Skocz do zawartości

znaki drogowe tylko dla 'cepek'


JINX_Sanok

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć

Do tej pory jeździłem tylko osobówkami, więc w pamięć wryły się tylko znaki najpopularniejsze. Teraz mam zamiar poruszać się większym zestawem i zerkam na tablice znaków, a tam wiele ciekawych obrazków.

  1. zakazau-b-7.gif
    B-7 Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepami
    Oznacza zakaz wjazdu na drogę pojazdów silnikowych ciągnących przyczepy. Nie dotyczy on pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą.
    nie dotyczy pojazdów z przyczepą jednoosiową, czyli przyczepek kempingowych ?
  2. b-13.pngb-13a.png
    B-13 Zakaz wjazdu pojazdów z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi
    Znak ten zakazuje wjazdu na drogę pojazdów przewożących materiały wybuchowe lub łatwopalne w ilościach określonych odrębnymi przepisami.
    B-13a Zakaz wjazdu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi oznaczonych tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej
    Oznacza, że wjazd na drogę pojazdów przewożących materiały niebezpieczne i oznaczonych tablicami ostrzegawczymi o barwie pomarańczowej jest zabroniony.
    jakie ilości gazu do kuchenek są dozwolone, chyba większe niż jedna czy dwie butle po 11kg
  3. zakazau-b-15.gifzakazau-b-16.gifzakazau-b-17.gifzakazau-b-18.gif
    B-15, B-16, B-17, B18 - te to rozumiem dotyczą całego zestawu w jego najszerszym (najwyższym, najdłuższym) miejscu, wraz z lusterkami i innymi wystającymi elementami (wieszakiem na rowery)
  4. nakazu-c-17.gif
    C-17 Nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi
    Oznacza kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi.
    podobnie jak B-13 - nie dotyczy ?
  5. informacyjne-d-18.gif
    D-18 Parking
    Oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych...
    to znaczy, że nie można wjeżdżać na parking, na którym nie ma tabliczki T-23a (dla przyczep kempingowych), czyli 99% jakie znam ?klnie.gif
  6. tabliczki-t-23d.giftabliczki-t-23e.gif
    T-23d Tabliczka wskazująca pojazdy silnikowe z przyczepą.
    T-23e Tabliczka wskazująca pojazdy z przyczepą kempingową.
    czyli nas dotyczą znaki z tabliczką T-23e, a te z T-23d to już nie
  7. tabliczki-t-23h.giftabliczki-t-23i.giftabliczki-t-23j.gif
    T-23h Tabliczka wskazująca pojazdy z materiałami niebezpiecznymi.
    T-23i Tabliczka wskazująca pojazdy z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi.
    T-23j Tabliczka wskazująca pojazdy z materiałami, które mogą skazić wodę.
    to już było - nie dotyczy ?

 

Pominąłem znaki oczywiste jak zakazy wjazdu wszelkich pojazdów, postoju czy strzałki kierunkowe. A może jest jeszcze coś istotnego? Macie jakieś doświadczenia praktyczne? Może poza Polską?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakazau-b-7.gif

B-7 Zakaz wjazdu pojazdów silnikowych z przyczepami

Oznacza zakaz wjazdu na drogę pojazdów silnikowych ciągnących przyczepy. Nie dotyczy on pojazdów z przyczepą jednoosiową lub naczepą.

nie dotyczy pojazdów z przyczepą jednoosiową, czyli przyczepek kempingowych ?

Nie dotyczy przyczep kempingowych jednoosiowych i dwuosiowych ponieważ oś dwuosiowa bliźniacza jest traktowana jako jedna

b-13.pngb-13a.png

B-13 Zakaz wjazdu pojazdów z materiałami wybuchowymi lub łatwo zapalnymi

Znak ten zakazuje wjazdu na drogę pojazdów przewożących materiały wybuchowe lub łatwopalne w ilościach określonych odrębnymi przepisami.

B-13a Zakaz wjazdu pojazdów z materiałami niebezpiecznymi oznaczonych tablicą ostrzegawczą barwy pomarańczowej

Oznacza, że wjazd na drogę pojazdów przewożących materiały niebezpieczne i oznaczonych tablicami ostrzegawczymi o barwie pomarańczowej jest zabroniony.

jakie ilości gazu do kuchenek są dozwolone, chyba większe niż jedna czy dwie butle po 11kg

Dozwolona ilość przewożonego gazu w butlach bez dodatkowych uprawnień to 333kg. Czyli 10 butli możesz mieć w przyczepce.

Powyższe znaki dotyczą przewozów w/g przepisów ADR (auto oznakowane pomarańczowymi tablicami ostrzegawczymi)

np:ADR%20poj%20640x480.jpg

zakazau-b-15.gifzakazau-b-16.gifzakazau-b-18.gif

B-15, B-16, B-17, B18 - te to rozumiem dotyczą całego zestawu w jego najszerszym (najwyższym, najdłuższym) miejscu, wraz z lusterkami i innymi wystającymi elementami (wieszakiem na rowery)

Tak

zakazau-b-17.gif dotyczy tylko samochodów ciężarowych

nakazu-c-17.gif

C-17 Nakazany kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi

Oznacza kierunek jazdy dla pojazdów z materiałami niebezpiecznymi.

podobnie jak B-13 - nie dotyczy ?

