Skocz do zawartości

Odprowadzenie ciepła od pracującej lodówki


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 150
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moje chłodzenie,wentylatory 14cm.zamocowane opaskami (szybka wymiana w razie awarii)

 

Jeśli można - mam tylko jedną uwagę... Wentylatorki powinny (według mnie) być zamontowane odwrotnie. Ramka w którą zostały zamontowane to górna ramka, a zatem ta przez którą gorące powietrze wylatuje dzięki grawitacji. Wentylatorki są jednak zamontowane tak, że wtłaczają chłodne powietrze do środka od strony wylotu czyli zaburzają naturalny obieg. Zamontowanie ich odwrotnie (czyli aby wyciągały gorące powietrze na zewnątrz) będzie wspomagać naturalne procesy i da znacznie lepszy efekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli można - mam tylko jedną uwagę... Wentylatorki powinny (według mnie) być zamontowane odwrotnie. Ramka w którą zostały zamontowane to górna ramka, a zatem ta przez którą gorące powietrze wylatuje dzięki grawitacji. Wentylatorki są jednak zamontowane tak, że wtłaczają chłodne powietrze do środka od strony wylotu czyli zaburzają naturalny obieg. Zamontowanie ich odwrotnie (czyli aby wyciągały gorące powietrze na zewnątrz) będzie wspomagać naturalne procesy i da znacznie lepszy efekt.

 

Wentylatory są zamontowne prawidłowo.

Powietrze jest wyciągane na zewnątrz.

Podłączenie prawidłowe w/g instrukcji :+czerwony, - czarny.

Testowałem,dmuchają na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem test mojej lodówki

post-2580-0-43744700-1305180024_thumb.jpg

chyba nie jest źle ? temp po ok 12h, przy zewnętrznej dość niskiej, bo ok 10'C

lodówka na gazie w pozycji MAX

 

dokręciłem też jedno połączenie bo czuć było gazem, uchodziło na wejściu pod zawór

teraz chyba jest OK :) (ale musiałem rozbebeszyć przedni panel, tylne obie kratki)

teraz czekam na wentylatorki i można będzie skręcić wszystko do kupy :)

 

przy okazji dowiedziałem się że moje obawy o wodę z lodówki są bezpodstawne

z tyłu jest pojemniczek do odparowywania wody z topiącego się lodu :yes:

post-2580-0-25316200-1305180323_thumb.jpg

sama obudowa palnika już trochę przyrdzewiała, ale jeszcze się trzyma, palnik czysty to go nie rozkręcałem

widać też, a właściwie nie widać jak jest obudowany (w temacie jazdy z lodówką włączoną na gazie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad

 

Nie jest źle i w naszych warunkach klimatycznych lodówka powinna spisywać się dobrze. Zwróc uwagę na to, że taki wynik uzyskałeś przy temperaturze zewnętrznej ok 15 stopni. Jeśli temperatura zewnętrzna wzrośnie o 20 stopni (co latem jest prawdopodobne) to i wewnątrz lodówki wzrośnie o podobną wartość a wtedy nie będzie już tak wesoło i z tego względu właśnie warto zakładać wentylatory i poziomować lodówkę, aby zapewnić jej najlepsze warunki pracy.

 

post-1214-0-26183500-1305183074_thumb.jpg

 

Najniższa temperatura jaką zanotowałem to - 29,8

 

Warto trochę przy tym popracować, a nagrodą będzie zimne piwko w największy upał. :piwo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad

 

Nie jest źle i w naszych warunkach klimatycznych lodówka powinna spisywać się dobrze. Zwróc uwagę na to, że taki wynik uzyskałeś przy temperaturze zewnętrznej ok 15 stopni. Jeśli temperatura zewnętrzna wzrośnie o 20 stopni (co latem jest prawdopodobne) to i wewnątrz lodówki wzrośnie o podobną wartość a wtedy nie będzie już tak wesoło i z tego względu właśnie warto zakładać wentylatory i poziomować lodówkę, aby zapewnić jej najlepsze warunki pracy.

 

wentylatory już do mnie jadą (mam nadzieje ;))

 

trochę martwiła mnie lodówka pod względem wydajności, bo latem był problem z uzyskaniem niskiej temp, przy ok 34'C w przyczepie w lodówce miałem prawie 20'C

otwierałem zamrażalnik, lód się topił a temp poniżej 10'C nie spadła na górnej półce drzwiczek, a tyle wg mnie powinno być

stąd decyzja o montażu wentylatorków, pomogą choćby w tym że nie będzie nagrzewał się cały blat, który dodatkowo podgrzewał przyczepkę :bzik:

pewnie też przyczyną jest częste otwieranie, to w sumie mała powierzchnia i objętość, każde otwarcie to wzrost temp, tu test robiony przy szczelnej lodówce

niemniej staruszka jeszcze daję radę i chyba poza założeniem wentylatorów, oczyszczeniem z kurzu i pajęczyn tyłu nic nie będę ruszał

 

po ilu godzinach uzyskałeś tą temperaturę, ciekaw jestem czy u mnie by jeszcze spadło :hmm:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

trochę martwiła mnie lodówka pod względem wydajności, bo latem był problem z uzyskaniem niskiej temp, przy ok 34'C w przyczepie w lodówce miałem prawie 20'C

otwierałem zamrażalnik, lód się topił a temp poniżej 10'C nie spadła na górnej półce drzwiczek, a tyle wg mnie powinno być

stąd decyzja o montażu wentylatorków, pomogą choćby w tym że nie będzie nagrzewał się cały blat, który dodatkowo podgrzewał przyczepkę

 

Tak to właśnie jest, że gdy temperatura zewnętrzna jest powyżej 30 stopni, to lodówka przestaje działać jako lodówka i to akurat w momencie kiedy jest najbardziej potrzebna.

