Skocz do zawartości

zasilanie lodowki - skąd?


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 68
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Pamiętam jak robiłem jej pierwszy przegląd to nie miałem przeciwmgielnych swiateł.

Na instalacji była gdzieś przerwa i musiałem pociągnąć drugi przewód od tych że świateł. Morze to była przerwa na lodówce i dla tego ich nie było??? :hehe:

Ok ale chociasz mam punkt zaczepienia :hehe:

 

nie masz "puszki" między wtyczką a światłami ?

u mnie podmianka jest zrobiona właśnie w tej puszce,

z jednej strony wchodzi przewód od wtyczki haka,

a z drugiej wychodzi przewód do świateł i na 12V budki

 

zmiana to odkręcenie dwóch śrubek i przełożenie kabelka :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Balthur miałeś rację wszystko jest podpiete pod światło przeciw mgielne.

To dlatego nie miałem wcześniej światła przeciw mgielnego.

A przełącznik od lodówki na 12V po włączeniu się świeci :P

 

Balthur i inni dzięki :P:D:przytul:

 

[ Dodano: Sro 05 Maj, 2010 07:30 ]

Ile Amper ma lodówka gdy pracuje na 12 V z akumularora???

Postanowiłem zrobić osobne zasilanie lodówki bezpośrednio z akumulatora i zabezpieczyć sam akumulator takim zabezpieczeniem http://www.europrexim.pl/europrexim/catalog/product_info.php?products_id=107

I nie wiem jaki dać bezpiecznik?

I czy '' - '' z tego urządzenia dać na karoserie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Piotrekbb!

A po co walczyć z gniazdkiem 13-pinowym? Po prostu niech Ci podłączą je tak jak przewiduje norma i będziesz miał oddzielnie p-mgłowe, cofania, stałe 12V, 12V ze stacyjki (to własnie do lodówki) - ot i cała filozofia!. U mnie to wszystko działa bez zarzutu, mimo iz cepka ma 20 lat!!!

Pozdrawiam Kubryk1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO podłączenie lodówki po stacyjce jest nieprawidłowe.Jedziemy sobię w trasę np 1500km, lodówka zasilana 12V ,oczywiście przy takiej trasie robimy przerwy -tankowanie, toaleta, odpoczynek itp. Przerwy te trwają załóżmy do 2godzin więc jeśli lodówka wtedy będzie pracować to nie wyładuje sprawnego akumulatora.Natomiast przy podłączeniu po stacyjce podczas przerw lodówka niepracuje co przy upale jest bardzo złe.

 

Kupiłem dziś gniazdo z instalacją i nie ma tam nic o +12V PO STACYJCE (chyba,że nieprzetłumaczyli i 10pin to + po stacyjce), jak więc ma być?

Oto schemat:

 

b2d9c39075_m.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Jeśli robimy sobie przerwę w jeździe to przełączamy lodówkę na gaz. 2 godziny pracy lodówki na akumulatorze samochodowym może się źle skończyć dla akumulatora. Nie widziałem schematu 13 szpilkowego gniazda gdzie kabel do lodówki byłby ciągnięty ze stałym napięciem. Co innego do oświetlenia i pompki. Wtyczka 13 szpilkowa w przyczepie powinna posiadac inny pin do lodówki i inny do oswietlenia i pomki.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny pracy lodówki na akumulatorze samochodowym może się źle skończyć dla akumulatora

 

niw wiem ile bierze lodówka ale moje Webasto wodne w samochodzie(pompka wody,paliwa, nadmuchy w aucie) pracuje 4 godzniny w trasie jak śpie i po tym odpalam przy -20 (śpie zimą na trasie) Może ktoś wie jaki jest pobór prądu lodówki?

 

Wtyczka 13 szpilkowa w przyczepie powinna posiadac inny pin do lodówki i inny do oswietlenia i pomki.

