że powietrze wpada na dach :-)

Ja zrezygnowałem, za dużo zabawy a efekty :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie, że się zmieni, i cały tunel :) wzięli, i dlatego wg mnie gra jest średnio warta zachodu, chyba, że dla zabawy. A z drugiej strony ujmując boczny wiatr raczej źle wpływa na stabilność niż aerodynamikę. Najlepszy jednak to jest wiatr w plecy, z takim spojlerem to i bez silnika nad morze zajedziemy :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam bardzo często brudny tył w samochodzie, ale wydaje mi się że nie wynika to ze złej aerodynamiki tylko z tego, że mam krótki tył samochodu i prawie wogóle tylnego zwisu, czyli koła tylne kończą tak na prawdę tyłsamochodu i stąd ciągły brud na tyle.

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.