Skocz do zawartości

Nawigacja 5" 5Calowa, co wybrać - Mio, Lark GoClever T


Furman

Rekomendowane odpowiedzi

Jesienią sprzedałem swojego palmtopa za 550 zł gdyż doszedłem do wniosku, że wykorzystuję go tylko jako nawigację. Użytkowanie go jako małego komputerka było tak uciążliwe, że chyba tylko dla bardzo zdesperowanych (używane niekiepskie notebooki przecież takie tanie są teraz).

 

Teraz zacząłem szukać nawigacji od której chciałem 3-rzeczy:

- tania - bo tylko do nawigowania potrzebna

- 5-calowy ekran

- odblokowana - abym mógł używać jakie mapy zechcę (w wakacje jadę na południe europy do byłych demoludów)

 

Poszukiwania zacząłem od urządzeń firmy Lark. Mam wyrobione zdanie na temat tej firmy na podstawie znajomych którzy jej używają. Lark jest wg mnie firmą klasy "B" co mi odpowiada bo nie chciałem płacić za jakość "A" ani używać jakości "C".

 

Model Lark 50.2 wydawał się być OK.

Wtedy zauważyłem że sprzedawca na Allegro oferuje w prawie tej samej cenie urządzenie GoClever 5066. Link: http://www.allegro.pl/show_item.php?item=991270948

Nawiasem mówiąc sprzedawca wydaje się świetny, bo ma 19000 pozytywów i ani jednego nega, szok! Ale jak zadzwoniłem na infolinię z kilkoma pytaniami technicznymi to porażka.... :niewiem: Na gadu-gadu podobnie. Osoba obsługująca odesłała mnie do opisu na Allegro :ok:

 

No więc zdecydowałem się na GoClever 5066 FM BT PL. Poniżej zamieszczę kilka różnic pomiędzy nim a Larkiem które zdecydowały o wyborze.

Nawigację już zamówiłem, dostanę chyba we wtorek i potem w ciągu tygodnia-10dni postaram się napisać o niej coś więcej.

 

Zdecydowałem się na GoClever 5066 FM BT PL bo:

(wymienię tylko różnice na plus w stosunku do Larka 50.2)

 

1. Ma bluetooth więc jako głośnomówiąca zatrybi

2. Użytkownicy piszą, że ma bardziej czuły ekran i że nie trzeba rysikiem jak w Larku

3. Gwarancja door-to-door bez kosztów przesyłki - a wiem, że koszty przesyłki w porównaniu do wartości sprzętu czasami klientów odstraszały od podejmowania napraw (pracowałem w sklepie wysyłkowym z elektroniką)

4. Do końca kwietnia ze strony GoClever.pl można pobrać bezpłatną aktualizację.

5. Po podejrzeniu mapy online moje miasto (Leszno) zawiera więcej uliczek niż ma Automapa 5 oraz co mnie najbardziej zaskoczyło - moja rodzinna wioska Chrzan (Automapa "zapomniała" o moście (i nie tylko), co jak wiadomo w komunikacji "robi różnicę" :ok: ).

6. Na stronach internetowych znalazłem info, że GoClever oficjalnie udostępnia Firmware (w celu aktualizacji lub ratowania "przekombinowanego samodzielnie" sprzętu) a Lark nie.

7. Szybszy procesor 468 MHz

8. Lark kojarzy mi się "chińską jakością" a o GeoClever mam brak informacji :ok: Może inaczej: szukałem złych doświadczeń z GeoClewer i jedyne co znalazłem to kłopoty po samodzielnym "nakombinowaniu" w systemie.

9. GeoClever zawsze udostępnia bezpłatnie aktualizowane POI z fotoradarami.

10. Filmy GeoClever pokazuje na całym ekranie a Lark w okienku

 

Minusy GoClever

- Nie ma dysku flash - Lark 50.2 udostępnia 1GB

 

NATOMIAST może warto zwrócić uwagę na urządzenie Vordon (vordon.pl)

- 5 cali, bluetooth, transmiter fm oraz wejście av (np. kamera cofania, tuner tv)

- karty do 8 GB (GoClever max 4GB, Lark - brak info)

- na stronie WWW mają zdumiewający wpis: "JEŚLI PRODUKT NIE SPEŁNI TWOICH OCZEKIWAŃ. MOŻESZ GO ZWRÓCIĆ.

GWARANTUJEMY ZWROT 110% WARTOŚCI TOWARU. JESTEŚMY ABSOLUTNIE PEWNI NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI, dlatego jako jedyni dajemy taką gwarancję."

- jest to całkowicie nowa firma i ma długie terminy dostaw, więc możliwe, że jest to pomysłowe "oszustwo w stylu Allegro" (piramida albo nawet nie), byłem już świadkiem takich rzeczy.