Czyli gniazdo które kupiłem jest złe? Przyczepe mam z wtyczką 13 pin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

2 godziny pracy lodówki na akumulatorze samochodowym może się źle skończyć dla akumulatora

 

niw wiem ile bierze lodówka ale moje Webasto wodne w samochodzie(pompka wody,paliwa, nadmuchy w aucie) pracuje 4 godzniny w trasie jak śpie i po tym odpalam przy -20 (śpie zimą na trasie) Może ktoś wie jaki jest pobór prądu lodówki?

 

Wtyczka 13 szpilkowa w przyczepie powinna posiadac inny pin do lodówki i inny do oswietlenia i pomki.

Czyli gniazdo które kupiłem jest złe? Przyczepe mam z wtyczką 13 pin.

 

Nie znam się na Webaście, ale lodówka ma 80 - 200 W. Dodając opory kabla po 4 godzinach akumulator jest rozładowany.

Co do gniazdka, kupiłeś dobre, tylko tłumaczenie jest błędne. Pin 9 nie jest do ogrzewania :oslabiony: bo takowego na 12 V nie ma w przyczepie. I tak : 9 pin to jest stałe 12 V (na bezpieczniku) do oświetlenia i pompki wodnej, 10 pin ładowanie akumulatora+lodówka na przekaźniku i po tzw. stacyjce. Oczywiście pamiętamy o porządnej masie na 13 pinie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Webasto to ok 80W lub mniej .Czyli 9 bezpośrednio do akumulatora a 10 również do aku ale przez przekaźnik po stacyjce tak?

Może przy tłumaczeniu mieli na myśli nadmuchy ogrzewania, tak to jest z polskimi instrukcjami :oslabiony:

 

Porządna masa tz. :bzik: może być wkręcona w punkt masowy z tyłu auta ?

 

Mam jeszcze pytanie do pin 2 ,przewód ma być przecięty ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Webasto to ok 80W lub mniej .Czyli 9 bezpośrednio do akumulatora a 10 również do aku ale przez przekaźnik po stacyjce tak?

Może przy tłumaczeniu mieli na myśli nadmuchy ogrzewania, tak to jest z polskimi instrukcjami :oslabiony:

 

Porządna masa tz. :bzik: może być wkręcona w punkt masowy z tyłu auta ?

 

Mam jeszcze pytanie do pin 2 ,przewód ma być przecięty ?

 

Pin 9 mam założony bezpośrednio z aku i dodatkowo bezpiecznik.

Pin 10 też można bezpośrednio z aku, ale wtedy mocny przekaźnik (20A), który podłączymy "po stacyjce" i oczywiscie bezpiecznik.

Masa, kabel min 2,5 mm, wkręcony gdzieś w karoserię w bagażniku.

Pin 2 - przecięty - dlaczego ? Jeśli w gniazdku jest taki specjalny cyngwajs to przeciwmgielne auta będzie odłączone po włożeniu wtyczki przyczepy. Musisz sprawdzić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może przy tłumaczeniu mieli na myśli nadmuchy ogrzewania

... czasem stały + zasilania (z akumulatora) opisywany jest jako "gorący" i stąd być może błędne tłumaczenie z ogrzewaniem :oslabiony: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam !

 

Tak w gniazdku jest przełacznik, nie rozumiem tylko tego cięcia.Jeśli przetnę + od przeciwmgielnych w/g schematu 2 to mam tam wstawić 13 ? Przecież 13 to masa. :oslabiony:

 

No to ja też tego nie rozumiem. Może ktoś jeszcze się włączy. W najgorszym razie podłącz pin 2 bez cięcia i najwyżej po włączeniu przeciwmgielnego w aucie będą się i tu i tu świecić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego piotrekbb myślę , że na twoim schemacie jest błąd ale tabelka jest OK jesli gniazdo ma wyłącznik świateł przeciwmgłowych to masz przeciąć tak jak na schemacie ale nie podłaczaj tam 13 tylko szary 14 ten od stycznika obecności haka.

Jeśli nie ma stycznika stosuje się przekaźnik i zwiera od strony przyczepy styki 3 z 12 ......

 

Tu masz schemat:

http://www.samel.pl/index.php?page=porady_pokaz&id=12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.