Skocz do zawartości

Przyczepa Radka - prąd, gaz, solar itp


radek_1987

Rekomendowane odpowiedzi

witam, zakupiłem sobie przyczepkę eriba taiga z 75 roku :) niezarejstrowaną ale do postawienia na działkę. Nie mam tam prądu wiec jadę na akumulatorze 55 ah. mam zrobione oświetlenie diodowe i pompkę wody podłączoną pod 12 v (aku w przyczepce). Lodówka jest na 12, 230 i na gaz. piecyk na chyba na gaz. ( chyba nie było piecyków na prąd?). Lodówka nie wiem czy jest sprawna. Jak podłączam pod 12 v to obserwuje pobór prądu z aku. ale nic to planuje kupić sobie lodówkę turystyczną, pobór mocy 48 wat i podłączyć ja do aku w przyczepce. rozumiem ze taka lodóweczka w ciągu 12 godzin pobierze mi 12hx 48 wat = 570 watów. Planuje ja podłaczyc do aku 75 ah. Dodatkowo solar 50 w. i tutaj moje pytanie, czy taki solar jest w stanie uzupełnić akumuluator? Tzn. czy oznaczenie 50 w na solarze oznacza, ze produkuje on moc 50 wat na godzine? tak jak np w oznaczeniu lodowki - 48 wat.

Wypady planuje na 3-4 dni maks, tak sobie myśle, że lodówka nie musi chodzić non stop. Mogę włożyć tam zamrożone wkłady a sama lodówkę włacząc tylko w nocy na 8-10 godzin. Oczywiście mówię tu o miesiącu lipcu - sieprniu :hehe: w te wakacje strasznie brakowało mi lodóweczki na działce a na prąd sie nie zanosi tak szybko wiec kombinuje co by tu zrobić:bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 31
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Nie wypowiem się w kwestii solara ale dużo sensowniejszym rozwiązaniem jest odpalenie lodówki na gaz. 12V w lodówce służy w zasadzie tylko i wyłącznie do zasilania w trakcie podróży z alternatora samochodowego. Ponadto taka lodówka to nie lodówka tylko chłodziarka i żeby miała jakąś sensowną sprawność to musi działać całą dobę non stop a nie tylko kilka godzin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Cię radek_1987, nie jestem biegłym z dziedziny elektryki :hehe: Ale mam jakieś tam doświadczenie z panelem. U mnie założone są dwa panele o łącznej mocy 80W i aku chyba 110A. Kiedyś zupełnie przypadkowo w dzień włączyłem lodówkę na zasilanie przez 12V. Po kilku godzinach na regulatorze zobaczyłem, że aku jest prawie pusty. A był to dzień bardzo słoneczny, panele założone na dachu cycepki. Także wydaje mi się, że na solarach i aku lodówka długo nie pociągnie. Pozostaje Ci tylko zasilanie gazem, tak jak to proponują moi przedmówcy. POZDRO!!! :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odzew. Tak, teraz widzę, że lodówka na 12 v zwłaszcza gdy ma sie do dyspozycji tylko aku i solar to kiepskie rozwiązanie. Lodówka jest na gaz, to prawda, ale rozumiecie, na dyszlu jest napisane, że przyczepa pochodzi z 75 roku. Strach załączać gaz do 35 letniej instalacji - niewiadomo czy gdzięs po drodze instalacja się nie rozszczelniła. Właśnie z tego powodu też kupiłem sobie turystyczną kuchenkę gazową na katiusze ( swoja droga polecam, byłem już na 3 jednodniowych wypadach - wiadomo - kilka kaw, herbat, przygotowanie zupki dla 3 osób a ciągle jade na tym samym katiuszu :) nowy jest za 3,9 zł waga 230 gramów gazu). Żal mi również, że ogrzewanie jest na gaz ( na dachu przyczepy jest kominek) bo pewnie nigdy z niego nie skorzystam a jakies ogrzewanko by sie przydało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem kolego skąd jesteś, ale są firmy, które wykonują przeglądy gazowe w przyczepkach, np firma Elcamp z Krakowa. Robisz przegląd i masz gwarancję szczelności i poprawnego działania instalacji. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piterek

