Skocz do zawartości

Instalacja 13-pin


AgaMi

Rekomendowane odpowiedzi

Kit przyczepa bez wtyczki i przeglądu. Jak mam skoczyć do elektryka? Musiałbym go przywieźć do domu, a to raczej mało prawdopodobne. Te trzy przewody jeszcze niedawno były włożone w odpowiednie dziury i wszystko działało u poprzedniego właściciela z gniazdem 13 pin. Tylko chłop nie powiedział, bym zabrał przejściówkę i musiał to rozebrać, bym mógł jakoś dojechać do domu i nikt nie spisał, jak one były podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powieś trójkąt ostrzegawczy i do elektryka zaciągniesz :miga: Albo niech ktoś znajomy jedzie za Tobą :-] jeśli się jednak uprzesz że sam chcesz to zrobić to życze miłego majsterkowania :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj po raz drugi przymierzyłem się do podłączenia wtyczki 13 pinowej. powoli ze schematami przykręcałem poszczególne kabelki. Następnie wtyczkę włożyłem do przejściówki - nieco zaśniedziałej i całość podpiąłem do 7 minowego gniazda w samochodzie. Wynik był opłakany beksa.gif. Świeciły tylko dwie obrysówki z przodu (i to na żółto zamiast biało), tablica rejestracyjna, prawa postojówka i prawy migacz. Reszta nie działała lub mrugała z innymi. Gdzie był błąd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przejściówke masz dobrą?? sprawdz ją i jeśli jest dobra to albo źle jednak podłączyłeś albo jest jakis cyrk w budce :niewiem: bo rozumiem że gniazdo w aucie jest na 100% sprawne :palacz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gniazdo w aucie jest dobre, bo przyczepki towarowe chodzą jak należy (oczywiści na wtyczkach 7-pinowych). Sama buda jest raczej dobra, gdyż z Płocka, po kupnie, na prowizorce 7-pinowej światła były. Myślę, że to albo złe styki na starej przejściówce, albo gdzieś się walnąłem przy podłączaniu tych 12 kabelków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sprawdza się to w ten sposób, że miernikiem, z włączonym brzęczkiem, należy dotknąć jednym końcem miernika bolec masy we wtyczce, a drugim ramy przyczepy? I czy wtedy miernik powinien brzęczeć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masa to albo ramka metalowa albo kabelek od styku ktory dotyka trzpienia metalowego z boku zarowki...

 

jesli masz w lampie wiecej niz 1 zarowke to masa jest wspolna dla wszystkich zarowek

Edytowane przez bodzioklb (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Kilka dni temu odebrałem auto od elektryka, który pierwszy raz w życiu zakładał gniazdo 13 pinowe. Podłączył chyba dobrze, ale światła w przyczepie dalej zachowują się dziwnie. Pierwsza rzecz, to brak światła przeciwmgielnego. Jednak kabel w gnieździe jest podłączony prawidłowo, bo po włączeniu tego światła w samochodzie prąd nim płynie. Gubi się gdzieś po drodze, zanim dotrze do tylnej lampy, bo na przewodach z tyłu już go nie ma (to nie wina żarówki). Bardziej dziwną rzeczą, są przednie białe światła obrysowe. Kiedy włączam je wtyczką 13 pin do gniazda 13 pin, świecą wszystkie z wyjątkiem właśnie lewego przedniego. Natomiast kiedy wtyczkę 13 pin włożę do przejściówki 13/7 i przejściówkę wetknę w stare gniazdo 7 pin, wówczas lewa przednia obrysówka świeci :miga:. O co tu chodzi :wacko:? Dlaczego przy bezpośrednim połączeniu 13-13 białe lewe nie świeci, a przy połączeniu przez przejściówkę świeci?

kolejny kłopot to brak brak oświetlenia wewnątrz przyczepy przy wyłączonym samochodzie. Po to instaluje się m.in. wtyczki 13 pinowe, by mieć w przyczepie zasilanie, kiedy samochód jest wyłączony i zamknięty. Wprawdzie do tablicy elektrycznej prąd dociera, ale nie wiadomo co się z nim dalej dziel\je, że nie chcą świecić lampy. Jednocześnie lampy te świecą kiedy auto jest na chodzie. Czyżby było pomylone zasilanie ciągłe z zasilaniem po włączeniu stacyjki?

