Skocz do zawartości
wotar

Kamera cofania

Rekomendowane odpowiedzi

wotar

Ten wątek zakładam na życzenie kol. Marasa, którego zainteresowała moja kamera cofania w przyczepce.

Ponieważ jazda z dodatkowymi lusterkami była trochę irytująca (drżenie w czasie jazdy, dodatkowe oślepianie w nocy i martwa strefa za przyczepką) zamontowałem kamerę cofania. Jako monitor wykorzystuję nakładkę AV na lusterko wewnętrzne. Przedłużacz przewodu kamery zamocowany jest pod podłogą i przyczepiony opaskami do przewodu głównego przyczepki. Połączenie z samochodem - za pomocą 4 pinowego, skręcanego złącza. Aby je zamocować, musiałem dorobić nową blachę haka na oba gniazda. Zasilanie kamery podłączone jest przez dodatkowy włącznik i przekaźnik - razem z gniazdem 13-stykowym.

Kamera ma kąt widzenia 82 st. oraz odłączoną automatykę włączania oświetlenia podczerwienią (w czasie jazdy nocą z rowerami przykrytymi plandeką na tylnym bagażniku oświetlacz świecił na nią i na monitorze powstawała biała plama ograniczająca widoczność).

Lusterko (7&quot ;) mogło by być trochę mniejsze i stałe, a nie nakładane. Można też wykorzystać nawigację z wejściem video.

Dokupiłem też drugą, podłużną kamerkę przeznaczoną do montażu nad tablicę rejestracyjną - ułatwi dojazd hakiem pod zaczep. Za kilka dni będę ją testował z mocowaniem na magnesy, a jak zda egzamin - na stałe.

post-131430-imported-529d64a7-434d-497c-a015-297aaec26571_thumb.jpg

post-131430-imported-93eed86c-ab9e-4a2a-ace5-4699215c1aa5_thumb.jpg

post-131430-imported-660eaedc-73f6-4742-aac2-479055282d08_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
California

Witam, chyba fajny pomysł jeśli chodzi o cofanie i kontrolę rowerków zwłaszcza w korku.

Czekamy na relację po testach dziennych i nocnych :) powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wotar

Nie tylko cofanie. W czasie normalnej :hop1: też :ok: .

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
California
kontrolę rowerków zwłaszcza w korku.

:hop1::ok:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gfizyk

Wotar - możesz przedstawić kosztorys?

Sam się zastanawiam nad kamerą i nie wiem ile kasy trzeba wyłożyć, żeby działało dobrze. Wydaje mi się, że bezprzewodowe kamery za 200-300 zł - mogą być kiepskim pomysłem... :hop1:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wotar
bezprzewodowe kamery za 200-300 zł - mogą być kiepskim pomysłem
- też mi się tak wydawało i zdecydowałem się na przewodową za ok. 90 zł. Lusterka z monitorem są od 300 do 450 zł, ale można kupić sam mały monitorek poniżej 200 zł. Te droższe mają bluetooth i wbudowany zestaw głośnomówiący. Są też zestawy kamera + monitor po ok. 300 zł. Jest w czym wybierać. Zależy tylko od możliwości finansowych.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maras

wotar, bardzo Ci dziekuje za opis montażu kamerki cofania :hop1:

Mam teraz kilka pytań:

1- czy ta wtyczka na kablu od kamerki (obok gniazdka przy haku) , to jest bryzgo- lub wodoszczelna ,czy taka zwykła.

2- w sklepach z kamerkami mamy ich od groma,czy mógłbyś powiedzieć jaką najlepiej wybrać,marka ,parametry,symbol i czy ten kąt widzenia 82st. jest wystarczajacy, a najlepiej jakiś link.

3- niektóre kamerki posiadają siatkę odległości ,czy ten dodatek sprawdza się w praktyce

4- czy ta nakładka na lusterko wewnętrzne ma możliwość wyłączenia kamerki i korzystanie z niej jak z normalnego lusterka i czy jest możliwość podłącznia dwóch kamerek i obserwowania dwóch widoków naraz (taki obraz w obrazie ,funkcja PIP w telewizorach domowych)

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wotar

Odpowiadam w kolejności:

1 - wtyczka jest zwykła za kilka zł, kupiona na szybko, bo wyjazd się zbliżał; do gniazda dorobiłem tylko osłonę - w kształcie cylindra z grubą ścianką, nagwintowałem dwa otwory i przykręciłem 2 wkrętami M3; uszczelnienie - silikon. Na gniazdo zrobiłem zaślepkę z nakrętki od wtyczki i dotoczonego cylinderka z tworzywa sztucznego. Nakręcam toto jak przyczepka jest odłączona.

