Skocz do zawartości

Odprowadzenie ciepła od pracującej lodówki


Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, Voku napisał:

218x218? U mnie max wchodzi 120x120  bo trzyma je wysokość na szerokość na upartego 3 by weszły.

Ma dużą wydajność przy bardzo małych obrotach 800 obr/min dlatego go nie słychać. Ale wydajność pewnie jest przez jego wielkość.

To sporo za duże,prawie 10cm poza obrysem kratki.140lub 160 pewnie lepiej by pracowały bo przecież śmiglo jest mniejsze niż obudowa.Myślę że te218 spadną na wydajności i dojdą jeszcze dziwne zawirowania gdy śmigło będzie walczyć ze ścianą,ale to tylko moje zdanie:niewiem:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 150
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Witam, wiem, że postów dot. wentylatorków było chyba milion, starałem się je przeszukać, ale nie znalazłem wyraźnej informacji w następującej kwestii:

- czy po zamontowaniu przez Was dodatkowego/dodatkowych wentylatorów do chłodzenia lodówki, to w Waszym przypadku zauważalny jest bardziej wzrost wydajności (czyli lepsze chłodzenie) w upalne dni głównie na postoju, czy może bardziej w czasie długiej podróży (zasilanie 12V) ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, uwex napisał:

Witam, wiem, że postów dot. wentylatorków było chyba milion, starałem się je przeszukać, ale nie znalazłem wyraźnej informacji w następującej kwestii:

- czy po zamontowaniu przez Was dodatkowego/dodatkowych wentylatorów do chłodzenia lodówki, to w Waszym przypadku zauważalny jest bardziej wzrost wydajności (czyli lepsze chłodzenie) w upalne dni głównie na postoju, czy może bardziej w czasie długiej podróży (zasilanie 12V) ??

Na postoju to raczej od razu na gaz.
Ja traktuje 12v jako potrzymanie chłodzenia w czasie podroży, co się sprawdza w przypadku gdy już mamy dobrze zmrożoną lodówkę i produkty w lodówce przed wyjazdem, chłodzenie na tym od 0 to raczej słabo to widzę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak - bardzo dobrze wiem, że sprawność lodówki na 12V to kwestia przekroju kabli i spadków napięć, wiem też i tak robię, że na postoju dłuższym niż tylko siku to od razu gaz, wiem też 12 V to tylko podtrzymanie. Chodzi mi tylko o potwierdzenie, że przy słabym podtrzymywaniu temp. na 12 V podczas upałów (np. właśnie z powodu przekroju instalacji) - taki wentylatorek zawsze trochę pomoże i stąd pytanie czy ktoś, kto zakładał dod. wentylator zauważył odczuwalną poprawę właśnie w trakcie trasy? Ostatnio wracaliśmy z urlopu i po 11 godz. podróży w lodówce było +15, a w zamrażarce +/- 0 :( .

Edytowane przez uwex (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie też jest zamontowany jeden mały wentylator chyba 80mm, planuje wymianę na 120mm, wentylator załącza się sam, na żeberka jest założony jakiś dynks I chyba on steruje zalaczaniem, przy lodowce odpalonej na gazie wentyl też się złącza

 

Wysłane z mojego LG-D855 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, uwex napisał:

Tak, tak - bardzo dobrze wiem, że sprawność lodówki na 12V to kwestia przekroju kabli i spadków napięć, wiem też i tak robię, że na postoju dłuższym niż tylko siku to od razu gaz, wiem też 12 V to tylko podtrzymanie. Chodzi mi tylko o potwierdzenie, że przy słabym podtrzymywaniu temp. na 12 V podczas upałów (np. właśnie z powodu przekroju instalacji) - taki wentylatorek zawsze trochę pomoże i stąd pytanie czy ktoś, kto zakładał dod. wentylator zauważył odczuwalną poprawę właśnie w trakcie trasy? Ostatnio wracaliśmy z urlopu i po 11 godz. podróży w lodówce było +15, a w zamrażarce +/- 0 :( .

Zobacz miernikiem ile idzie ci V na lodówkę jak podłączysz samochód, jeśli za mało wtedy winny kabel jeśli będzie ok to więcej chłodzenia z 12v nie wyczarujesz.

Edytowane przez Voku (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na lodówkę idzie mi ok. 11,5 V. Wiem, że więcej nie wyczaruję, ale się właśnie zastanawiam, czy wentylatorek poprawiający odprowadzenie ciepła coś pomoże trochę polepszyć sprawność chłodzenia czy nie. Korektę przekroju kabla w holowniku mam w planie na przyszły sezon, jak się skończy gwarancja na autko, a teraz się zastanawiam czy mogę doraźnie coś poprawić, stosunkowo niewielkim nakładem kosztów. A na gazie nie chcę jeździć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

śmigalem z lodówką na 12v i było ok, wentylatory były, ale także blisko 13v w lodówce podczas jazdy. 

Nie martw się gwarancją, w nowym holowniku zaczynam od grubej wiązki od samego akumulatora i dedykowanego złącza 12v auto przyczepa. Grube piny i kable. Jeden z branych pod uwagę holowników ma też opcję alternatora 240A :)

 

Edytowane przez maarec (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak i obciążenie jakie mamy w trakcie jazdy.Nie zawsze alternator może wydolić. Same żarówki mijania, postojowe + tył (u mnie 4 szt.) + przyczepa (tył + obrys - 8 szt.) to lekko 200-250 W + lodówka 100W + pozostałe np przetwornica i już mamy z 500W ciągłego poboru

Edytowane przez Tomiy (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Tomiy napisał:

Jak i obciążenie jakie mamy w trakcie jazdy.Nie zawsze alternator może wydolić. Same żarówki mijania, postojowe + tył (u mnie 4 szt.) + przyczepa (tył + obrys - 8 szt.) to lekko 200-250 W + lodówka 100W + pozostałe np przetwornica i już mamy z 500W ciągłego poboru

Zgadza się, ja mimo, że aktualnie nie śmigam z lodówką na 12v to zauważyłem, że podczas holowania z odpalonym całym oświetleniem alternator nie daje rady. Na liczniku w aucie mam na stałe wyświetlone napięcie - przeważnie podczas jazdy jest to od 14,3 do 14,7V. Kiedy pracuje na pełnych obrotach układ chłodzenia (bo płyn ma 20-30C więcej niż podczas jazdy solo), klimatyzacja i oświetlenie to przeważnie mam od 13,5 do 14,0V. Dodatkowo ładowanie 2 telefonów, tableta, dvd, kamera itd.

Dlatego jak tylko się da śmigam tylko na światłach dziennych w samochodzie :)

Wspominałem dlatego, że chętnie dopłacę do dużego alternatora - np ford tourneo custom + 800zł.  W przypadku takiego zakupu, na pokładzie pojawi się tam kilka odbiorników na stałe, plus jest tam wbudowane gniazdko 230V/150W.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.