Skocz do zawartości

zasilanie lodowki - skąd?


Rekomendowane odpowiedzi

No to się włączam :oslabiony:

I znów prawdopodobnie błąd. Na tym schemacie styk 13 występuje 2 razy. Prawdopodobnie tu gdzie jest "cięcie" powinien być styk 14. Chodzi o to aby po podłączeniu wtyczki, dodatkowy styk odcinał tylne światło przeciwmgłowe w samochodzie, żeby nie odbijało się od przodu przyczepy (oślepianie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Upssss sory schemat z błędem jest Twój "piotrowy

 

Czyli zamiast 13 ma być 14-2a w/g tabeli tak ?

 

 

b2d9c39075_m.jpg

 

 

Lodówkę 10 pin podłącze jednak bezpośrenio do aku, zastosuje ręczny wyłącznik aby przy każdym wyłączaniu zapłonu lodówka się nie wyłączała. Myśle,że bedzie OK - zapomnę wyłączyć mam po aku :oslabiony:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bym podłączył ....ten stycznik jest "normalnie zwarty" .... czyli bez wtyku przyczepy w gnieździe pętla będzie zamknięta a wetkniecie wtyczki rozewrze ją.... efekt jak podłączysz przyczepę żarówka w lampie samochodu nie zaswieci a 2 przeniesie + na żarówkę w przyczepie i tam bedzie świeciło ...... po wyjęciu będzie normalnie zwarte

 

[ Dodano: Pią 16 Lip, 2010 18:38 ]

Lodówkę 10 pin podłącze jednak bezpośrenio do aku, zastosuje ręczny wyłącznik aby przy każdym wyłączaniu zapłonu lodówka się nie wyłączała. Myśle,że bedzie OK - zapomnę wyłączyć mam po aku :oslabiony:

 

A tu mam swoje zdanie ..... :bzik: troszkę odmienne .... zapytaj może Tomii-ego on wie gdzie i jak żeby było dobrze :bzik: ...

Tu poczytaj :

http://www.forum.karawaning.pl/viewtopic.php?t=6995

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

witam. w fordzinie mam 13 pinowe gniazdo montowane prawdopodobnie przez forda. całość instalacji do gniazda mam pociągnięte przez jakieś przekaźniki i coś przypominające centralkę od alarmu. jeden ze styków wtyczki podaje 12 V przy wyłączonym silniku i 13,8-14.5 przy włączonym silniku. kiedyś w necie znalazłem schemat podłączenia gniazda i wtyczki, gzie były styki opisane jako 12 V i ładowanie akumulatora w przyczepie. ale ja to mam realizowane przez jeden styk. w przyczepie miałem wtyczkę 7 pinową bez jakiegokolwiek zasilania wnętrza przyczepki. dla ułatwienia wymieniłem sobie wtyczkę przyczepy na 13 pinową i podłaczyłem i przeciwmgielne, którego nie miałem, cofania (niepotrzebne, ale jak kupiłem nowe lampy do przyczepki ze światłem cofania to podłączyłem) no i pociągnąłem sobie zasilanie wnętrza przyczepy przez ten przewód z ciągłym napięciem 12V i 14 V po uruchomieniu silnika. plus i minus do przyczepy pociągnąłem przewodami 2,5 mm 2 dzisiaj robiłem próbę generalną całej instalacji i zauważyłem, że alternator po włączeniu lodówki zmienia dźwięk (z tego co pamiętam to jest to normalne w urządzeniach przetwarzających energię mechaniczną w elektryczną) zastanawiam się po przeczytaniu innych wypowiedzi, czy takie przewody mi starczą i czy po włączeniu lodówki podczas jazdy nie spalę aletka albo regulatora napięcia. druga sprawa lodówkę mam podłączoną do kostki przewodem 2x1,5mm2 (tak sądzę), jest to przewód w białej izolacji (taki codziennego użytku w domowych urządzeniach AGD) a żyły są koloru brązowego i niebieskiego. podłączając lodówkę na nowo do instalacji potraktowałem brązowy jako plus a niebieski jako minus ( normalnie brązowy jako faza 230V a niebieski jako 0 ). lodówka działa i chłodzi ale zastanawiam się co by się stało gdybym podłączył przewody odwrotnie. uszkodzę lodówkę? a może nic się nie stanie? czy da się sprawdzić polaryzację bez demontowania lodówki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do lodówki nie musisz patrzeć na polaryzację, grzałka grzać będzie obojętnie jak podłączysz. Jeżeli chodzi o alternator to nie powinno się nic złego z nim stać, zapas jest dosyć spory. Zależy też jaki ma maksymalny prąd ładowania. Przekrój przewodów wystarczający masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.