Skocz do zawartości

Instalacja 13-pin


AgaMi

Rekomendowane odpowiedzi

Piotrek wystarczy że zmierzysz napięcie przy akumulatorze i przy kostce połączeniowej przy lodówce - u mnie spadek był wyraźnie widoczny (zamiast prawie 14V było koło 10 V). Kostka dostępna po odkręceniu dolnej kratki wentylacyjnej lodówki. Co ciekawe, kupując przyczepę miałem 7 pinową wtyczkę i tak od lodówki do głównej puszki przy dyszlu były kable 2,5 mmkw. a od tej puszki do wtyczki 1,5 mmkw. Nie wiem czy oryginalnie ale chyba tak. Teraz jest wszystko uporządkowane zasilanie lamp, pompek i lodówki na oddzielnych i tak jak pisałem koniec problemów z zasilaniem. Dzięki Edowi, mam teraz działające i pompki i dołożone LEDy z samochodu (bez włączania zapłonu) a zasilanie lodówki i reszta oświetlenia po zapłonie.

Z tego co wiem to też nie masz najkrótszego auta więc różnica może być naprawdę spora w napięciu na przestrzeni tych dobrych kilku metrów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w moim przypadku teoretyczny zysk z wymiany na przewody 4mm to 0.8V , więc nie ma sensu.

Lodówka 120W czyli 10A , przewód ok15m x 2.5mm ,przy uruchomionym silniku napięcie jest większe jak 12V więc w przyczepie napewno bedzie 12V (sprawdze jeszcze miernikiem, jak go znajdę :hehe: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla lodówki pewnie nie ma większego znaczenia, ale żarówki świecą zdecydowanie jaśniej. Dorzuć do tego jeszcze ew. zaśniedziałe styki w gnieździe lub wtyczce i klapa na całej linii.

 

PS. Wyliczenia na powyższej stronie mają charakter poglądowy. Jeśli dobrze zauważyłem to liczone są dla przewodu w postaci drutu. Dla stosowanych przez nas linek spadek jest odrobinę mniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stylki jak z fabryki ;) , oswietlenie zmieniam na LED ale i tak swieci jasno , chyba że zapale wszystko w mojej przyczepie to wtedy lipa -łazienka dwa halogeny, toaletka trzy halogeny ,kuchnia jeden, sufit cztery rurki x10w ,naroznik cztery halogeny ....czyli chwila i po aku, jak jeszcze spuszcze wode i umyje rece to już koniec :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz lepiej policz jak to będzie wyglądać gdy podłączysz się do słupka 60 metrowym przedłużaczem ogrodowym z budomarketu. Dla 3x1,5 i 60m przy 10A mamy prawie 30V spadku. Zamiast ściemniacza do świateł wystarczy czajnik elektryczny. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zagrychę...

 

Z prądami raczej jestem na "Ty" wiec zabrałem się za przerobienie instalacji w budce. Z racji tego, że przy haku mam gniazdo 13 pin oryginal Westfalia postanowiłęm przerobić wtyczkę przyczepy i podciągnąć przewody do lodówki i do reszty instalacji.

 

Przewód do lodówki fabryczny wymieniłem ponieważ stary był 2,5mm a ja zainwestowałem w 4mm a słuszność mojej decyzji przedyskutowaliście wcześniej :banan:

Dodatkowo napięcie po stacyjce miało mi ładować aku podczas jazdy, teoretycznie gdy posiadam aku w budce zasilanie stałe z gniazda 13pin nie jest mi do niczego potrzebne.

 

Problem pojawił się gdy połączyłem wszystko, podłączyłem do auta, uruchomiłęm silnik a napięcia 0V

Po pomiarach i kontroli podłączenia zacząłem szukać przyczyny.

Moje auto to Lancia i byłem pewny, że ten model wymaga modułu haka. Odnalazłem go i trochę się zdziwiłem :lol:

Otóż moduł jest też Wesfalia i nie ma przewidzianego zasilania stałego i po stacyjce. We wiązce są przewody(2,5mm) ale nie są do niczego podłączone, w module nie ma nawet możliwości podpięcia tych przewodów.

 

Dopatrzyłem się jeszcze jednej smutnej rzeczy, moja wiązka nie posiada styku "test" informującego o podłączeniu przycepki.

Z tym, że bede musiał ciągnąć przewód od aku to już się pogodziłem (niestety w Lybrze wykonanie tego estetycznie bedzie bardzo czaso/pracochłonne :pad: )

 

Intryguje mnie czy mogę sobie jakoś osobno zrobić ten "test" ??

 

Tak to wygląda...

post-2103-0-54500500-1311677641_thumb.jpg

post-2103-0-57873200-1311677831_thumb.jpg

Edytowane przez Adam1988 (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze +15 oraz +30 jest jako opcja do wiązki , czy to Westfalia czy Thule Brink. (napewno nie masz białej kostki na dwa przewody ? )

Porządny moduł wykrywa przyczepę po obciażeniu żarówek (twój raczej właśnie tak to realizuje) jesli tak jest to automatycznie rozłączy przeciwmigielny w przyczepie.

Edytowane przez piotrekbb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem że to jest opcja wiązki ale czy w module moge odnaleźć pin tego testu bo chyba 2 piny są wolne... wtedy mogę przekombinować wtyczkę i gniazdo bo nie potrzebuje zasilania ciągłego więc mógłbym sobie wywinąć test :niewiem:

 

Obszukałem wszystko i nie ma nigdzie drugiej części tej złączki. To są 3 przewody: zasilanie stałe, zasilanie po stacyjce i masa zasilania po stacyjce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze jedno pytanie. Czy jeśli moduł wyczuje podłączoną przyczepe w ten lub inny sposób to jakoś to sygnalizuje? W moim poprzednim holowniku gdy miałem podłączoną przyczepę i załączone kierunkowskazy to na desce migał jeszcze dodatkowo "hak" kontrolka. Tak powinno być w każdym aucie?

 

:dzieki:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.