Nie dotyczy

informacyjne-d-18.gif

D-18 Parking

Oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych...

to znaczy, że nie można wjeżdżać na parking, na którym nie ma tabliczki T-23a (dla przyczep kempingowych), czyli 99% jakie znam ?

Niestety tak, nasze prawo drogowe nie nadążyło za karawaningiem, stąd taki kwiatek. Generalnie możesz tam wjechać zestawem pojazdów np TIR-em a nie możesz kempingiem. Gdzieś czytałem jakąś interpretację tego przepisu, że możesz zaparkować z kempingiem ale nie możesz biwakować. Z drugiej strony przecież nie możesz kontynuować podróży bez odpoczynku bo to zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ot taki urzędniczy babol.

tabliczki-t-23j.giftabliczki-t-23i.giftabliczki-t-23h.gif

 

nie dotyczy

Na "zachodzie" na prawie każdym parkingu są wyznaczone miejsca na postój naszych przyczepek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.

informacyjne-d-18.gif

D-18 Parking

Oznacza miejsce przeznaczone na postój pojazdów (zespołów pojazdów), z wyjątkiem przyczep kempingowych; umieszczona pod znakiem tabliczka T-23e oznacza, że na parkingu jest dopuszczony także postój przyczep kempingowych...

to znaczy, że nie można wjeżdżać na parking, na którym nie ma tabliczki T-23a (dla przyczep kempingowych), czyli 99% jakie znam ?

Niestety tak, nasze prawo drogowe nie nadążyło za karawaningiem, stąd taki kwiatek. Generalnie możesz tam wjechać zestawem pojazdów np TIR-em a nie możesz kempingiem. Gdzieś czytałem jakąś interpretację tego przepisu, że możesz zaparkować z kempingiem ale nie możesz biwakować. Z drugiej strony przecież nie możesz kontynuować podróży bez odpoczynku bo to zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Ot taki urzędniczy babol.

 

 

Na "zachodzie" na prawie każdym parkingu są wyznaczone miejsca na postój naszych przyczepek.

 

 

 

dzięki za wyczerpującą odpowiedź,

ale swoją drogą trochę to przerażające, że aby legalnie załatwić potrzebę fizjologiczną w trasie, trzeba jechać na "zachód"sciana.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni instruktor, wykładowca i egzaminator jestem zbulwersowany brakiem znajomości znaków drogowych wśród naszych forumowiczów! Przecież nie jesteście kierowcami początkującymi! Polecam zatem, choć raz na rok, przestudiować ponownie ustawę prawo o ruchu drogowym i rozporządzenie o znakach i sygnałach - nie będziecie wtedy zadawać pytań typu: czy 2+2 to na pewno 4? Troszkę wstyd ujawniać takie braki w edukacji motoryzacyjnej!!! :Pozdrawiam wszystkich i życzę miłej lektury, tym bardziej, że nasze prawko jest dość często nowelizowane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że mamy w naszym gronie osobę kompetentną w zakresie przepisów ruchu drogowego. Szkoda tylko, że zamiast tłumaczyć karcisz i odsyłasz do ustaw. Czy to efekt wypalenia zawodowego?

 

brawo mymlon, "na chamstwo trzeba odpowiadać spokojem i godnościom osobistom", też jestem zdania, że "warto rozmawiać" i "nie ma głupich pytań"

Jako wieloletni instruktor, wykładowca i egzaminator jestem zbulwersowany brakiem znajomości znaków drogowych wśród naszych forumowiczów! Przecież nie jesteście kierowcami początkującymi! Polecam zatem, choć raz na rok, przestudiować ponownie ustawę prawo o ruchu drogowym i rozporządzenie o znakach i sygnałach - nie będziecie wtedy zadawać pytań typu: czy 2+2 to na pewno 4? Troszkę wstyd ujawniać takie braki w edukacji motoryzacyjnej!!! :Pozdrawiam wszystkich i życzę miłej lektury, tym bardziej, że nasze prawko jest dość często nowelizowane

generalnie Kodeks Drogowy czytać umiem, pytam raczej o doświadczenia praktyczne:

  • czy ktoś dostał mandat (albo pouczenie) za postój zestawem na Parkingu?
  • albo za wjazd za znak B-7
  • w Polsce albo za granicą

