Skocz do zawartości

Instalacja 13-pin


AgaMi

Rekomendowane odpowiedzi

oto moje wątpliwości:

 

2. niebieski - ładowanie aku w przyczepie- gdzie to podłączyć we wtyku 13pinowym????????? (chyba do 10)

3. biały- masa- Nie wiem czy podłączyć do pinu 11 czy do 13 we wtyku 13pinowym (chyba do 11)

4. zielony- stały plus do zasilania przyczepy z akumulatora samochodu- chyba nie chce tego podłączać, mam aku w przyczepie, myślę że to załatwia kabelek niebieski (tego to w ogóle nie chce podłączać)

6. czerwony- zasilanie lodówki - (to się podłącza jak sie nie ma aku w przyczepie chyba, więc niepotrzebnie podłączyłem)

 

 

 

Założenia jest takie:

1. Na postoju po wyłączeniu zapłonu żaden prund ma nie byc pobierany z auta do przyczepy.

2. Po przekręceniu zapłonu ma być ładowany także akumulator w przyczepie.

3. Prąd do oświetlenia przyczepy i zasilania lodówki ma byc pobierany tylko z aku zabudowanego w przyczepie.

 

Czy powyższe zaznaczone na niebiesko gwarantuje spełnienie moich założeń?

 

Nie jestem biegły w elektryce więc wole 5 razy zapytac niż zauważyc pożar przyczepki :palacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oto moje wątpliwości:

 

2. niebieski - ładowanie aku w przyczepie- gdzie to podłączyć we wtyku 13pinowym????????? (chyba do 10)

3. biały- masa- Nie wiem czy podłączyć do pinu 11 czy do 13 we wtyku 13pinowym (chyba do 11)

4. zielony- stały plus do zasilania przyczepy z akumulatora samochodu- chyba nie chce tego podłączać, mam aku w przyczepie, myślę że to załatwia kabelek niebieski (tego to w ogóle nie chce podłączać)

6. czerwony- zasilanie lodówki - (to się podłącza jak sie nie ma aku w przyczepie chyba, więc niepotrzebnie podłączyłem)

 

 

 

Założenia jest takie:

1. Na postoju po wyłączeniu zapłonu żaden prund ma nie byc pobierany z auta do przyczepy.

2. Po przekręceniu zapłonu ma być ładowany także akumulator w przyczepie.

3. Prąd do oświetlenia przyczepy i zasilania lodówki ma byc pobierany tylko z aku zabudowanego w przyczepie.

 

Czy powyższe zaznaczone na niebiesko gwarantuje spełnienie moich założeń?

 

Nie jestem biegły w elektryce więc wole 5 razy zapytac niż zauważyc pożar przyczepki :palacz:

 

punt 6. zasilanie lodówki - tylko po przekręceniu kluczyka. Twoje założenie że jak masz akumulator w cepce to lodówkę zasilisz z niego.

Błąd złe założenie - przede wszystkim instalacja w przyczepie nie powinna być tak zrobiona aby lodówka zasilana była z wewnętrznego akumulatora.

A jeżeli tak zrobiłeś - to wystarczy ci ten akumulatorek na 2-3godzin podróży. nie więcej. w zależności od pojemności akumulatora. wiec lepiej podłączyć punkt 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będe analizował przekroju przewodu bo nie mam o tym pojecia (o przekroju mam :skromny: ale co ma do tego prąd to juz nie bardzo....:mlot: )

 

 

Jeżeli podłącze tak jak proponujesz to będe miał zasilaną lodówkę po zapłonie, pasuje mi to.

 

Czy nie rozładuje sie aku w samochodzie który bedzie podłączony na stale z aku w przyczepie? na postoju będ emusiał pamiętać o rozłączeniu wtyczki między samochodem a przyczepą

 

2. niebieski - (9)

3. biały- masa- (11)- musze ją chyba zewrzeć z pinem 13 dodatkowo

4. zielony - (tego to w ogóle nie chce podłączać)

6. czerwony- zasilanie lodówki - (10)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Z prądów to ja zawsze noga byłem.

Powiedzcie mi - co źle zrobiłem?

Przeciągnąłem przewód od lampy p/mgielnej do wtyku. W lampie jeden kabelek z gniazda żarówki wpiąłem do masy, a drugi do gniazda w miejsce +.

