Skocz do zawartości

Kamera cofania


wotar

Rekomendowane odpowiedzi

Na Alle.... jest obecnie zatrzęsienie różnych kamer/systemów. W przypadku tych najtańszych, standardowych rozwiązań, pamiętajmy jeszcze o jednym: parametry podawane przez sprzedawców, często dość mocno mijają się z rzeczywistością.

Mówimy w tym temacie o umieszczeniu kamerki na tylnej ścianie przyczepy, czyli nadajnik od odbiornika będzie dzieliła znacznie większa odległość, niż podczas typowego montażu na tylnym zderzaku samochodu. Dodatkowo skutecznym tłumieniem może być tylna i przednia ściana przyczepy oraz karoseria holownika.

Typowo, przy montażu na zderzaku samochodu, nadajnik i odbiornik są wewnątrz auta i dzieli je odległość zaledwie ok. 2 m.

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 566
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na Alle.... jest obecnie zatrzęsienie różnych kamer/systemów. W przypadku tych najtańszych, standardowych rozwiązań, pamiętajmy jeszcze o jednym: parametry podawane przez sprzedawców, często dość mocno mijają się z rzeczywistością.

Mówimy w tym temacie o umieszczeniu kamerki na tylnej ścianie przyczepy, czyli nadajnik od odbiornika będzie dzieliła znacznie większa odległość, niż podczas typowego montażu na tylnym zderzaku samochodu. Dodatkowo skutecznym tłumieniem może być tylna i przednia ściana przyczepy oraz karoseria holownika.

Typowo, przy montażu na zderzaku samochodu, nadajnik i odbiornik są wewnątrz auta i dzieli je odległość zaledwie ok. 2 m.

 

Bez obaw Kriss. Te kamerki chodzą na 2,4 Giga a moc mają nie taką małą bo przeznaczone są także do autokarów. Przetworniki obrazu także mają raczej standardowe.

Bardziej bym się obawiał o jakość obrazu z tego monitorka

 

TOM a nie lepsza właśnie jest bezprzewodowa ?

Ma wiele zastosowań w "naszym ogródku" Poza "lusterkiem wstecznym" możesz już na polu postawić z przodu i idealnie dokować się do haka . W innej sytuacji stawiasz sobie na ogrodzie i cofasz śmiało cepą w bramę . Na samym polu możesz sobie gdzieś postawić przyczajoną by mieć wgląd z wewnątrz na cały swój dobytek. Ja tak właśnie wykorzystuje swoją i w życiu bym jej nie uwiązał do kabla.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Te wszystkie cztery kamery pod względem parametrów niczym się nie różnią. Jedynie wygląd, sposób mocowania lub ilość diod oświetlających może stanowić drobne różnice. Prawdopodobnie wszystkie kamerki sprawdzą się w ten sam sposób, o ile nie oczekujemy od nich obrazu na poziomie HD. Tak samo ma się sprawa z tanimi monitorkami. Trudno wymagać dobrego i wyraźnego obrazu od monitorka o rozdzielczości 480 x 234 px. Sprawiedliwie jednak muszę napisać, że do celów orientacyjnych, aby zorientować się w sytuacji, powinien wystarczyć. Jeśli chcemy mieć lepszy obraz, to zdecydowanie trzeba rozglądać się za monitorem np. 960X468 px lub bardzo dobrym 800x600.

P.S.

Bardzo podoba mi się rozwiązanie chowania monitorka z tej aukcji:

http://allegro.pl/monitor-4-3cala-kamera-cofania-bus-tir-van-noc-i3007652178.html

 

ta druga nawet fajna , szkoda że nie ma jakiegoś demka jak to z niej widać bo szukam takiego zestawu do łodzi zanentowej

 

Robert, tylko mi nie mów, że chcesz z przyczepy rybki podglądać :hmm:

Chyba nie masz zamiaru ich łowić leżąc sobie w przyczepie ?:jump:

Chociaż, o ile znam Twoją pomysłowość, to wcale bym się nie zdziwił, gdybym zobaczył na tej łódce zdalnie sterowaną z przyczepy wędkę ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te wszystkie cztery kamery pod względem parametrów niczym się nie różnią. Jedynie wygląd, sposób mocowania lub ilość diod oświetlających może stanowić drobne różnice. Prawdopodobnie wszystkie kamerki sprawdzą się w ten sam sposób, o ile nie oczekujemy od nich obrazu na poziomie HD. Tak samo ma się sprawa z tanimi monitorkami. Trudno wymagać dobrego i wyraźnego obrazu od monitorka o rozdzielczości 480 x 234 px. Sprawiedliwie jednak muszę napisać, że do celów orientacyjnych, aby zorientować się w sytuacji, powinien wystarczyć. Jeśli chcemy mieć lepszy obraz, to zdecydowanie trzeba rozglądać się za monitorem np. 960X468 px lub bardzo dobrym 800x600.

P.S.

