Skocz do zawartości

Strona używa cookies (ciasteczek). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.    Nie pokazuj więcej tej informacji

Zdjęcie

Kamera cofania

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
344 odpowiedzi w tym temacie

#1 wotar

wotar

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 238 postów
  • SkądRadom
  • Sprzęt:Przyczepa
  • Model:Hobby 10F
  • Holownik:Avensis D4D

Napisano 06 kwiecień 2010 - 21:57

Ten wątek zakładam na życzenie kol. Marasa, którego zainteresowała moja kamera cofania w przyczepce.
Ponieważ jazda z dodatkowymi lusterkami była trochę irytująca (drżenie w czasie jazdy, dodatkowe oślepianie w nocy i martwa strefa za przyczepką) zamontowałem kamerę cofania. Jako monitor wykorzystuję nakładkę AV na lusterko wewnętrzne. Przedłużacz przewodu kamery zamocowany jest pod podłogą i przyczepiony opaskami do przewodu głównego przyczepki. Połączenie z samochodem - za pomocą 4 pinowego, skręcanego złącza. Aby je zamocować, musiałem dorobić nową blachę haka na oba gniazda. Zasilanie kamery podłączone jest przez dodatkowy włącznik i przekaźnik - razem z gniazdem 13-stykowym.
Kamera ma kąt widzenia 82 st. oraz odłączoną automatykę włączania oświetlenia podczerwienią (w czasie jazdy nocą z rowerami przykrytymi plandeką na tylnym bagażniku oświetlacz świecił na nią i na monitorze powstawała biała plama ograniczająca widoczność).
Lusterko (7" ;) mogło by być trochę mniejsze i stałe, a nie nakładane. Można też wykorzystać nawigację z wejściem video.
Dokupiłem też drugą, podłużną kamerkę przeznaczoną do montażu nad tablicę rejestracyjną - ułatwi dojazd hakiem pod zaczep. Za kilka dni będę ją testował z mocowaniem na magnesy, a jak zda egzamin - na stałe.

Załączone miniatury

• Wtyki.jpg
  • Lusterko.jpg
  • Kamera.jpg

#2 California

California

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPip
  • 2000 postów
  • Telefon:PW
  • SkądCiechocinek
  • Model:Solifer Artic 450
  • Holownik:Reniferek 1.9 DCI

Napisano 06 kwiecień 2010 - 22:02

Witam, chyba fajny pomysł jeśli chodzi o cofanie i kontrolę rowerków zwłaszcza w korku.
Czekamy na relację po testach dziennych i nocnych :) powodzenia

Jacek

Witam cię zajrzyj również tu: http://www.ciechocin...kcja=art_kamery
Solifer_logo.gif
0007.gif4f2f18d80ab55a24m.jpg post-99-0-64685200-1446206235.jpg

"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
Vittorio de Sica

#3 wotar

wotar

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 238 postów
  • SkądRadom

Napisano 06 kwiecień 2010 - 22:06

Nie tylko cofanie. W czasie normalnej :hop1: też :ok: .

#4 California

California

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2000 postów
  • Telefon:PW
  • SkądCiechocinek
  • Model:Solifer Artic 450
  • Holownik:Reniferek 1.9 DCI

Napisano 06 kwiecień 2010 - 22:07

kontrolę rowerków zwłaszcza w korku.

:hop1: :ok:

Jacek

Witam cię zajrzyj również tu: http://www.ciechocin...kcja=art_kamery
Solifer_logo.gif
0007.gif4f2f18d80ab55a24m.jpg post-99-0-64685200-1446206235.jpg

"... wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością..."
Vittorio de Sica

#5 gfizyk

gfizyk

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6963 postów
  • Telefon:jabłuszko
  • SkądLUBELSZCZYZNA
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:LMC 6400 Lord Liberty / Fiat Ducato

Napisano 06 kwiecień 2010 - 22:14

Wotar - możesz przedstawić kosztorys?
Sam się zastanawiam nad kamerą i nie wiem ile kasy trzeba wyłożyć, żeby działało dobrze. Wydaje mi się, że bezprzewodowe kamery za 200-300 zł - mogą być kiepskim pomysłem... :hop1:
pozdrawiam
Grzesiek
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom - rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom
"Ballada o trzęsących się portkach" K.I. Gałczyński

#6 wotar

wotar

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 238 postów
  • SkądRadom

Napisano 06 kwiecień 2010 - 22:28

bezprzewodowe kamery za 200-300 zł - mogą być kiepskim pomysłem

- też mi się tak wydawało i zdecydowałem się na przewodową za ok. 90 zł. Lusterka z monitorem są od 300 do 450 zł, ale można kupić sam mały monitorek poniżej 200 zł. Te droższe mają bluetooth i wbudowany zestaw głośnomówiący. Są też zestawy kamera + monitor po ok. 300 zł. Jest w czym wybierać. Zależy tylko od możliwości finansowych.

