Skocz do zawartości

Problem z doborem opon...


Masterek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich jest to mój pierwszy post na tej stronie więc proszę o wyrozumiałość :niewiem:

 

Posiadam kemping Sprite Alpine XL mam na niej opony 155 r13 .. i nic więcej na oponie nie pisze.

Chciałem zmienić opony na nowe ale nie wiem jakie mogą być 155/65/r13 ?? bo szukałem na allegro i nie mogę znaleśc takich jakie mam czyli tzw pełne opony do przyczepy.

Proszę o pomoc pozdrawiam Michał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jeśli nie ma wpisanego profilu to jest to pełny profil 80.

Z oponami będziesz miał problem bo dostawczych 13 używanych praktycznie nie ma , a nowe kosztują od 200zł i więcej a i tak jest ich mały wybór.

Znajdziesz chińską za 150zł, ale nie polecałbym.

Ja kupiłem hankooki 165r13 za 220zł za szt.

Nie kupuj przez internet bo może cenowo zyskasz nawet do 50zł za oponę ale często jest tak że przyślą ci oponę która ma ponad 3 lata.

Kup w zwykłym serwisie opon, bo tam masz gwarancję że opona jest nowa nie tylko z wyglądu.

Moje były wyprodukowane w 8 tygodniu 2010r.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja się podepnę pod temat :niewiem: też 13".

 

Mianowicie chciałem poznać Waszą opinie na temat wieku opon. Moja budka w całej swej historii pokonywała bardzo krótkie przeloty zanim ją kupiłem. Opony datowane są, na datę produkcji budki, czyli 2002 a bieżnik jest praktycznie nietknięty.

 

Ale jak wiadomo opona po teoretycznie 5 latach traci swoje właściwości. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zmieniać? Czy jeździć dalej śmiało? Waga 610 kg raczej nie dała gumom mocno w kość.

 

Drugi temat to ciśnienie, nie posiadam nigdzie naklejki ile Bara wdmuchać. 2,0 - 2,5 ? Nadmuchałem 2,0 stosownie do tej wagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj przez internet bo może cenowo zyskasz nawet do 50zł za oponę ale często jest tak że przyślą ci oponę która ma ponad 3 lata.

Kup w zwykłym serwisie opon, bo tam masz gwarancję że opona jest nowa nie tylko z wyglądu.

Moje były wyprodukowane w 8 tygodniu 2010r.

 

Jak masz za dużo pieniędzy to oczywiście się z Tobą zgadzam :niewiem: Wystarczy uważnie czytać i szukać. Kupiłem teraz na Allegro Niemieckie Good Yeary Excellence za mniej niż 200 zł u mnie w serwisie ta sama opona Polskiej produkcji kosztowała około 300 zł! Te które zakupiłem to oczywiście tegoroczny model, nie pamiętam który tydzień. Podobnie zimowe Ultra Gripy 7+ różnica na sztuce około 100 zł!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz indeksy nośności i prędkości :

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=6444&highlight=opony

musisz dobrać rozmiar i nośność ,z prędkością w tym wypadku możesz sobie darować :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co napisałem to nie jest reguła, dlatego warto przy zamawianiu dopytać się o rok produkcji.

Rewir piszesz że jak się ma dużo pieniędzy to tak można, a mnie się wydaje że nawet różnica 100zł jest nieadekwatna do spokoju ducha bo opona to jest jedyny element pojazdu który łączy go z drogą i na tym nie należy oszczędzać, ale nie mówię też żeby od razu przepłacać.

Prosty przykład jeżdżę już 3 rok autem i zawsze kupuję używane opony w cenie około 100zł za szt. opon już miałem 2kpl. letnich i 1 zimowych więc wydałem na nie około 1200zł.

W ciągu następnych 2 lat kupię jeszcze 1kpl napewno, jeśli nie więcej więc moja oszczędność jest znikoma biorąc pod uwagę że średnio takie opony mają 10lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to co napisałem to nie jest reguła, dlatego warto przy zamawianiu dopytać się o rok produkcji.

Rewir piszesz że jak się ma dużo pieniędzy to tak można, a mnie się wydaje że nawet różnica 100zł jest nieadekwatna do spokoju ducha bo opona to jest jedyny element pojazdu który łączy go z drogą i na tym nie należy oszczędzać, ale nie mówię też żeby od razu przepłacać.

Prosty przykład jeżdżę już 3 rok autem i zawsze kupuję używane opony w cenie około 100zł za szt. opon już miałem 2kpl. letnich i 1 zimowych więc wydałem na nie około 1200zł.

W ciągu następnych 2 lat kupię jeszcze 1kpl napewno, jeśli nie więcej więc moja oszczędność jest znikoma biorąc pod uwagę że średnio takie opony mają 10lat.

