Skocz do zawartości

przegrzewające się łożyska kół knaus


franciszek42

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Posiadam przyczepę Knauss Eifeland jednoosiową od nowości (przyczepa pochodzi z 2005). Od pewnego czasu podczas jazdy dochodzi do przegrzania się łożysk. Łożyska zostały wymienione na nowe, a serwis stwierdził, że to naturalne zjawisko. Dla mnie ten fakt jest jednak niepokojący, ponieważ łożyska są tak ciepłe, że nie można ich dotknąć. Wyjaśniam, że nie jest to wina hamulców. Czy ktoś z Państwa zetknął się już może z takim problemem. Bardzo proszę o pilny kontakt i sugestię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli tak bardzo grzeją się piasty, to felgi pewnie też..., ale najczęstszą przyczyną takiego grzania jest za mocne dokręcenie śruby na piaście. To są łożyska stożkowe i nie powinny być dociągnięte na maksa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli łożyska są to stożkowe to potrzebny jest odpowiedni moment obrotowy przy dokręcaniu, jeśli to łożysko kompaktowe i do tego nowe (i jest dobrej jakości...) to prawdopodobną przyczyną może być źle wyregulowany układ hamulcowy. Osłony piast (dekielki na środku bębna są w kształcie stożka) czy walca ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dekielki są w kształcie walca

 

Problem w tym że od wielu lat jeżdzę z przyczepą, nie zmieniłe stylu jazdy a wcześniej nie miałem takich problemów. Dodatkowo jeżdzę bardzo ostrożnie (od nowości mam te same tarcze i klocki hamulcowe a samochodem zrobiłem 140 000) a układ hamulcowy był sprawdzony i jest ok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Czy możesz wcisnąć najazd i jakiej siły musisz użyć. Czy sam wraca w zwolnionym tempie do pozycji pierwotnej ? Czy cięgna hamulca są napięte, czy też w miarę luźne. Jak podniesiesz przyczepę i zaciągasz hamulec, na którym ząbku łapie. Czy taki sam test możesz przeprowadzić wciskając najazd i w którym momencie łapie hamulec. Oczywiście potrzeba 2 osób, oraz uniesienia przyczepy z obu stron. Są to oczywiście testy amatorskie, ale mogą dać pogląd na sprawę.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy takich łożyskach, koledzy dobrze podpowiadają, żebyś jednak nie wykluczał jako przyczyny układu hamulcowego.

Czy te łożyska zaczęły się grzać jednocześnie z dwóch stron?

Bardzo to dziwne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

z lewej strony mocniej

 

Pewnie szybciej bierze hamulec z lewej. Koniecznie posprawdzaj to o czym napisałem poprzednio. Podam dwa przykłady. Pierwszy to wyregulowane hamulce, najazd przez serwis i podczas długiego zjazdu w Rumunii spaliły się łożyska w jednym kole. Aż nie do uwierzenia. U mnie podczas drogi powrotnej i bardzo łagodnego, ale zawsze zjazdu koła się tak nagrzały, że musiałem je długo chłodzić, a nigdy nie miałem problemów i zawsze były w miarę chłodne na płaskim.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożysko kompaktowe jest bezobsługowe i nawet nie ma możliwości żeby je źle zamontować, te łożyska się grzeją w przepadku rozszczelnienia gdy wyleciał z nich smar i z powodu rozregulowania układu hamulcowego.

Możesz podnieść przyczepę z jednej strony i zakręcić kołem - jeśli usłyszysz że łożysko huczy to prawdopodobnie pracuje już na sucho. zdejmij płaskim śrubokrętem dekielek z z komina bębna i sprawdź czy nie ma wycieku.

Czasem też nieodbijające należycie linki hamulcowe mogą spowodować nieodczuwalne podczas jazdy hamowanie, moje pytanie... Czy podczas ostaniej regulacji hamulców wymieniałeś linki ? i kiedy był czyszczony układ hamulcowy ? (rozpieraki, tarcza kotwiczna itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.