#7 Maras

Maras

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2940 postów
  • Skądz wioski z tramwajami
  • Model:the best KNAUS SPORT 450 FS

Napisano 07 kwiecień 2010 - 13:53

wotar, bardzo Ci dziekuje za opis montażu kamerki cofania :hop1:

Mam teraz kilka pytań:
1- czy ta wtyczka na kablu od kamerki (obok gniazdka przy haku) , to jest bryzgo- lub wodoszczelna ,czy taka zwykła.
2- w sklepach z kamerkami mamy ich od groma,czy mógłbyś powiedzieć jaką najlepiej wybrać,marka ,parametry,symbol i czy ten kąt widzenia 82st. jest wystarczajacy, a najlepiej jakiś link.
3- niektóre kamerki posiadają siatkę odległości ,czy ten dodatek sprawdza się w praktyce
4- czy ta nakładka na lusterko wewnętrzne ma możliwość wyłączenia kamerki i korzystanie z niej jak z normalnego lusterka i czy jest możliwość podłącznia dwóch kamerek i obserwowania dwóch widoków naraz (taki obraz w obrazie ,funkcja PIP w telewizorach domowych)

jeżeli nie odpisuje na post to pewnie jestem na rybach lub w przyczepie

pozdrawiam Marek

gallery_4917_659_33708.gif

#8 wotar

wotar

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 238 postów
  • SkądRadom

Napisano 07 kwiecień 2010 - 18:20

Odpowiadam w kolejności:
1 - wtyczka jest zwykła za kilka zł, kupiona na szybko, bo wyjazd się zbliżał; do gniazda dorobiłem tylko osłonę - w kształcie cylindra z grubą ścianką, nagwintowałem dwa otwory i przykręciłem 2 wkrętami M3; uszczelnienie - silikon. Na gniazdo zrobiłem zaślepkę z nakrętki od wtyczki i dotoczonego cylinderka z tworzywa sztucznego. Nakręcam toto jak przyczepka jest odłączona.
Polecałbym jednak wtyki "wojskowe" np.: http://www.allegro.p...iazdo_kmpl.html
2 - moim zdaniem nie ma co przesadzać - szału nie będzie, zwykła kamerka powinna wystarczyć; ja kupiłem podobną do tej: http://www.allegro.p...noktowizja.html
Nie chciałem ze zbyt dużym kątem widzenia ze względu na efekt "rybiego oka". Kąt 82 st. jest zbliżony do ludzkiego oka, co mi odpowiadało. Możesz kupić z większym, ale im większy - tym bardziej będzie zafałszowane poczucie odległości no i możesz komuś zajechać drogę, a na autostradzie może być to baaaardzo przykre. Ta z linku ma 100 st i powinna też się sprawdzić. A ta którą będę montował do najazdu na hak, to: http://www.allegro.p...lna_fv_wro.html
3 - siatka odległości jakoś mnie nie przekonuje - jest stała, niezależna od kąta pochylenia kamery; wydaje mi się, że da się bez tego przeżyć :ok:
4 - nakładka ma 2 wejścia AV, ale w danej chwili można oglądać tylko jeden obraz; oczywiście podgląd z kamery można wyłączyć i korzystać jak z normalnego lusterka - obraz jest odrobinę przyciemniony (jak przez okulary przeciwsłoneczne).