- właścicielem domeny vordon.pl jest Danti sp. z o.o. zobaczcie co pisze sama o sobie :-]

http://danti.pl/Informacje-o-firmie-cabout-pol-3.html

 

Podsumowując - takie są moje zebrane informacje. Jeśli ktoś jest właśnie na kupnie nawigacji dla siebie i ma info o innych produktach - podkreślam 5-calowych - to byłoby super jakby dopisał.

 

PS. O GoClever bardzo trudno mi było znaleźć rzetelne testy, recenzje. Ta firma jest chyba od niedawna w Polsce bo jak się wpisze w googlu lub youtube Lark recenzja to jest masa materiału.

O 5-calowym GoClever znalazłem tylko tu, niestety to inny model, GoClever 5010 FM BT link:

http://gpslab.pl/article_strona_4311_1.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam larka 5.11 i nie uzywam rysika no moze sporadycznie. Mam auto mape i jestem zadowolony choc ma pare wad. Larka mam odblokowanego wiec mozna uzywac wszystkich map które sa na kartach

 

ale to ty bedziesz uzywał tak ze wybór nalezy do ciebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tą gwarancją door to door to już zapomnij :niewiem: musiałem 2 razy zawieść sam mojego Go clevera ,owszem telefonicznie jest wszystko OK ładnie pięknie miło ,ale czekanie 2 miesiące za kurierem ??? to chyba lekka przesada ,za drugim razem nawet telefonu nie odbierają:ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

timtim, aha, to ważna informacja. Niezły sposób na przyduszenie klienta...

Jaki masz model i co się popsuło ?

Mapy są dobre?

Widziałem że serwis jest w Poznaniu to mi akurat pasuje bo jestem z Leszna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

modelu ci teraz nie podam bo całość łącznie z kartonikiem jest w serwisie ale jest 5 calowa , za pierwszym razem padła płyta główna , teraz nie może złapać satelit :niewiem: jedyny plus to 2 lata gwarancji ,ale już razem 4 miesiące w naprawie :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja używam Lark 43.1 i jakoś też nie potrzebuje jakiegoś rysika

 

timtim a czy z tym łapaniem satelitów to nie jest tak że twoja szyba ma dodadki ołowiu czy cos takiego i dlatego masz problemy z sygnałem? słyszałem że to jest częste w francuskich autach ( nawet tu na forum chyba było)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

popsuła się po roku (rzadko używana)nagle w środku miasta ciemność ,widzę ciemność i nie wiem gdzie jechać :niewiem: szyba nic nie ma do tego bo było OK ,zresztą testowałem na spacerze :ok:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Jestem już po zakupie GoClever 5066 FM BT PL i pierwszych dłuższych jazdach. Szczegółowość wbudowanej mapy jest rzeczywiście - o dziwo - dużo dużo lepsza niż w najnowszej Automapie (ją mam też).

Natomiast sam program nawigacyjny GoClevera jest zdecydowanie zbyt prosty :) . Robi wrażenie jakby miał być dla seniorów (bez obrazy proszę). Przykładowo przeglądając mapę wybierasz jakiś punkt i możesz tam nawigować ale nie poznasz współrzędnych GPS celu! (długo szukałem). Miałem taką sytuację, że SMSem miałem współrzędne wysłać znajomemu i du.. Musiałem odpalić Automapę która współrzędnych GPS nie ukrywa :).

Program GoClevera ma jedną uroczą funkcję: zapisuje nagrywane trasy jako *.KML więc ślicznie można sobie ją obejrzeć w Google Earth.

ODBLOKOWANIE: Wpisz na Allegro "odblokowanie goclever". Ja wybrałem ofertę za 14,99 zł od sprzedawcy frixi_pl. Mailem dostałem dokładny opis i kolekcję programów do wgrania. Poszło bez pudła.

GWARANCJA jest trochę naściemniana. Przykładowo

1. okres gwarancji wynosi 24 miesiące ale nie dłużej niż 27 miesięcy od daty produkcji (niezłe kwiatki co?)

2. Na LCD i aku jest 6 miesięcy (!) ale nie dłużej niż 9 od produkcji.

3. Door to Door jest przez 12 miesięcy ale nie dłużej niż 15 od produkcji.

Dziwne trochę te kombinacje bo z reguły elektronika jak ma się zepsuć to robi to bardzo szybko więc po co tak kręcą?

W każdym razie zakup oceniam bardzo dobrze zwłaszcza że odblokowanie poszło łatwo. Mam teraz szybki w pełni funkcjonalny PDA na który mogę sobie wgrać co mi się tylko uda znaleźć :)

 

@Sarna a co to dokładnie za Garmin, napisz coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej ja mam Garmina z serii nuvi - czyli typowa samochodówka - mapa jest super, szybkosc i obsluga tez :) - navi w pelni legalna gdyz na moim rejonie dziala spec grupa ktora sprawdza urzadzenia nawigacyjne w smochodach - z reszta staram sie miec wszelkie oprogramowanie uzytkowane przeze mnie legalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.