 

Trochę to pokrętne ... wybacz, z jednej strony mowa o bezpieczeństwie. Btw. popieram całkowicie, jadąc w trasę to opona jest tą jedyną powierzchnią kartki A4, która daje nam styczność z drogą. A z drugiej strony mówimy o 10 letnich oponach używanych ...

 

Ale nie o tym chciałem powiedzieć, nie widzę nic złego w kupowaniu opon przez Internet przed czym Ty stanowczo przestrzegasz. Jak we wszystkim trzeba uważać, ale naprawdę szkoda pieniędzy żeby kultywować zasadę kupowania na "własne oczy". Przykładowo sprzęt RTV - AGD w sklepach w stylu "Nie dla idiotów itd" to tylko oglądam, a później kupuje za 50-60% ceny przez Internet. Nigdy nie miałem najmniejszych problemów z jakością towaru, reklamacją itd.

 

Pozdrawiam.

 

NO OFFENCE :niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mówię tylko o tym żeby każdy zakup w pełni kontrolować i zdawać sobie sprawę ze stosunku cena/jakość.

Nie odradzam kupować przez internet bo 80% zakupów robię w nim.

Ale nadziałem się kilka razy na oferty niby super jakość i cena, a potem plułem sobie w brodę, bo ja czegoś nie dopytałem a sprzedawca nie poinformował mnie.

Opony teoretycznie mają 5 lat okresu używalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy a koniecznie musi to być opona wzmacniana tzw oznaczenie C.

Moja przyczepka ma masę własną 650 kg moje auto ma 1230 kg i jeżdzę na normalnych nie wzmacninianych ?? Byłem wczoraj na wulkanizacji i koleś pokazywał mi opony 155 / 70 / r13 i mówił że to nie laweta i nie musi być wzmacniana ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony teoretycznie mają 5 lat okresu używalności.

 

No właśnie to ja podepnę swoje pytanie jeszcze raz bo gdzieś zginęło przykryte pod płachtą naszej dyskusji. :niewiem:

 

Mianowicie chciałem poznać Waszą opinie na temat wieku opon. Moja budka w całej swej historii pokonywała bardzo krótkie przeloty zanim ją kupiłem. Opony datowane są, na datę produkcji budki, czyli 2002 a bieżnik jest praktycznie nietknięty.

 

Ale jak wiadomo opona po teoretycznie 5 latach traci swoje właściwości. Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Zmieniać? Czy jeździć dalej śmiało? Waga 610 kg raczej nie dała gumom mocno w kość.

 

Drugi temat to ciśnienie, nie posiadam nigdzie naklejki ile Bara wdmuchać. 2,0 - 2,5 ? Nadmuchałem 2,0 stosownie do tej wagi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opony teoretycznie mają 5 lat okresu używalności.

 

co to znaczy ?

że 5letnia opona nadaje się w kosz ?

 

dodam że opona jest traktowana (wobec prawa) jako nowa, właśnie do 3lat od daty produkcji

więc te 5lat używalności to skąd ?

 

swoją drogą mam w garażu opony z 94 roku, na których moja vitara jeździła od nowości,

potem przyjechała z Włoch (raczej na kołach), a potem jeździła przez rok w kraju

opony wyglądają prawie idelanie - zero spękań, żadnych wybuleń itp

a opona z zapasu to wygląda jak 100% nówka :niewiem:

a np pirelli w c-max'ie już po 5latach mają spękaną boczną powierzchnię :(

 

rewir

co do ciśnienia, to było poruszane, może dopasujesz coś do swojej wagi, a jak nie to kiedyś taki przepis dostałem

wjechać na mokrą, a potem suchą nawierzchnie - najlepiej na stacji pod dach :niewiem:

zobaczyć jak opona dolega - czy całą powierzchnią, a nie np środkiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli opony są w dobrym stanie i nie były przeciążane to nawet 10letnie są ok.

W aucie mam teraz 7 i 10 letnie opony i widzę że te starsze są w lepszej kondycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam kemping Sprite Alpine XL mam na niej opony 155 r13

Opony do przyczepy dobieraj do jej wagi, faktem jest że opona z "C" czyli wzmocniona do dostawczych i właśnie przyczep jest droga a w rozm. 13 to już jest pomyłka. Ostatnio rozmawiałem z wulkanizatorem i powiedział, że 13 jest droga bo nie "idzie" (mało aut na takich śmiga) a 14 już jest relatywnie tańsza - bo bardziej popularna. Może dasz radę wstawi tam większe felgi (14) i jak nic nie będzie ocierało to i komfort jazdy z :ok: się poprawi (większa opona lepiej wybiera/niweluje nierówności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.