#9 Maras

Maras

Maniak karawaningu

• Użytkownicy
  • 2940 postów
  • Skądz wioski z tramwajami
  • Model:the best KNAUS SPORT 450 FS

Napisano 07 kwiecień 2010 - 20:49

wotar, wszystko fajnie opisałeś :ok: i bardzo dużo mi pomogłeś ,
jeszcze raz bardzo Ci dziekuje.

jeżeli nie odpisuje na post to pewnie jestem na rybach lub w przyczepie

pozdrawiam Marek

gallery_4917_659_33708.gif

#10 bambosz99

bambosz99

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 266 postów
  • SkądTyszowce
  • Model:ABI Pionier
  • Holownik:Sharan

Napisano 07 kwiecień 2010 - 21:41

To może i ja dołożę swoje trzy grosze o kamerkach.
W przyczepie nie posiadam ale myślałem nad tym głównie ze względu na miejskie korki. Wiadomo że na autostradzie nikt nie siedzi nam na samym ogonie, ale w mieście to już inna sprawa. Ja posiadam na razie kamerkę w samochodzie. Zamontowałem ją po tym jak na parkingu zaliczyłem mały słupek który osłaniał rosnące tam drzewko.
Koszt samej kamerki to jak dobrze pamiętam 120zł. Przykręcona jest nad tablicą i uruchamia się po włączeniu biegu wstecznego.
Podziałka w takich kamerkach to porażka i jest to raczej bajer do reklamy niż do praktycznego użytku. W moim przypadku najlepszym punktem odniesienia jest kula haka.
W czasie podpinania przyczepy jest niezastąpiona i można dzięki niej podjechać naprawdę precyzyjnie nie ryzykując uszkodzenia zderzaka.
Do przyczepy myślałem nad bezprzewodową ale zastanawia minie dlaczego mówicie o nich źle?
:ok:
"Nie trać czasu dla tych, którzy go nie mają dla ciebie"

#11 JurekHobby635

JurekHobby635

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 126 postów
  • SkądLubin
  • Model:Hobby 635
  • Holownik:Volvo XC90 D5

Napisano 07 kwiecień 2010 - 21:48

Też mam taką kamerę cofania u siebie, zdaje egzamin w 100% zarówno w dzień jak i w nocy...

Dołączona grafika

#12 gfizyk

gfizyk

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 6963 postów
  • Telefon:jabłuszko
  • SkądLUBELSZCZYZNA
  • Sprzęt:Kamper
  • Model:LMC 6400 Lord Liberty / Fiat Ducato

Napisano 07 kwiecień 2010 - 21:50

Bambosz - ja nie napisałem o nich źle. Poddałem tylko w wątpliwość ich jakość.
Chętnie poczytam o opiniach....
Zresztą - podoba mi się pomysł z lusterkiem zintegrowanym z LCD.
pozdrawiam
Grzesiek
Gdy wieje wiatr historii, ludziom jak pięknym ptakom - rosną skrzydła, natomiast trzęsą się portki pętakom
"Ballada o trzęsących się portkach" K.I. Gałczyński

#13 wotar

wotar

Miłośnik karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPipPip
  • 238 postów
  • SkądRadom

Napisano 07 kwiecień 2010 - 22:29

zastanawia minie dlaczego mówicie o nich źle?

... też nie mówię o nich źle, tylko mając do wyboru kamerę przewodową, z którą nie przewidywałem problemu (15 m przewodu), a przewodową (przesyłanie sygnału z jednej blaszanej puszki do drugiej, ustawianie antenek itp.) - której działania nie byłem pewny - wybrałem mniejsze zło i cenę :ok: .
Ale jeśli masz dobre doświadczenia z bezprzewodowymi - podziel się :ok:.

#14 JurekHobby635

JurekHobby635

Sympatyk karawaningu

• Użytkownicy
  • PipPipPipPip
  • 126 postów
  • SkądLubin
  • Model:Hobby 635
  • Holownik:Volvo XC90 D5

Napisano 07 kwiecień 2010 - 23:46

Ja mam u siebie przewodową, ekran 10 calowy podpinany do zapalniczki i powiem szczerze, pomimo, że koszt kamery nie jest mały (3.000zł ) to jednak warto to mieć, tak jak w moim przypadku przyczepa 2 osiowa sprawdza się ten system rewelacyjnie.

#15 bodzioklb

bodzioklb

Ekspert karawaningu

• Użytkownicy
  • 3524 postów
  • SkądKlb
  • Sprzęt:Brak
  • Model:Volvo V50 T5 AWD
  • Holownik:Rozglądam się za Rapido...

Napisano 08 kwiecień 2010 - 11:34

co do wtyczek... najpewniejsze 2-3 pinowe to takie "motoryzacyjne"