 

 

Usunięcie nadmiaru ciepła spod blatu to główna idea stosowania wentylatorków.

 

Pełną wydajność lodówki otrzymuje się po kilkunastu godzinach pracy.

 

Z instrukcji obsługi:

 

When the refrigerator has been in operation for 24 hours at "max" the supply of gas may be recuced sightly if refrygerating is sufficient. Suitable temperature inside the refrigerator is approximately 6(stopni) C

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Pełną wydajność lodówki otrzymuje się po kilkunastu godzinach pracy.

Z instrukcji obsługi:

When the refrigerator has been in operation for 24 hours at "max" the supply of gas may be recuced sightly if refrygerating is sufficient. Suitable temperature inside the refrigerator is approximately 6(stopni) C

 

hmm nie za bardzo rozumiem co autor miał na myśli :bzik:

 

tzn czy lodówka działa ciągle, czy po 24h ?

i te 6'C to gdzie ? bo pod zamrażalnikiem pewnie będzie spokojnie do uzyskania, a już na dolnej półce drzwiczek pewnie nie :bzik:

w domowych podają na której półce, chyba od 4-10'C było w mojej instrukcji, 10'C w pojemnikach na warzywa na dole :yes:

 

może jakbym jeszcze jej nie wyłączył to by dobiła te kilka stopni ;)

 

w każdym razie chłodzi dość dobrze, mięsa nie mam zamiaru mrozić ;)

a do piwka to i 15'C na 30'C jest :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wentylatory są zamontowne prawidłowo.

Powietrze jest wyciągane na zewnątrz.

Podłączenie prawidłowe w/g instrukcji :+czerwony, - czarny.

Testowałem,dmuchają na zewnątrz.

 

Przepraszam za zamieszanie - faktycznie zdjęcia pokazują kratkę od strony lodówki ... Moje niedopatrzenie. :dzieki:

 

Jeszcze jako uzupełnienie informacji dla "następnych pokoleń" podpowiem że odwrotne podłączenie kabli zasilających nie spowoduje pracy wentylatorków w lewo, lecz może spowodować spalenie elektroniki sterującej. Przy wyborze wentylatorków warto też zwrócić uwagę łożyskowanie - tańsze urządzenia często posiadają łożyska ślizgowe które niestety nie wytrzymują zbyt długo. Warto dopłacić kilka złotych i kupować wentylatorki z łożyskami kulkowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Konrad - napisz proszę jak sprawdziły się wentylatorki w kratce i jak lodówka dawała radę podczas upałów w czasie waszych tegorocznych wojaży?

 

:hmm:

na pewno blat i cała "góra" jest chłodna, wcześniej była mocno ciepła - tu jest efekt znaczący

 

a czy lodówka mrozi lepiej, kurczę ciężko mi ocenić ... raz że w sumie nie było wielkich upałów - ok 30'C to max

dwa to zauważyłem że jest duża różnica gdzie się mierzy, czasem miałem 3-4'C a czasem jak się czujnik gdzieś przesunął to i 12'C

 

w zeszłym roku otwierałem zamrażalnik żeby poprawić wydajność, w tym nie, a temp i tak była poniżej 10'C

w każdym razie jakiejś dużo większej wydajności nie widzę :niewiem:

 

włożenie ciepłych zakupów czy otwieranie znacznie obniża wydajność, to jednak mała lodówka i chyba tak musi być

tak jak gdzieś pisałem, w zamrażaniu uzyskałem -20'C więc lodówka jest chyba OK (jeszcze nie było went)

 

IMO wentylatory warto założyć choćby dla obniżenia temp w budce :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to co pisze Konrad

 

Stoję teraz na campie. Temp zewnętrzna ok 32 stopnie a w zamrażalniku - 20 stopni zarówno na zasilaniu gazowym jak i na 230V. Wentylatorek skutecznie wystudza blat, szczególnie przy zasilaniu gazem. Jedynie nieco zawiedziony jestem chłodzeniem w czasie jazdy i zasilaniu z 12V, temperatura w zamrazalniku to tylko ok -3 stopnie, ale w sumie nie ma się czemu dziwić, bo napięcie zmierzone na zaciskach lodówki to tylko 9,6V, Na przyszły sezon wymienię kable międzu holownikiem a lodówką na znacząco grubsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj też zamówiłem wentylatorki. Mam tranformator 230V - 12V. Jak pod niego podłączyć te wentylatorki? Rozciąć kabel który z niego wychodzi i wstawić tam kostkę elektryczną? Czy wy w jakiś inny sposób rozwiązaliście ten problem? Może poszukać rozgałęzienia kabli, do których mam podłączone oświetlenie 12V?

Do 3 wentylatorków ( 2 u góry i 1 na dół ) wystarczy 12V/1.2A ??

Edytowane przez moro (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.