Skocz do zawartości

Hamulec najazdowy i problemy z nim związane


Maras

Rekomendowane odpowiedzi

Mam tylko takie pytanie: holując ją zauwarzyłem, że jakiś taki luźny jest hamulec najazdowy, tzn lekko zaczep się wsuwa i wysuwa, a zatem trochę szarpało zwłaszcza na nierównej drodze. Co o tym myślicie? :?

 

Witaj Dzidas moim zdaniem musisz wyregulować hamulce aby przyczepa poprawnie hamowała a jak to nie pomoże i przy hamowaniu oraz ruszaniu będziesz słyszał stuki to by oznaczało ,że masz uszkodzony amortyzator ( ten w urządzeniu najazdowym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 34
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam i gratuluję. Może coś więcej o przyczepce? Jakieś foty?

Co do "szarpania" - ja nie zauważyłem takowego objawu podczas jazdy :?

Co do "szarpnięcia" przy ruszaniu - też mam delikatne odczuwalne podczas ruszania po "ostrzejszym" hamowaniu- i od razu zapytam kolegów czy to normalne?

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc opisze to tak:

- jeżeli w czasie jazdy przyczepą są słyszalne stuki to powodem może

być sam zaczep kulowy (niektóre mają wskażnik zużycia ) lub może

być luz na suwadle ( są tam dwie tuleje )

- jezeli mamy stuki przy hamowaniu lub ruszaniu to powodem może

być żle wyregulowany hmulec lub uszkodzony amrtyzator (w urządzeniu

najazdowym)

 

W pierwszym przypadku zaczep wymieniamy na nowy zaś luz na suwadle naprawiamy po przez wymiane tuleii (potrzebny będzie rozwiertak najlepiej nastawny ). Pozostał nam jeszcze amortyzator też tylko wymiana.

 

P.S słyszalne stuki mam na myśli stuki dochodzące z oklolicy dyszel-hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tlok najazdowki moze sie tak zachowywac kiedy np. masz zerwane linki hamulcowe. Probowales czy jestes w stanie wcisnac najazdowke reka skoro tak luzno chodzi?

W sprawnym urzadzeniu nie ma szans aby pod naciskiem drgnelo (nie jest to oczywiscie zadna proba sprawnosci)

Rozumiem, ze kiedy hamujesz to przyczepa natychmiast uderza i jest to mocno odczuwalne tak? Jezeli tak jest to czy w tym momencie przyczepa w ogole hamuje? To zawsze jest odczuwalne i ma sie wrazenie, ze ktos auto ciagnie za ogon :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzidas - wklejanie obrazków kliknij TU

Maras - u mnie to nie jest "stuk" tylko wyczuwalny opór...

Pozdrawiam

Pabloo

Niestety nie mam uprawnień do załączników. :?

 

[ Dodano: Czw 01 Lut, 2007 12:02 ]

Tłok najazdówki może się tak zachowywać kiedy np. masz zerwane linki hamulcowe. Próbowałeś czy jesteś w stanie wcisnąć najazdówke ręką skoro tak luźno chodzi?

W sprawnym urządzeniu nie ma szans aby pod naciskiem drgnęło (nie jest to oczywiście żadna próba sprawności)

Rozumiem, że kiedy hamujesz to przyczepa natychmiast uderza i jest to mocno odczuwalne tak? Jeżeli tak jest to czy w tym momencie przyczepa w ogóle hamuje? To zawsze jest odczuwalne i ma się wrażenie, że ktoś auto ciągnie za ogon :?

Mogę właśnie bez problemu wcisnąć ręką najazdówkę. Kurcze o linkach nie pomyślałem :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dzidas ! pogratulować zakupu oby służył jak najlepiej , a co do tego dziwnego szarpania to proponuję tak :

Odepnij od zestawu przyczepę zaciągnij hamulec ręczny i próbuj popchnąć ją przy prawidłowej regulacji nie masz prawa ruszyć , jeśli pchasz tą budkę to żle.

Następnie podnieś przyczepę na podporach tak aby koła były uniesione nad podłoże poproś o pomoc jakąś osobę a sam pchnij zaczep przyczepy w kierunku do tyłu co powinno spowodować przesunięcie suwadła urządzenia najazdowego , naciągnięcie orczyka a wraz z nim linek hamulcowych co powinno skutkować zablokowaniem bębnów hamulcowych o czy powinna poinformować cię pomocna osoba , jeśli tak nie jest, widać regulacje na linkach .Pamiętaj powinny z jednakową siłą działać oby nie znosiło przyczepy i oczywiście bez przesady aby nie grzały się hamulce . A wracając do amortyzatora zaczepu to w wyniku złej regulacji przeważnie ulega zniszczeniu i podlega tylko już wymianie . Powodzenia myślę że jakoś to odczytasz jeśli nie to daj znać postaram się pomóc najlepiej jak potrafię . Dam w załączniku zdjęcia tych elementów Pozdrawiam i myślę że dasz radę a forum proszę o ewentualną korekcję tego opisu dziękuję za uwagę .

