Skocz do zawartości

Diagnosta wymaga podpięcia ŚWIATEŁ COFANIA - nowy hak


pw23luty

Rekomendowane odpowiedzi

Ponoć nowe przyczepy są już obowiązkowo wyposażone we wsteczny - tylko w którym PINIE to podpiąć. Mam oczywiście 7 pinowe gniazdo. Żeby zarejestrować hak od niedawna jest wg mojego diangosty wymagane podłączenie wstecznego - w który PIN?? Może 58L?? A oba pozycyjne podpiąć razem z prawym?? Jak to się robi zgodnie z nowymi przepisami (jeżeli takie są) - ktoś może wie??

 

Moja przyczepa oczywiście tego nie obsłuży, ale przegląd haka by się przydał...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

BZDURA :hehe:

 

 

W/g nowych przepisów przyczepy nowo rejestrowane powyżej 750 kg. DMC mają być wyposażone w światło cofania

 

Jeśli będziesz ciągnął taką przyczepę , masz obowiązek wyposażenia złącza elektrycznego haka w taki pin , który zapewni automatyczne włączenie światła cofania w przyczepie po włączeniu biegu wstecznego .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie jak pisze Jarekkow - do ciągnięcia przyczepy ponad 750 kg trzeba mieć podłączenie świateł cofania. Diagnosta mi mówi, że mi haka samochodowego nie zarejestruje jeżeli nie będę tego miał - pytanie jak to ma być zgodnie z homologacją podpięte. Diagnosty nie interesuje, że nie mam takiej nowej dużej przyczepy, lecz starą i małą... Światła cofania mają być w haku i tyle.

 

Inna ciekawostka - kupiłem niehomologowany hak za kilka złotych, a do tego kulę z wybitym numerem ISO... i takie coś przejdzie! Tylko to cofanie ma być (szkoda, że go nie dopytałem jak podpiąć - na którym pinie, a może dodatkowym gniazdem...)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pw23luty wiesz co zrób ? Jedz na przegląd haka z tym gniazdem które masz, i powiedz , ze masz cofania :hehe:

 

Ciekawy jestem czym to sprawdzi ? Bo atestowanego urządzenia dopuszczonego do użycia na stacji kontroli , które sprawdziłoby czy masz podpięte cofania nie ma ..... :hehe::ok::-]

 

[ Dodano: Wto 24 Lis, 2009 10:59 ]

Tylko to cofanie ma być (szkoda, że go nie dopytałem jak podpiąć - na którym pinie, a może dodatkowym gniazdem...)

 

Tylko gniazdo 13 pin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za podpowiedzi. Z tych schematów, do których Serek podał link, wynika, że by to miał być PIN "1" w dodtakowym gnieździe 12S. Akurat sam plączę te przewody i przy haku mam dwa gniazda, więc dla mnie nie problem dorobić to cofanie, ale jakbym tego dodatkowego gniazda nie miał to bym zrobił jak pisze Jarekkow - pojechał i powiedział, że wszystko mam :hehe:

 

pozdrawiam, dziękuję za pomoc, idę podłączać hak, szykować przyczepę do zimy (zgodnie ze wskazaniami Waszymi z tego forum!)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inna ciekawostka - kupiłem niehomologowany hak

 

 

Jedź na inną stację.Może tam będzie ktoś kto się zna.

 

 

Sowa 77 , ale jak on pojedzie tam gdzie się znają, to tym bardziej nie zarejestruje tego haka ... :hehe:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , tylko w tej chwili nie podam Ci dokładnej daty

 

To ja podam:

"14) cofania - pojazd samochodowy, z wyjątkiem motocykla, i przyczepa o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 750 kg; dotyczy przyczepy zarejestrowanej po raz pierwszy po dniu 1 sierpnia 2009 r.;",

 

źródło:

http://www.lex.com.pl/serwis/du/2009/0639.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie o ten przepis wchodzący 1 sierpnia 2009 chodzi diagnoście - ma być możliwość podpięcia przyczepy ze światłami cofania - ciągle się zastanawiam, czy chodzi o ten 1 pin w dodatkowym gnieździe, czy o coś innego.

 

ale jak nie mamz pewnosci, to pojadę na stację i zapytam jak jest i napiszę na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.