Koniec kabla + wpiąłem pod "2". Podłączyłem i ! światło p/mgielne zgasło w samochodzie.

wiem, że pisaliście, że coś takiego może się dziać, ale nie rozumiem dlaczego, co mam schrzanione w instalacji, etc. Co mam zrobić, żeby było dobrze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie "brakuje" pradu na żarówke :oslabiony:

 

 

a ja mam kolejne pytanie, wtyk 13pin, masa dla obwodów (zasilanie ciagle oraz zaislanie po stacyjce) moze byc wzieta z budy czy musi byc bezposrednio z aku? mowa oczywiscie o instalacji po stranie auta. Okazało się że w samochodzie mam gniazdo 13pinowe ale instalacje 7 pinowa :czerwona:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja mam kolejne pytanie, wtyk 13pin, masa dla obwodów (zasilanie ciagle oraz zaislanie po stacyjce) moze byc wzieta z budy czy musi byc bezposrednio z aku? mowa oczywiscie o instalacji po stranie auta. Okazało się że w samochodzie mam gniazdo 13pinowe ale instalacje 7 pinowa :czerwona:

 

Cichy powiem przewrotnie ... Nie masz pojęcia o elektryce i poproś kogoś żeby zrobił to za Ciebie ... zapłacisz grosze a unikniesz ryzyka zapalnia się instalcji/zwracia itd.

 

Masa to masa ... jak zobaczysz na aku to jest na stałe połączona z karoserią samochodu + dodatkowo podana bezpośrednio na silnik ...

 

Nie ma czegoś takiego jak masa po stacyjce w naszych autach ;)

 

 

Chyba że mówisz o startych wózkach widłowych gdzie "+" był na karoserii a masa szła po kablach ale to inna bajka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

faktycznie może mam zbyt małą wiedze na temat elektryki ale skąd Ty wziąłeś: "masa po stacyjce" to ja nie wiem :winner::czerwona:

 

ja pytałem o masy do dwóch obwodów w gnieżdzie 13pinowym, dokłądnie o obwody (zasilanie stałe oraz zasilanie po zapłonie) czyli interesuja mnie dwie masy które są w pinach 11 i 13. Jak dla mnie nei jest to głupie pyatnie czy można "wziąć" ta mase przez karoserie czy bezpośrednio z aku, wole się upewnić.

 

O zwarcia się nie martw

 

więc Kamilu drogi, zanim wypowiesz się na temat którego nie zrozumiałeś, bądź niedoczytałeś, pomyśl dwa razy :banan:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj Cichy Cichy ;)

 

Faktycznie na szybko zinterpretowałem Twoje pytanie i nie ma co polemizować ...

 

nie mniej jednak dalej się upieram że z Twoim poziomem (wnioskuję po treści zadawanych pytań) wiedzy bym się za to nie zabierał :piwko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. biały- masa- (11)- musze ją chyba zewrzeć z pinem 13 dodatkowo

 

Raczej tak bym tego nie robił. Oczywiście po stronie samochodu to będzie ta sama masa, czyli elektrycznie styki 11 i 13 są zwarte, ale zworka nie może być w obrębie gniazda. Musisz pociągnąć ten kabelek do punktu masowego w okolicy tylnej lampy w samochodzie. Pewnie w tym samym miejscu znajdziesz koniec "13-tki".

 

PS. Kiedyś pracowałem w fabryce, gdzie wszystkie konstrukcje metalowe były połączone by utworzyć wspólną masę m.in. dla spawaczy. Spawacze jeśli potrzebowali "masy" do przykręcali kable do czegoś metalowego i wystarczyło pociągnąć "+" od spawarki kabelkiem. Wszędzie nie dotyczyło jednej platformy, która wprawdzie była połączona elektrycznie z resztą uziemień, ale ekranem kabla koncentrycznego. Każda interwencja spawaczy kończyła się wymianą tego kabla. "Masa" była, tylko kabelek prądu nie wytrzymywał. :bravo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powyższa sprawa ze zmostkowaniem ne aktualna, oczywiście tak nie zrobiłem :oslabiony:

 

Dowiedziałem się że bez problemu masa może być "z budy" a nie musi bezpośrednio z aku. Sprawa załatwiona :mikolaj:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry elektryk załatwi sprawę, musisz tylko dopilnować aby w tej wiązce zastosował przewody o odpowiednich do prądu przekrojach. Ja w swojej instalacji do lodówki pociągnąłem przewody 6 mm kw i one dopiero dały prawidłową pracę lodówki w czasie jazdy.

 

Które to przewody? Nr 10 i 11 - zasilanie sterowane wyłącznikiem zapłonu i masa do niego? Tutaj dać 6mm2?

Czy na 9 i 13 (zasilanie ciągłe) również?

 

Jestem przed montażem wiązki 13pin i nie wiem skąd jest zasilana lodówka. Domyślam się, że 10 (11) ale pewności nie mam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.