Skocz do zawartości

Toyota Rav4 z przyczepą


bacagg

Rekomendowane odpowiedzi

Mam możliwość zakupu przyczepy Hymer Nova S ale jej DMC to 1900kg. Rav 4 która ma być holownikiem ma w dowodzie możliwość ciągnięcia przyczepy do 2000kg ale zastanawiam się czy da radę i jak taki zestaw będzie się sprawował podczas dłuższych wypadów np na korsykę czy południe Włoch. Toyota 2.2 Dcat 150KM. Czy macie jakieś doświadczenia, czy lepiej kupić jakąś lżejszą przyczepę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bacagg, a jaką ma Twoja Toyota masę własną? Pamiętaj, ze polskie prawo ogranicza ciągnięcie przyczepy cieższej od holownika (wyjątek to ciągniki siodłowe).

Pamiętaj, że jeżeli DMC przyczepki to 1900 kg, a Ty możesz (teoretycznie) ciągnąć 2000 kg, to jest to na styk (oczywiście z technologicznym zapasem).

Ja jeździłem Corollą Verso i miałem na haku 1100kg (tyle co DMC przyczepki). Owszem - ciągnąłem. Różnicę poczułęm dopiero teraz, gdy mam Sharana z 2000 w dowodzie.

 

Oczywiście dysponujesz B+E? Z taką przyczepką to już tylko takie prawko (albo C+E) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masa własna 1655, maksymalna masa całkowita 2190, dopuszczalna masa całkowita 2190, maksymalna masa zespołu pojazdów 4190kg.

Czyli wg tego co powyzej maks moge mieć przyczepę 1655? To po co w dowodzie pisze że maks przyczepy z hamulcem to 2000kg?

 

[ Dodano: Sob 24 Lip, 2010 22:22 ]

Ok. Właśnie doczytałem mimo tych 2000kg w Polsce nie można tego wykorzystać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia mas dotyczyła masy rzeczywistej, o ile dobrze pamiętam. Więc jeżeli będziesz miał maksymalnie obciażoną RAV-kę, to będziesz mógł ciągnąć przyczepkę 2000.

Zapewne o to chodziło Karlikowi :ok:

 

Kiedyś na kursie na prawo jazdy zadawano nam pytanie, co zrobić, żeby móc holować malucha, maluchem?

Odpowiedź brzmiała - albo wrzucić worek z ziemniakami, albo w holowniku jechać we dwóch .... właśnie z powyższego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam przyczepę 1850kg, ciągne to Landkiem 3.0 z wbitą przyczepą w dowód 2850kg. Na prostej to żadnej różnicy nie odczuwam. Pod górę (Alpy porządna różnica wysokości) minimalnie odczuwalny spadek prędkości. W zeszłym roku ciągnołem cepkę Patrolem z wbitym 2400 w dowód i w alpach to "puchł" więcej niż 60 km/h nie chciał ciągnąć, klimatyzację odcinało. Słabo widzę ciągnięcie Ravką, cepki 1900-chyba że po Polsce bez gór. :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie, mój holownik ma 100KM, a w dowodzie przyczepa 3000kg dmc i oczywiście takiej spokojnie daje radę (jest na ramie), ale o komforcie podróżowania (szczególnie w górach albo przy dużym natężeniu ruchu) trudno mówić - jednak przy małym ruchu (np. nocą) i zgodnie z przepisami (prędkość) można się pokusić nawet na długą wyprawę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedno kluczowe pytanie - ta RAV-ka to z automatem czy manual ?

Bo jak automat to daj sobie spokój a jak manual to chyba bym zaryzykował, choć tak jak piszą koledzy komfortu niestety nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravka ma manualną skrzynię a przyczepa to hymer nova s 546 - wagę ma 1635 a DMC 1900. To naprawdę byłby okazyjny zakup i bardzo mnie kusi ale nie chciałbym przesadzić. To jak da radę czy nie bo muszę podjąć decyzję.

Acha i jak z tą koniecznością większej masy holownika - chodzi o porównanie mas DMC (dopuszczalnej) czy, masy rzeczywistej bo już sam nie wiem. DMC przyczepy u mnie jest 1900 a ravki 2190, masa własna przyczepy 1600 a ravki 1655 to można ciągnąc taką przyczepę czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.