Skocz do zawartości

Czym zasilane są nasze konie pociągowe?


szary11

  

370 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakim paliwem zalilany jest Twoj holownik?

    • inne (elektryczny, hybryda, mieszanka...)
      3
    • benzyna + LPG
      133
    • biodiesel
      6
    • diesel ON
      269
    • benzyna Pb
      63


Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 306
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

 

 

Jestem kierowcą od ponad 20 lat, jeździłem autobusami, koniami z naczepami i przyczepami, solówkami, osobówkami, motocyklami, rowerami a nawet na wrotkach. Mam wszystkie kategorie prawa jazdy, kartę zawodowego kierowcy, ADR oraz dyplom państwowy ukończenia szkoły w zawodzie kierowca (CAP niveau V Conducteur du Transports Routier des Marchandises et des Voyageurs sur Tous Véhicules). Posiadam doświadczenie zawodowe w przewozie materiałów płynnych i sypkich oraz ponad normatywnych, jeździłem na budowie wozidłem przegubowym 40T, zdobyłem kartę kierowcy ambulansu (którym jeżdżę jako ratownik medyczny, gdy tylko czas pozwoli, dla Francuskiego Czerwonego Krzyża). Mam doświadczenie w przewozie liniowym pasażerów, przewozach szkolnych, turystycznych, dyplom kierowcy-akompaniatora osób niepełnosprawnych, itd .... aktualnie na autokarze Otokar Territo U 300 (13,26 metra).

Piękna kariera , ale co z tego, mówisz o trasach gdzie poruszasz się od punktu A do B  tylko autostradą, dojazd do niej najczęściej zajmuje 15 min.

Niestety w PL nie ma takiej opcji żeby do kempingu autostradą dojechać.

Poza tym musisz uaktualnić wiadomości pierwsza przerwa 30 min, druga 15.

 

 

Na potrzeby obliczeniowe przyjmuje się średnią prędkość przejazdową 66km/h dla autokaru na krajówkach i 85km/h dla autokaru na autostradach i ekspresówkach.

 

Korzystając z tego wskaźnika, wynika że autokar może w 10 godzin pokonać dystans 850km (średni wyliczony ze średniej prędkości), a pojazdy transportowe powyżej 3T5 (statystycznie) trochę mniej, co w praktyce i tak daje 800km na dobrych drogach.

 

Napisałem "przy maksymalnym dopuszczalnym czasie kierowania (10h) na autostradzie przejeżdżam dystans zbliżony do 900km" co przy kalkulacji dla autokarów (850km w 10h) jest dystansem zbliżonym do 900km.

 

Kolega może spróbuje wykręcić taką średnia na Norweskich drogach, np. na E16, E136 lub E39

 

 

 

A patrząc na twoje wypowiedzi, odnoszę wrażenie, że trudno ci tu znaleźć partnera do dyskusji w tym motłochu, bo sam zjadłeś wszystkie rozumy świata.

Jeżeli koledze towarzystwo nie odpowiada, to zawsze można zajechać na inny parking

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisząc o motłochu, miałem jedynie siebie na myśli, więc proszę nie bić piany.

 

A co do czasu pracy kierowcy, to przerwa pierwsza wynosi 15 a druga 30 min. 

 

Odpoczynek trwa 45 minut i może być rozłożony na dwie przerwy: 15 i 30 minut.

 

Źródło: http://www.czas-pracy-kierowcy.pl/

 

"elle peut être fractionnée en deux périodes de 0 h 15 et 30 minutes minimum (dans cet ordre)" czyli "może być (przerwa) podzielona na dwa okresy po 15 i 30 minut (w tej kolejności)"

 

Źródło: https://fr.wikipedia.org/wiki/R%C3%A9glementation_sociale_europ%C3%A9enne 

 

Breaks of at least 45 minutes (separable into 15 minutes followed by 30 minutes)

 

Źródło: http://ec.europa.eu/transport/modes/road/social_provisions/driving_time/index_en.htm

 

@ Andrzej 7777 proponuję zweryfikować przepisy zanim zostanie wystawiony mandat.

 

Ponad to nigdzie nie wspominałem o tym, że taki dystans ma pokonać przyczepa kampingowa na polskich drogach, ja jedynie zasugerowałem, co można zrobić dobrym koniem na dobrej drodze.

Do Skandynawii się nie wybieram, choć pewne "bonusy" dla kierowców tam można spotkać, jak chociażby zestawy 60T w Szwecji dla transportu kombinowanego ;)

 

Pozdrawiam i szerokości życzę.