Bardzo podoba mi się rozwiązanie chowania monitorka z tej aukcji:

http://allegro.pl/mo...3007652178.html

 

 

 

Robert, tylko mi nie mów, że chcesz z przyczepy rybki podglądać :hmm:

Chyba nie masz zamiaru ich łowić leżąc sobie w przyczepie ?:jump:

Chociaż, o ile znam Twoją pomysłowość, to wcale bym się nie zdziwił, gdybym zobaczył na tej łódce zdalnie sterowaną z przyczepy wędkę ;)

 

Nie , z całą pewnością samo łowienie zostawię sobie w metodzie tradycyjnej ale budując taką łódkę chciałem już upchać w nią więcej możliwości niż tylko futrowania ryby. Fajnie popatrzeć na podwodną toń . podpatrzeć ofiary . Jak nie samemu to zająć czymś dzieci wołające z brzegu "długo jeszcze będziesz łowił" :wrrr:

To nie moja pomysłowość . Widziałem kilka rozwiązań na YT z kamerkami i się nakręciłem. :) Mimo że mam już kamerkę myślałem o czymś dodatkowym by było wraz z echosondą już na stałe w łódeczce.

Edytowane przez pasjonat (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie , z całą pewnością samo łowienie zostawię sobie w metodzie tradycyjnej ale budując taką łódkę chciałem już upchać w nią więcej możliwości niż tylko futrowania ryby. Fajnie popatrzeć na podwodną toń . podpatrzeć ofiary . Jak nie samemu to zająć czymś dzieci wołające z brzegu "długo jeszcze będziesz łowił" :wrrr:

To nie moja pomysłowość . Widziałem kilka rozwiązań na YT z kamerkami i się nakręciłem. :) Mimo że mam już kamerkę myślałem o czymś dodatkowym by było wraz z echosondą już na stałe w łódeczce.

 

Czyli kamerka pod łódką, a monitorek na łódce, czy gdzieś na brzegu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli kamerka pod łódką, a monitorek na łódce, czy gdzieś na brzegu ?

 

 

kamera opuszczana nad dno ze sterowanej łódki zanętowej. Monitory video i echosondy w panelu sterowania łódką w garści na brzegu.

 

jeden z przykładów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: czy kamera zamontowana na środku u góry będzie pomocna (obejmowała polem widzenia) narożniki przyczepy? - chodzi mi o zabezpieczenie się na okoliczność zahaczenia dupcią budki podczas jazdy do przodu w ciasnych zakrętach ( zachodzenie tyłu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko: czy kamera zamontowana na środku u góry będzie pomocna (obejmowała polem widzenia) narożniki przyczepy? - chodzi mi o zabezpieczenie się na okoliczność zahaczenia dupcią budki podczas jazdy do przodu w ciasnych zakrętach ( zachodzenie tyłu)

 

Osobiście nie spotkałem takiej kamery. Musiałaby "widzieć" troszkę za siebie, a przynajmniej ponad 180 st. we wszystkich kierunkach. Myślę oczywiście o kamerze ustawionej typowo, aby patrzyła na wprost przed siebie.

Natomiast jeśli kamerę zamocujemy tak, aby chociaż minimalnie wystawała poza pionową płaszczyznę ściany i skierujemy ją obiektywem do dołu (kąt trzeba dobrać doświadczalnie), to prawdopodobnie uda nam się zobaczyć dolne narożniki przyczepy.

Stracimy jednak większą część widoczności do tyłu.

W opisanym przez Ciebie przypadku potrzeba raczej widoku narożników od strony bocznych ścian, a nie z tyłu :hmm:

Inaczej wszystko zobaczysz, ale już po fakcie :sciana:

 

post-8228-0-48798200-1360628271_thumb.jpg

 

Łatwo to sobie wyobrazić patrząc przez typowy wizjer drzwi mieszkania. Wizjery te posiadają bardzo szerokie kąty widzenia, a mimo tego, nie widzimy np. klamki drzwi umieszczonej trochę niżej (o dolnych narożnikach drzwi można zapomnieć).

Gdyby była możliwość skierowania tego wizjera pionowo w dół, to dolna część drzwi byłaby już widoczna, jednak tego co jest przed drzwiami w dalszej odległości, już przy takim ustawieniu nie zobaczymy.

Rozwiązaniem mogą być dwie kamery boczne i monitorek z jednoczesnym lub sekwencyjnym wyświetlaniem obrazu z kamer.

 

P.S.

Zawsze warto dążyć do uzyskania takiego obrazu na monitorze, jaki jest naturalnie postrzegany przez nasz mózg, czyli obraz z kamer powinien odpowiadać temu, który byśmy widzieli w lusterku wstecznym centralnym lub lusterkach bocznych.

W przeciwnym wypadku nasze reakcje na obraz widziany przy pomocy monitora mogą być opóźnione lub źle ocenione.

IMHO

Edytowane przez Kristofer (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.