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a09bc7abc295b6f9

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/601a5000efab6233.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81acd1f4930b54c2.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Dzidas ! pogratulować zakupu oby służył jak najlepiej , a co do tego dziwnego szarpania to proponuję tak :

Odepnij od zestawu przyczepę zaciągnij hamulec ręczny i próbuj popchnąć ją przy prawidłowej regulacji nie masz prawa ruszyć , jeśli pchasz tą budkę to żle.

Następnie podnieś przyczepę na podporach tak aby koła były uniesione nad podłoże poproś o pomoc jakąś osobę a sam pchnij zaczep przyczepy w kierunku do tyłu co powinno spowodować przesunięcie suwadła urządzenia najazdowego , naciągnięcie orczyka a wraz z nim linek hamulcowych co powinno skutkować zablokowaniem bębnów hamulcowych o czy powinna poinformować cię pomocna osoba , jeśli tak nie jest, widać regulacje na linkach .Pamiętaj powinny z jednakową siłą działać oby nie znosiło przyczepy i oczywiście bez przesady aby nie grzały się hamulce . A wracając do amortyzatora zaczepu to w wyniku złej regulacji przeważnie ulega zniszczeniu i podlega tylko już wymianie . Powodzenia myślę że jakoś to odczytasz jeśli nie to daj znać postaram się pomóc najlepiej jak potrafię . Dam w załączniku zdjęcia tych elementów Pozdrawiam i myślę że dasz radę a forum proszę o ewentualną korekcję tego opisu dziękuję za uwagę .

 

http://www.fotosik.pl/showFullSize.php?id=a09bc7abc295b6f9

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/601a5000efab6233.html

 

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/81acd1f4930b54c2.html

 

Bardzo dziękuję za wszelkie rady. Jutro tym się zajmę, a teraz do pracy :-(

 

[ Dodano: Czw 01 Lut, 2007 12:12 ]

No to już wiesz co może być przyczyną. No a hamuje ta budka przy tych uderzeniach czy nie?

Będę sprawdzał właśnie to hamowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłok najazdówki może się tak zachowywać kiedy np. masz zerwane linki hamulcowe. Próbowałeś czy jesteś w stanie wcisnąć najazdówke ręką skoro tak luźno chodzi?

W sprawnym urządzeniu nie ma szans aby pod naciskiem drgnęło (nie jest to oczywiście żadna próba sprawności)

Rozumiem, że kiedy hamujesz to przyczepa natychmiast uderza i jest to mocno odczuwalne tak? Jeżeli tak jest to czy w tym momencie przyczepa w ogóle hamuje? To zawsze jest odczuwalne i ma się wrażenie, że ktoś auto ciągnie za ogon :?

 

U mnie rzecz ma się następująco - jak ruszam czuję w pewnym momencie delikatny opór, jak hamuję nie czuję żadnej różnicy w "mocy" hamowania - tak jak "solówką" więc podejrzewam, że przyczepa hamuje - acha - u mnie się nie da wcisnąć haka....

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rzecz ma się następująco - jak ruszam czuję w pewnym momencie delikatny opór, jak hamuję nie czuję żadnej różnicy w "mocy" hamowania - tak jak "solówką" więc podejrzewam, że przyczepa hamuje - acha - u mnie się nie da wcisnąć haka....

Pozdrawiam

Pabloo

 

Pabloo sprawdź czy nie jest zatarte suwadło najazdu lub linki hamulcowe , pamiętaj o smarowaniu urządzenia najazdowego choć raz w roku to tylko dwie kalamidki Pozdrawiam :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Linki nie - "ręczny" chodzi elegancko a chyba to te same linki ?

Co do najazdu - ech żeby to się cieplej zrobiło tobym sobie zrobił małą wycieczkę na jakiś parking gdzie w ciszy i śpiewie ptaków mógłbym sobie porobić to i owo...

Pozdrawiam

Pabloo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pabloo, jak Twoja przyczepa dluzej stoi a zwlaszcza przy takiej pogodzie to i najazdowka potrzebuje sie "rozchodzic" Linki recznego i zasadniczego sa te same :?

Niemniej Pawel zasygnalizowal bardzo wazna rzecz jaka jest smarowanie tloka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.