Skocz do zawartości

Prostownik 220/12 v z funkcją ładowania aku


kolos7

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 30
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A ja podpowiem, że wstawienie diody jest zabiegiem doraźnym, w efekcie aku będzie wiecznie niedoładowany ze względu na spadek napięcia. Aku ładuje się napięciem 13,8V i różnica jaka wynika z zastosowania diody spowoduje , że aku nie będzie pobierał energii do pełnego nałądowania się w chwili jak on sam osiągnie napięcie równe podawanemu 13,2V.

Owe "prawie" stanowi właśnie ogromną różnicę dla każdego akumulatora. I niech nikt nie próbuje tego zdementować jeśli tej materii nie rozumie.

Oczywiście mogę bardziej po chłopsku to wytłumaczyć, może to będzie bardziej jasne i zrozumiałe dla większej rzeszy użytkowników.

 

 

Sądzę że nie jest to oryginalny prostownik i zdecydowanie polecam wymianę i użycie transformatorowego (tradycyjnego) a nie elektronicznego bo ten jak widać, już ci szwankuje a ja nawet spodziewam się, że wiem dlaczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aku ładuje się napięciem 13,8V i .

 

Twierdzisz ze napiecie jest zawsze rowne 13.8V ?

 

 

Ja nadal uwazam ze aku bedzie ladowany do "pelna"

 

Zrodlo prodowe ma wieksze napiecie niz wspomniane 13.8(wlasciwie to 14.4) wiec nie widze problemu zeby ta wartosc osiagnac przy koncowej fazie ladowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daniel ja to wiem, ale nie komplikuj bo nikt tego głębiej nie zrozumie. Chociaż... ok, dzięki że o 14,4 wspomniałeś, teraz inni zrozumieją jak ważną rolę odgrywa 0,6V różnicy w procesach elektrochemicznych, jakie odbywają się w akumulatorze.

14,4 to górna granica wartości napięcia jaką można podać na aku, ale tylko w początkowej fazie ładowania i tylko na głęboko rozładowanym akumulatorze. Przekroczenie granicy 14,4V jest destrukcyjne.

13,8 jest to napięcie pod którym aku może być podłączony na stałe, jest dla niego bezpieczne i zapewnia pełną naładowalność.

Oczywiście musimy przy tym napięciu mieć w zapasie jeszcze kilka amperów (A) do dyspozycji.

 

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dając -jak pisałem wcześniej-diodę germanową można uzyskać całkowite naładowanie akumulatora, a stwierdzenie "niech nikt nie próbuje ....." brzmi trochę jak ..... i aż prosi się zacytować "wiedza daje pokorę głupota nadyma"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dając -jak pisałem wcześniej-diodę germanową można uzyskać całkowite naładowanie akumulatora, a stwierdzenie "niech nikt nie próbuje ....." brzmi trochę jak ..... i aż prosi się zacytować "wiedza daje pokorę głupota nadyma"

 

ed A nie lepiej jest po prostu naprawić ten prostownik, przywrócić mu stan fabryczny zamiast stosować środki, których fabryka nie zastosowała bo... No jasne.

Druga sprawa... cytując tylko fragment tego co napisałem, zamiast go zrozumieć - zmieniasz jego sens. Nic dziwnego że coś Ci się nasuwa na myśl.

Przesłanką jest to, żeby nikt nie próbował praw fizyki zmieniać, chyba że Tobie się to udaje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę że jak zwykle ilu rozmówców tyle opinii :bzik: jak już napisałem w jednym z pierwszych postów w tym temacie, proszę czytać ze zrozumieniem.

Serdecznie pozdrawiam.

Witam, ja bym poszedł do zaprzyjaźnionego elektronika aby mi wstawił o odpowiedniej mocy diodę w przewód (+) po między accu a ten zasilacz w celu ograniczenia "cofania się prądu", ci co się troszeczkę znają na elektronice będą wiedzieć o co chodzi.

Lub sprawdzić w samym zasilaczy może taka dioda jest uszkodzona i zmostkowana przez poprzedniego właściciela.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...14,4 to górna granica wartości napięcia jaką można podać na aku, ale tylko w początkowej fazie ładowania i tylko na głęboko rozładowanym akumulatorze. Przekroczenie granicy 14,4V jest destrukcyjne.

 

 

...13,8 jest to napięcie pod którym aku może być podłączony na stałe, jest dla niego bezpieczne i zapewnia pełną naładowalność.

.

 

 

Pozdrawiam.

 

W wiekszosci sprawnych aut jest 14.4V podczas pracy alternatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...14,4 to górna granica wartości napięcia jaką można podać na aku, ale tylko w początkowej fazie ładowania i tylko na głęboko rozładowanym akumulatorze. Przekroczenie granicy 14,4V jest destrukcyjne.

 

 

...13,8 jest to napięcie pod którym aku może być podłączony na stałe, jest dla niego bezpieczne i zapewnia pełną naładowalność.

.

 

 

Pozdrawiam.

 

W wiekszosci sprawnych aut jest 14.4V podczas pracy alternatora.

:bzik: Zmierz w kilku i sam się przekonaj jak jest naprawdę :miga:

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na jakikolwiek wątek na tym forum stwierdzam, że "z racją jest jak z dupą... każdy ma swoją..." :bzik:

Hehe, :miga: Dobre... Ale my się nie kłócimy, to tylko zdrowa i racjonalna dyskusja.

Pamiętacie taki program wiele lat temu świętej pamięci* "SONDA"?

 

http://www.youtube.com/watch?v=5ntBVIAGcv0

 

 

Oni tam też się tak "kłócili" i oboje zawsze mieli rację a telewidz zrozumiale to odbierał. I o to chodziło.

 

*oboje prowadzący ten program zginęli tragicznie

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...14,4 to górna granica wartości napięcia jaką można podać na aku, ale tylko w początkowej fazie ładowania i tylko na głęboko rozładowanym akumulatorze. Przekroczenie granicy 14,4V jest destrukcyjne.

 

 

...13,8 jest to napięcie pod którym aku może być podłączony na stałe, jest dla niego bezpieczne i zapewnia pełną naładowalność.

.

 

 

Pozdrawiam.

 

W wiekszosci sprawnych aut jest 14.4V podczas pracy alternatora.

:miga: Zmierz w kilku i sam się przekonaj jak jest naprawdę :bzik:

Pozdrawiam.

 

Z racji zawodu nie ma takiej potrzeby :bzik:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtek Chrysler, no wydawało mi się, napięcie w aucie powinno mieć te 14.4V (bez włączanych odbiorników). Ty karzesz pomierzyć, czyli sugerujesz, że jest inaczej. To jak jest inaczej, to proszę napisz jak jest, bo ciekaw jestem (ja mam tylko 2 auta w których mogę sprawdzić :bzik:

Ale w obu jest w okolicach 14.4V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.