Skocz do zawartości

Instalacja wodna


Pabllo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Użytkowników!!! Jestem od miesiąca posiadaczem angielskiej przyczepy Buccaneer Caravel i mam problem z instalacją wodną: po zakupie okazało się że nie mam pompy wody więc zaopatrzyłem się w zanurzeniową (Moc tłoczenia: 20 l/min przy 1,1 bar.) Pobór prądu: 35-45 W) i po podłączeniu do zewnętrznego zbiornika wody i włączeniu zasilania 12V (przełącznik z dwoma diodami zieloną od systemu i czerwoną od pompy) pompa rozpoczęła pracę ciągłą, ale z kranów nie leci woda - po wyłączeniu przełącznika pompa przestaje pracować. Nadmieniam że nie mam styczników w bateriach kranów. Przyczepa posiada również bojler do podgrzewania wody lecz jego również nie mogę sprawdzić. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. Z góry dziękuję za cenne wskazówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po zimie również zdarzają mi się takie niespodzianki. Prawdopodobnie masz zapowietrzoną instalację wodną i pompka nie daje rady przepchnąć powietrza.

Ja to robię następująco: otwieram zawór, słychać pracę pompki, Zasysam ustami przez kranik, aż poleci woda. Cały sezon mam spokój. Spróbuj, może tobie to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno spróbuję odpowietrzyć instalację zgodnie ze wskazówką.Mam jeszcze pytanie odnośnie filtra wody- mianowicie nie mogę go odkręcić w żaden sposób, czy to może być przyczyna że woda nie leci z kranów?

Wskazówka mówi o sposobie odpowietrzenia kranów (skorzystam) a co z bojlerem, czy po odpowietrzeniu kranów napełni się automatycznie?

Dziękuję za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasysam ustami przez kranik

:piwko:

Mam nadzieję, że zaraz po tej czynności dezynfekujesz się, a tak poważnie nie polecam tego sposobu, bo w instalacji masz mnóstwo zarazków i innego dziadostwa. Zanim nie zdezynfekujesz instalacji po zimie nie powinno jej się używać. Zresztą po każdorazowej dłuższej przerwie (także latem, bo wyższa temperatura przyspiesza rozwój bakterii) powinna być dezynfekcja.

Nawet mycie w takiej wodzie może być niebezpieczne.

Ja dezynfekuję podchlorynem w ten sposób, że do zbiornika pełnego dolewam troszkę chloru i po ok 15 minutach wypompowuje wszystko przez oba krany. Następnie napełniam świeżą wodą i wypompowuje znowu wszystko po czym jeszcze raz powtarzam to. :ok:

Może trochę przeginam, ale pracuję w uzdatnianiu wody od kilku lat i o różnych przypadkach słyszałem. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak poważnie nie polecam tego sposobu

 

Wiem, że nie jest to najlepszy sposób, ale nie znam innego. Po zimie zawsze mam zapowietrzoną instalację i pompka nie daje rady popchnąć wody do kraników. Może masz lepszą metodę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zamiast wytwarzać podciśnienie za pompką lepiej wytworzyć nadciśnienia przed pompką.

Ja mam inną instalację, ale kiedyś w samochodach do odpowietrzenia instalacji paliwowej (kiedy pompka nie chciała zaciągnąć paliwa) dmuchałem powietrze ze sprężarki do wlewu paliwa, uszczelniając wlew zwiniętą szmatą.

Może w tym kierunku trzeba iść, dmuchać we wlew wody?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stworzyć nadciśnienie w zbiorniku z wodą jest skomplikowane. Pozostanę chyba przy swojej metodzie. Jest szybka i skuteczna.

 

Pozdrawiam Jankes

Myślę, że wystarczy kawałek węża wlożyć do wlewu wody, uszczelnić kawałkiem szmatki i dmuchać. Skoro zasysanie ustami wystarcza, tak samo musi wystarczyć dmuchanie. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Użytkowników!!! Jestem od miesiąca posiadaczem angielskiej przyczepy Buccaneer Caravel i mam problem z instalacją wodną: po zakupie okazało się że nie mam pompy wody więc zaopatrzyłem się w zanurzeniową (Moc tłoczenia: 20 l/min przy 1,1 bar.) Pobór prądu: 35-45 W) i po podłączeniu do zewnętrznego zbiornika wody i włączeniu zasilania 12V (przełącznik z dwoma diodami zieloną od systemu i czerwoną od pompy) pompa rozpoczęła pracę ciągłą, ale z kranów nie leci woda - po wyłączeniu przełącznika pompa przestaje pracować. Nadmieniam że nie mam styczników w bateriach kranów. Przyczepa posiada również bojler do podgrzewania wody lecz jego również nie mogę sprawdzić. Proszę o pomoc w rozwiązaniu tej zagadki. Z góry dziękuję za cenne wskazówki.

 

Z tego co rozumiem masz nową pompkę i to o dużej wydajności, więc nie powinno być problemu z odpowietrzeniem bojlera. W układach bez stycznika są wyłączniki ciśnieniowe jest to taki białe elektrozaworek z regulacją wyłączenie. Od niego idą przewody do pompy. Na wierzchu jest pokrętło do regulacji ciśnienia którym ustawiasz ciśnienie po jakim wyłączy się pompka. Jeśli po jest skręcone do końca to woda nie będzie leciała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie masz pompkę przepływową (nie zanurzeniową). Taka pompka potrzebuje do zadziałania, aby była zalana wodą (nie będzie pompować powietrza). Uzyskujesz to tym, że zasysasz do pompki wodę ze zbiornika. Kiedy pompka ma już wodę daje radę. To samo możesz uzyskać wytwarzając ciśnienie w zbiorniku wody nie większe niż 0.2 bara. (chodzi o podnoszenie wody a wysokość nie więcej niż 2 m). Pompka wody jest pewnie niżej. ( do podniesienia wody na wysokość 1m potrzebne jest ciśnienie 0,1 bara) a gdy już woda będzie w pompce to już reszta zadziała. :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompkę mam na pewno zanurzeniową. Wszystkie sugestie i wskazówki szanownych kolegów zastosuje w długi weekend - o efektach nie omieszkam poinformować. Mam jeszcze pytanko - jakie parametry mają oryginalne pompki do wody stosowane w angielskich przyczepach? Ja kupiłem niby mocną ale mam nadzieję że się nie pomyliłem. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą kupiłeś,nie widzę lepszej hehe.Sprawdź czy nie masz czasem zaworu zwrotnego przy pompce.Z zaworkiem zwrotnym jest czasem taki problem że trzyma powietrze-wtedy trzeba potrząsnąć pompka albo najlepiej obrócić ją pod wodą do góry nogami żeby uszło powietrze.Jest jeszcze jedna możliwość -biegunowość przewodów,czy czasem nie pomyliłes kolejności +-.A swoja drogą to dmuchnąłbym w pompkę a druga osoba przy odkręconym kranie niech sprawdza czy leci powietrze

Ps.Jest jeszcze jedna mozliwość.Pompka o tej mocy powinna mieć akumulator bo zasilacz może się okazać za słaby.Ale może się nie znam :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.