Skocz do zawartości

Stabilizator jazdy a amortyzatory na osi


ufolz

Rekomendowane odpowiedzi

Niestety , nie robiłem fotorelacji bo przejechałem trochę kilometrów a czekał mnie jeszcze powrót z przyczepą do domu . Całość z odkręceniem starego zaczepu trwała moooże 20 min. (to góra) .

Fakt , że u mnie nie trzeba było zakładać podkładek (w zestawie) . Grubość dyszla pozwalała na montaż bez wspomnianych podkładek.

U mnie śruby przechodzące przez dyszel i zaczep są umieszczone równolegle ale są też montowane naprzemiennie . Jedna z boku a druga z góry . W przypadku konieczności montowania np. tej cienkiej podkładki jedna ze śrub u mnie nie pasowałaby na otwór (inne wycięcia w podkładce). Zapewne to jest dopasowane do innej grubości dyszla , więc bez paniki.

 

Co do tego pierścienia to nie był on montowany . To jest raczej jedna z części wymiennych samego zaczepu , podobnie jak takie wałeczki z zestawu w folii.

Chyba dobrze główkuję ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja wypowiedz była w nawiązaniu do linku kolegi ufolz . Myślałem tylko o zaczepie skk lepiej kupić alko sto złotych drorzej nowy niż stare skk.

 

 

 

tak tak masz rację tylko źle odczytałem intencje :bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stabilność zestawu z przyczepą zależy od :

1. Stanu drogi

2. Aerodynamiki

3. Ciężaru

4. Zawieszenia

W praktyce nie zauważyłem różnicy na +, kiedy miałem w przyczepie amortyzatory, których teraz nie posiadam.

Na nowych odcinkach dróg, bywa że podczas wyprzedzania, osiągam 110 km/h według GPS, czyli 120 km/h na liczniku i zestaw jedzie jak przyssany do asfaltu.

Zawsze staram się dociążyć tył samochodu, co radykalnie uspokaja przyczepę.

Sama przyczepa też nie może być przesadnie odciążona więc na dyszlu stoi butla 11 kg + 30 l wody w zbiorniku, w środku jedzenie, szmaty i sprzęt biwakowy zamiast przedsionka, z tyłu dwa koła zapasowe i rower.

Mam też zrobioną osłonę aerodynamiczną podwozia samochodu, niwelującą zawirowania w podwoziu i podobnie prawie płaski brzuch przyczepy, co zapewne ma wpływ na stabilność i zużycie paliwa, średnio 11 l/100 km.

Praktycznie jadę tak samo szybko, jak bez przyczepy, co wymuszają zakazy wyprzedzania, ruch na drogach i stan nawierzchni.

Zwykle, jadąc bocznymi drogami, jadę wolniej niż przepisy nakazują i wiem że tylko w okolicy 50 km/h jest z przyczepą w miarę bezpiecznie.

Wydaje mi się, po zachowaniu zestawu podczas szybkiej jazdy za ciężarówką, kiedy spalanie przy 100 km/h spada do 8 l/100 km i jedzie się jak po torach, że stabilizacja przy większych prędkościach, to odpowiedni przepływ powietrza.

Stabilizatory, amortyzatory i inne bajery chyba nie są potrzebne do normalnej jazdy z dociążonym zestawem.

Dodanie spoilerów do przyczepy załatwiłoby problemy jazdy z większymi prędkościami, tylko gdzie je zamocować, bez tunelu aerodynamicznego?

Podsumowując z praktycznego punktu widzenia, do wyścigów z przyczepą, nadaje się wyłącznie zabudowany pick-up z 300 kg balastu na pace i modlącą się rodziną w środku.

Wszelkie próby zrobienia rakiety z zestawu przypominającego silnik do motorówki (samochód) i łódkę( przyczepa), to kombinowanie "konia pod górkę":bukiet:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z opinią Adama, że spore znaczenie ma sposób rozłożenia bagaży (załadunek samochodu i przyczepy).

Przydaje się doładować bagażnik samochodu, ale bez przesady aby nie szorować po asfalcie i zapakować przyczepę jak najniżej i w pobliżu osi, ale zachować nacisk na hak około 50-75kg - nie wyważać na zero!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.