 

kupiłem coś takiego

 

http://allegro.pl/kuchenka-turystyczna-gazowa-czarna-pod-namiot-i1205605511.html

 

ale za swoja dałem ponad stówke, kupowałem w sklepie, do tego komplet czterech KARTUSZY:)

 

patriks jestem z okolic Leszna w wlkp. jak pisałem przyczepa jest bez dokumentów, niezarejestrowana, do postawienia na działce, sam transport z miejsca zakupu to wynajem lawety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piterek, z tymi katiuszami to niezły pomysł jest szczególnie na jakiś zlot :hehe:

 

patriks mi się wydaje że nie trzeba do Elcampu wystarczy jakiś profesjonalny gość który się na tym zna i już będzie bezpiecznie, przecież kolega nie potrzebuje certyfikatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

radek_1987

Nie proponuję Ci samodzielnego sprawdzania samodzielnego na "mydlaną wodę" - spróbuj "pogadać" w warsztatach, gdzie zakładają instalacje LPG do samochodów. Mają na pewno środki w aerozolu i czujniki elektroniczne do sprawdzania szczelności instalacji gazowej. Na pewno znajdziesz "życzliwą duszę", która Ci pomoże.

Rezygnacja z posiadanego ogrzewania gazowego i lodówki "na gaz" w przyczepce to niewybaczalny błąd.

Życzę Ci pozytywnego sprawdzenia instalacji i duuuuuużo radości ze sprawnej przyczepki

 

pozdrawiam serdecznie - Pan Kleks

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki. skoro tak mówicie to warto się temu przyjrzeć. zastanawia mnie jedno, w miejscu gdzie znajduje się piecyk, od spodu przyczepy jest jakiś mechanizm. nie wiem, wygląda mi to na nawiew powietrza do piecyka - czy to jest na prąd?. poza tym mam rozprowadzania ciepłego powietrza po przyczepie, nie orientujecie się czy to działa na zasadzie jakiegoś wentylatora czy po prostu grawitacyjnie? załączam fotki. na jednym jest lodówka, na drugim kawałek piecyka i wyloty powietrza. innych fotek nie mam, niebawem jadę na działkę, porobię lepsze.

 

aha te wyloty sa tez po drugiej stronie przyczepki. wszędzie pod siedzeniami. druga sprawa ile zużywa się gazu na lódówke która by chodziła non-stop? piecyk pewnie bierze kilka razy tyle

 


kawałek lodówki, pod stolikiem widać gruba rure, to jest rozprowadzanie ciepłego powietrza, w łazience mam taką samą

post-152611-imported-cba93324-de9f-4a03-a1aa-20e812b7c255_thumb.jpg

 

kawałek piecyka

post-152611-imported-e69c678f-720f-4e19-88ac-efdac18b6f7c_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szafie powine być pokrętło regulacji nawiewu i włącznik nawiewu .

Rozprowadzenie nawiewu jest obiegiem wymuszonym

Na fotografi zamieszczonej takie cos okrągłego na szafie tam powinno być sterowanie nawiewem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co jest na zdjeciu na szafie to akurat zwykły wywietrznik, moze obok cos jest, nie pamietam juz, zobacze i dam znac.

 

znzlazłem inna fotke.

 

aha, rozumiem ze zaplon nastepuje po wciśnieciu włacznika od zapalnika pizoelektrycznego i przekreceniu kurka od gazu. jestem zielony, ale zeby pstryczek działał to musze podlaczyc przyczepke pod 12 albo 230?

 

duzo pobiera gazu taki piecyk i lodówka? na ile wystarczyła by mi butla 2 kg?

post-152613-imported-d0968a30-78ba-4d22-873a-b406f92df4fa_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.