Edytowane przez Malko (wyświetl historię edycji)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Astra h 1,7 dti 80 KM z cepką 1200 dmc 8l/100 z cepka 850 dmc 7l/100

solo 5,5l trasa miasto bardzo krótkie odcinki do 1,5 km ok7-8 l/100

 

Powoli szukam nowego holownika który byłby bardziej ekonomiczny. Co polecacie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowy holownik to 109 konny diesel, bo nim mieszcze sie do 3,5t pod górki troche ciężko. Drugi to 174 konny V6 3.3L benzyna + LPG z automatem, ciagne okazjonalnie i lokalnie (pow.3,5t) 1450kg na haku i jedzie jak solo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astra h 1,7 dti 80 KM z cepką 1200 dmc 8l/100 z cepka 850 dmc 7l/100

solo 5,5l trasa miasto bardzo krótkie odcinki do 1,5 km ok7-8 l/100

 

Powoli szukam nowego holownika który byłby bardziej ekonomiczny. Co polecacie 

Tak naprawdę nie ma co kupić. Myślałem o benzynie z LPG, bo wszystkie nowsze diesle maja DPF i dwumase i nie nadają się na miasto.

Eeee tam: córka ma C3 Picasso 1.6HDi (90KM) i solo oszczędnie jadąc spala jej 4.3 na stówę.

Na komputerze to mi przy oszczędnej jeździe pokazyje nawet 3,6/100 ale zawsze dodaje 1l i to sie zgadza z obliczeniami po tankowaniu pod korek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowsze Pb też już tak kolorowo nie mają. Przetestowałem wszystkie paliwa i zawsze chciałem mieć diesel'a. Na pewno bedzie diesel dalej. Benzyna dużo pali do holowania mało która się nadaje a gaz zajmuje miejsce w postaci butli w zapasie lub/i bagażniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Tak naprawdę nie ma co kupić. Myślałem o benzynie z LPG, bo wszystkie nowsze diesle maja DPF i dwumase i nie nadają się na miasto.

.

Mam nowego diesla bez dwumasy. Taki wyjechał z fabryki. FAP czyli u mnie filtr cząstek mokry bez problemu wypala sadzę nawet w korku. Więc nie rozumiem, czemu ten diesel miałby sie nie nadawać do miasta.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No to chyba sobie poprawiłem trochę humor.

 

Mam XC90 V8 4.4 litra 315KM i 450NM.

 

W tym roku ciągnąłem pierwszy raz przyczepę. Hobby 1700DMC.

W trasie na płaskim terenie spalił mi średnio 14 litrów przy prędkości 90km. Na początku byłem przerażony bo solo na autostradach przy prędkościach 130-140 średnio spalał mi 11 L. No ale czytając tutaj to sie okazuje ze całkiem przyzwoity wynik.

 

Natomiast miałem tez szanse jechać lokalnymi drogami przez Słowenię. Często wzniesienia były na poziomie 15-16%. No i niestety przy takiej jeździe średnio spalił mi 20L co niestety nie jest juz super wynikiem...

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...

Panowie mam dylemat, kumpel z pracy dowiedział się od swojego mechanika o cudownych właściwościach produktu o nazwie "liqui moly spulung diesel". Zasada działania prosta to znaczy wlewasz do baku, tankujesz na full i w trasę. Podobno rewelacyjnie czyści wtryski i podnosi kulturę pracy silnika. Mój mechanik ma troszkę odmienne zdanie. Powiedział że ten specyfik to bardzo mocna chemia, która owszem wyczyści wtryski ale przy okazji również bak. Cały osad z dna zbiornika może pójść w układ paliwowy i wtedy będę miał więcej strat niż zysków. Wtryski oraz pompę może szlak trafić. Najlepiej systematycznie co 15.000tyś. km. wymieniać filtr paliwa i lać dobry olej napędowy. Gdybym jednak się uparł i chciał koniecznie spróbować tego środka to napewno nie przez bak tylko bezpośrednio. No i kogo słuchać? Mieliście do czynienia z tym preparatem? Co o tym myślicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlałem przed zimą. Po zabiegu nowy filt paliwa i jeździ :).

Wlałem bo kolega mnie namówił co leje to od kilku lat. Drugi (w warsztacie) mówi że czasami po tym zabiegu nie ma co przy aucie klienta robić a jeszcze przed chwilą diagnozą były wtryski.

Ten produkt na nr 2666. Jest możliwość aby podać go skoncentrowanego na wtryski ale to jest ostateczność.

 

P.S.

Jak masz syf w baku to tak czy inaczej pójdzie on w układ. Albo wyczyść zbiornik albo zmień mechanika ;).

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.