Polecałbym jednak wtyki "wojskowe" np.: http://www.allegro.pl/item979924075_zlacze_4_pinowe_wtyk_gniazdo_kmpl.html

2 - moim zdaniem nie ma co przesadzać - szału nie będzie, zwykła kamerka powinna wystarczyć; ja kupiłem podobną do tej: http://www.allegro.pl/item988366053_samochodowa_kamera_cofania_metalowa_noktowizja.html

Nie chciałem ze zbyt dużym kątem widzenia ze względu na efekt "rybiego oka". Kąt 82 st. jest zbliżony do ludzkiego oka, co mi odpowiadało. Możesz kupić z większym, ale im większy - tym bardziej będzie zafałszowane poczucie odległości no i możesz komuś zajechać drogę, a na autostradzie może być to baaaardzo przykre. Ta z linku ma 100 st i powinna też się sprawdzić. A ta którą będę montował do najazdu na hak, to: http://www.allegro.pl/item946565674_nvox_kamera_cofania_wodoszczelna_fv_wro.html

3 - siatka odległości jakoś mnie nie przekonuje - jest stała, niezależna od kąta pochylenia kamery; wydaje mi się, że da się bez tego przeżyć :ok:

4 - nakładka ma 2 wejścia AV, ale w danej chwili można oglądać tylko jeden obraz; oczywiście podgląd z kamery można wyłączyć i korzystać jak z normalnego lusterka - obraz jest odrobinę przyciemniony (jak przez okulary przeciwsłoneczne).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Maras

wotar, wszystko fajnie opisałeś :ok: i bardzo dużo mi pomogłeś ,

jeszcze raz bardzo Ci dziekuje.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bambosz99

To może i ja dołożę swoje trzy grosze o kamerkach.

W przyczepie nie posiadam ale myślałem nad tym głównie ze względu na miejskie korki. Wiadomo że na autostradzie nikt nie siedzi nam na samym ogonie, ale w mieście to już inna sprawa. Ja posiadam na razie kamerkę w samochodzie. Zamontowałem ją po tym jak na parkingu zaliczyłem mały słupek który osłaniał rosnące tam drzewko.

Koszt samej kamerki to jak dobrze pamiętam 120zł. Przykręcona jest nad tablicą i uruchamia się po włączeniu biegu wstecznego.

Podziałka w takich kamerkach to porażka i jest to raczej bajer do reklamy niż do praktycznego użytku. W moim przypadku najlepszym punktem odniesienia jest kula haka.

W czasie podpinania przyczepy jest niezastąpiona i można dzięki niej podjechać naprawdę precyzyjnie nie ryzykując uszkodzenia zderzaka.

Do przyczepy myślałem nad bezprzewodową ale zastanawia minie dlaczego mówicie o nich źle?

:ok:

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JurekHobby635

Też mam taką kamerę cofania u siebie, zdaje egzamin w 100% zarówno w dzień jak i w nocy...

dsc02872k.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
gfizyk

Bambosz - ja nie napisałem o nich źle. Poddałem tylko w wątpliwość ich jakość.

Chętnie poczytam o opiniach....

Zresztą - podoba mi się pomysł z lusterkiem zintegrowanym z LCD.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
wotar
zastanawia minie dlaczego mówicie o nich źle?

... też nie mówię o nich źle, tylko mając do wyboru kamerę przewodową, z którą nie przewidywałem problemu (15 m przewodu), a przewodową (przesyłanie sygnału z jednej blaszanej puszki do drugiej, ustawianie antenek itp.) - której działania nie byłem pewny - wybrałem mniejsze zło i cenę :ok: .

Ale jeśli masz dobre doświadczenia z bezprzewodowymi - podziel się :ok:.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
JurekHobby635

Ja mam u siebie przewodową, ekran 10 calowy podpinany do zapalniczki i powiem szczerze, pomimo, że koszt kamery nie jest mały (3.000zł ) to jednak warto to mieć, tak jak w moim przypadku przyczepa 2 osiowa sprawdza się ten system rewelacyjnie.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
bodzioklb

co do wtyczek... najpewniejsze 2-3 pinowe to takie "motoryzacyjne"

w tym watku macie to zobrazowane :ok:

wtyki

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi