Skocz do zawartości

Na co zwracać uwagę przy kupnie przyczepy.


Wirek

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...

Wiele cennych uwag, ja osobiście żałuję że nie przeglądałem stronek tego typu przed zakupem. Przyczepkę udało mi się kupić nie najgorzej, może miałem farta. To angielka, Eldis 450, taka akurat dla trzech osób służy mi drugi sezon i wszyscy jesteśmy z niej zadowoleni. Ma pewne mankamenty, ale to cena jaką trzeba zapłacić za zakup używanej "budki".

post-7979-0-22350700-1315171238_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Witam. Mam nr VIN przyczepy HOBBY z którego wynika, że ten model był produkowany od 1992r do 1999r. Jak dokładnie ocenić, mając tylko ten numer z którego roku jest ten model. Na stacji diagnostycznej nie są w stanie tego ocenić i przy rejestracji nie mając innych dokumentów wpisaliby rok produkcji 1992.

Edytowane przez kmtaxi (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam nr VIN przyczepy HOBBY z którego wynika, że ten model był produkowany od 1992r do 1999r. Jak dokładnie ocenić, mając tylko ten numer z którego roku jest ten model. Na stacji diagnostycznej nie są w stanie tego ocenić i przy rejestracji nie mając innych dokumentów wpisaliby rok produkcji 1992.

 

Proponuję skontatkować się z producentem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam dziwną sytuację, bo u mnie z numeru VIN wynika, że przyczepa jest z 2001 roku, zaś z dokumentów - pierwsza rejestracja w 2000. Ja byłem przekonany, że numer VIN podaje rok produkcji, a nie rocznik modelu :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Nie tak dawno w dyskusji dotyczącej zakupu przyczepy (akurat z GB, ale to nie ma wielkiego znaczenia) pojawił się temat zakupu "na obcokrajowca". Mam na myśli zakup z umową podpisaną w Polsce przez kupującego, ale nie z komisem / pośrednikiem / importerem tylko z poprzednim właścicielem przyczepy w kraju pochodzenia. Wrzucam zatem przykład jak może wyglądać ciąg dalszy: http://twojeporady.o...chodu-w-komisie

 

Gdyby stronka zniknęła to fragment cytuję (póki ACTA nie obowiązuje):

 

"Kupiłem samochód w komisie. Samochód nie był opłacony, więc właściciel komisu zasugerował mi podpisanie umowy z właścicielem z zagranicy. Myślałem, że to jest zgodne z prawem. Po opłaceniu cła i złożeniu dokumentów w Urzędzie Skarbowym, po tygodniu otrzymałem wiadomość, że z przetłumaczonej umowy wynika, iż właściciel z zagranicy oddał samochód powypadkowy firmie ubezpieczeniowej i zbył prawa na tą firmę, w zamian za odszkodowanie, więc nie mogłem od niego nabyć samochodu.

 

Urząd Celny po wymianie korespondencji z właścicielem z zagranicy skierował sprawę na policję. Na przesłuchaniu powiedziałem prawdę i dowiedziałem się, że otrzymam zarzut posługiwania się fałszywym dokumentem. Proszę o poradę, co mam dalej robić i jaka kara mi grozi?

 

 

Odpowiedź Prawnika:

Zgodnie z art. Art. 270. ┬ž 1. "kto, w celu użycia za autentyczny, podrabia lub przerabia dokument lub takiego dokumentu jako autentycznego używa, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Niestety praktyka opisana przez Pana stanowi dla komisu dobre zabezpieczenie. Komisy zarabiają na samochodzie, nie muszą płacić podatku dochodowego, nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wady prawne, czy też techniczne auta, a kupujący nie wie, że grozi mu postępowanie karno-skarbowe, oraz postępowanie prokuratorskie.

 

W Pana przypadku można powiedzieć, że traf sprawił, że akurat auto było własnością nie jego właściciela z Niemiec, ale już firmy ubezpieczeniowej. Podpisał więc Pan dokument i poświadczył nieprawdę, że zawarł Pan umowę z właścicielem auta, w sytuacji gdy już istniał inny właściciel i w świetle prawa stał Pan się importerem samochodu.

 

W Pana przypadku rozważyłbym dobrowolne poddanie się karze. Zgodnie z art. art. 387 Kodeksu postępowania karnego, wniosek o wydanie wyroku skazującego bez przeprowadzenia rozprawy może złożyć oskarżony, do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej.

 

W wyniku dobrowolnego poddania się karze będzie Pan w uprzywilejowanej pozycji, gdyż będzie Pan mógł liczyć na wymierzenie łagodniejszej kary.

 

Porada została przygotowana na podstawie stanu prawnego z dnia 14.11.2011 r."

 

 

Wiem, że nie jest bardzo prawdopodobne, że cospodobnego trafi sienam przy zakupie przyczepy, ale po co ryzykować? Dla zysku pośrednika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej takie sytuacje są dość sporadyczne, choć niektórzy rzeczywiście potrafią naciągać. Jeśli kupujesz od handlarza który nie ma działalności gospodarczej (a tacy się zdarzają) to poproś o umowę/fakturę z poprzednim właścicielem.

Jak kupujesz w komisie to sprawdź jego historię, od kiedy jest na rynku, może ktoś go zna i może go polecić.

Niestety czasem trzeba przeprowadzić dochodzenie albo kupować u zaufanych firm, powinna być na forum stworzona taka lista ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej takie sytuacje są dość sporadyczne, choć niektórzy rzeczywiście potrafią naciągać. Jeśli kupujesz od handlarza który nie ma działalności gospodarczej (a tacy się zdarzają) to poproś o umowę/fakturę z poprzednim właścicielem.

Jak kupujesz w komisie to sprawdź jego historię, od kiedy jest na rynku, może ktoś go zna i może go polecić.

Niestety czasem trzeba przeprowadzić dochodzenie albo kupować u zaufanych firm, powinna być na forum stworzona taka lista ;)

 

 

Cześć Ariel,

 

W Kąciku kupujących mamy stworzone coś na wzór listy: http://forum.karawaning.pl/forum/39-komisy-oraz-sprzedawcy/

 

Pozdrawiam

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.