Paskudna elektryka komplikuje życie :krzykacz:. Przyczepie skończył się przegląd, ale bez świateł przeglądu nie zrobię. Ot i na niespełna dwa tygodnie przed zlotem w Sławie uglebiony jestem na cacy :pupa:

Edytowane przez terenowiec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego przy bezpośrednim połączeniu 13-13 białe lewe nie świeci, a przy połączeniu przez przejściówkę świeci?

kolejny kłopot to brak brak oświetlenia wewnątrz przyczepy przy wyłączonym samochodzie.

 

 

Witam.

Postojowe w gniezdzie (7 i 13pin) sa podzielone na stony prawa i lewa, nie rozroznia sie natomiast przodu i tylu.

Jesli po podlaczeniu do 13pin swieci wszystko oprocz lewego przodu, a w 7pin swieci wszystko to obstawiam raczej problem z instalacja przyczepy a nie haka. Wez sobie prosze zarowke na 12v z przylutowanymi kablami i powkladaj w odpowiednie "dziury" w gniezdzie haka samochodu. Jesli sie na tym nie znasz, a nie ufasz elektrykowi- sprawdzisz to za grosze w kazdej stacji wykonujacej prezglady rejestracyjne samochodow. Jak bedziesz mial pewnosc ze gniazdo jest OK, sprawdz przyczepe. W momecie w ktorym nie swieci lewy przod, sprawdz czy swieci lewy tyl i lewe obrysowki - w normalnej sytuacji powinna swieic cala lewa strona, a nie tylko tyl, bok lub przod.

Co do oswietlenia przyczepy wewnatrz - sluza do tego piny 9 (jako +) i 12 (jako masa) w gniezdzie 13pin, Nie ma ich odpowiednikow w wersji 7pinowej, takie oswietlenie nie moze tez dzialac przez przejsciowke gdyz to zasilanie jest w niej pominiete.

Jesli lapiesz troche elektryke to schemat gniazda 13ping w reke (znajdziesz w sieci), zarowka z dwoma kabelkami,jakis akumulator 12v i testuj, akumulator mozesz podlaczac bezposrednio do wtyku przyczepy i testowac, niczego w ten sposob na pewno nie uszkodzisz.

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 jako + świeci, mam taki specjalny miernik na 12V. Nie wiem natomiast czy 12 podłączył jako masę?. Musze to sprawdzić. Co do obrysówek to jest to dziwne. Gdyż świeca wszystkie (tylne, boczne i prawe przednie) a gaśnie lub świeci tylko lewe przednie - białe. Tak jakby w układzie 13 pinowym brakowało mu czternastego pina, a w układzie z przejściówką na 7pin brał prąd z obrysówki prawej i dlatego świeci? Nie mam pojęcia... Myślę nawet, by pociągnąć dodatkowe kabelek, właśnie z świecącej zawsze przedniej prawej obrysówki i zasilić tym kabelkiem obrysówkę lewą. Ptyanie tylko, czy nie zrobię tym sposobem jakiegoś zwarcia, gdy zasilanie lampy będzie zdublowane, czyli 2 x po 2 kable - starym i nowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ptyanie tylko, czy nie zrobię tym sposobem jakiegoś zwarcia, gdy zasilanie lampy będzie zdublowane, czyli 2 x po 2 kable - starym i nowym?

 

Nie powinno sie tak robic, po to jest strona prawa i lewa odseparowana. Jak juz chcesz tak miec, to odepnij od tej dzialajaco/niedzialajacej stary kabel i podepnij o prawej. Masa jest wspolna wiec ciagniesz tylko +. Ale na Twoim miejscu sprawdzilbym najpierw czy instalacja przyczepy dziala prawidlowo. Tak jak pisalem - podlaczaj bezposrednio do wtyku przyczepy 12v ( z aku badz jakiegos trafo). To 15minut roboty i bedziesz wiedzial o co chodzi. Ewentualnie poszukaj kostki w ktorej laczy sie cala instalacja oswietleniowa przyczepy ( u mnie w Knausie jest pod przyczepa, zaraz za dyszlem)

 

Co do masy na pin 12 (masa zasilania przyczepy)- to tez musisz sprwadzic, co wazne masa z 12 nie moze byc zmostkowana z masa na pin 3 (masa swiatel).

 

Maciej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.