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako wieloletni instruktor, wykładowca i egzaminator jestem zbulwersowany brakiem znajomości znaków drogowych wśród naszych forumowiczów! Przecież nie jesteście kierowcami początkującymi! Polecam zatem, choć raz na rok, przestudiować ponownie ustawę prawo o ruchu drogowym i rozporządzenie o znakach i sygnałach - nie będziecie wtedy zadawać pytań typu: czy 2+2 to na pewno 4? Troszkę wstyd ujawniać takie braki w edukacji motoryzacyjnej!!! :Pozdrawiam wszystkich i życzę miłej lektury, tym bardziej, że nasze prawko jest dość często nowelizowane

Fajnie, że mamy fachowca :hehe:, a forum właśnie jest między innymi po to aby nie musieć szperać i szukać i :ok: :tylko o tym w czym mamy wątpliwości dowiedzieć się od tych, którzy są biegli w danym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli chodzi o parking, to pewnie dopóki nie zablokujemy komuś parkingu przed firmą czy blokiem, to przepis jest martwy

swoją drogą ciekawe ilu :hehe: zna dokładnie zapis :piwo:

 

w trasie bardzo czesto parkuje się gdzieś przy stacjach czy na placach, faktem jest że cześć nie jest oznaczona znakiem :ok:

mało tego, nawet parking marketu nie jest tak oznaczony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mymlon i JINX_Sanok! A cóż ja miałem wyjaśniać jak wczesniejk koledzy wyłozyli "czarno na białym" jak to jest z tymi znakami? Ja tylko wyraziłem zdziwienie, że tak słaba znajomość znaków drogowych pokutuje w naszym światku karawaningowym - naprawde warto czasem poczytac!!! JINX-Sanok - dzieki za okreslenie mojego wystąpienia cytatem "Chamstwo"!!!! Gratuluję subtelności!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubryk1 - nie obrażaj się, ale wykazałeś się dużą wiedzą fachową.

Myślę że kolegom chodziło o bardziej praktyczne stosowanie się do powyższych znaków niż o wykładnie.Moim zdaniem ustawy nie nadążają za potrzebami.

ps. a jeśli nawet teorytycznie każdy z nas był by znawcą do perfekcji każdego tematu to o czym byśmy tu pisali. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko wyraziłem zdziwienie, że tak słaba znajomość znaków drogowych pokutuje w naszym światku karawaningowym

 

a wiesz, mnie zadziwia znajomość znaków u zarządców, bo tabliczki z przyczepą to w życiu nie widziałem

czy zatem nigdzie nie wolno parkować w PL z przyczepą :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kubryk1 - nie obrażaj się, ale wykazałeś się dużą wiedzą fachową.

Myślę że kolegom chodziło o bardziej praktyczne stosowanie się do powyższych znaków niż o wykładnie.Moim zdaniem ustawy nie nadążają za potrzebami.

ps. a jeśli nawet teorytycznie każdy z nas był by znawcą do perfekcji każdego tematu to o czym byśmy tu pisali. :hehe:

 

 

kubryk1 - a jak byś rozwiązał jednoznacznie oznakowanie naszych zestawów tablicami o przekroczeniu długości?

chyba wsadziłem kij w mrowisko. :niewiem:

:hehe: :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mymlon i JINX_Sanok! A cóż ja miałem wyjaśniać jak wczesniejk koledzy wyłozyli "czarno na białym" jak to jest z tymi znakami? Ja tylko wyraziłem zdziwienie, że tak słaba znajomość znaków drogowych pokutuje w naszym światku karawaningowym - naprawde warto czasem poczytac!!! JINX-Sanok - dzieki za okreslenie mojego wystąpienia cytatem "Chamstwo"!!!! Gratuluję subtelności!

 

Przepraszam na nieszczęśliwy dobór słownictwa, na przyszłość postaram się być bardziej delikatny. bow.gif

 

a wiesz, mnie zadziwia znajomość znaków u zarządców, bo tabliczki z przyczepą to w życiu nie widziałem

czy zatem nigdzie nie wolno parkować w PL z przyczepą :hehe:

 

no właśnie, też takiej tabliczki jeszcze nie widziałem i też nie wiem gdzie mogę parkować,

chociaż nie wyobrażam sobie otrzymania mandatu za to, że śpię na Parkingu zamiast jechać i ryzykować zaśnięcie za kierownicą (aczkolwiek słyszałem opowieści o takich przypadkach u naszych południowych sąsiadów)

 

 

kubryk1 - a jak byś rozwiązał jednoznacznie oznakowanie naszych zestawów tablicami o przekroczeniu długości?

:niewiem::hehe:

zakazau-b-17.gif dotyczy tylko samochodów ciężarowych

 

 

no właśnie, ale ja nie mogę nigdzie znaleźć, że dotyczy tylko ciężarówek, wszędzie jest napisane "pojazdów"

 

pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie powinniśmy znać przepisy drogowe (i je właściwie stosować), ale wystarczy popatrzeć na Rondo Radosława w Warszawie (http://bi.gazeta.pl/...13/m4913084.jpg). Nawet doswiadczeni kierowcy mają problemy z poprawna interpretacją jak się po nim prawidłowo poruszać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.