Skocz do zawartości

Wymiana gazowej butli turystycznej


Marsal

Rekomendowane odpowiedzi

- jeśli masz spadnie ciśnienie to niestety płomień może się cofnąć.

 

Tak tylko ,że w domu jest krótki przewód , a w przyczepie w zależności od modelu kilka metrów i nie ma możliwości cofnięcia płomienia do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

A i jeszcze jedno - co do regulacji kuchenek to masz rację - reguluje się przy gazie ziemnym

 

Eeeee... to w LPG się już nie reguluje? Przecież tu też musi być odpowiednia proporcja gazu do tlenu :bukiet: Sorki, może źle zrozumiałem, ale wytłumaczcie :slina: bo mój palniczek pali dziwnie i właśnie chciałem się przygotować do regulacji, a tu piszecie, że tylko przy ziemnym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK rozmawiałem z naprawdę fachowcami od LPG i gazu - byłem w rozlewni gazu w Orlenie oraz gadałem z policjantami... oto efekt mojego wywiadu:

 

1. Czystość gazu - zanieczyszczenia: Gaz w butlach teoretycznie powinien być ten sam co LPG - bo to ta sama klasa jakościowa. Jednak stacje LPG mają często problemy ze zbytem i jeśli zbiorniki nie są płukane (czyli jest mało klientów) to zbierają się zanieczyszczenia oraz wilgoć i rożnie z czystością bywa - oczywiście nie dotyczy to stacji gdzie ruch jest duży. Chociaż problem wilgoci dotyczy również butli to cząstki stałe zbierają się częściej w zbiornikach LPG i są powodem zatykania się dysz w kuchenkach.

2. Przeładowanie - jeśli butle zatankujemy zimą i przyniesiemy ja do domu to nastąpi wzrost ciśnienia które może spowodować wygięcie aluminiowej membrany i puszczeni dużego ciśnienia do kuchenki. Efekt - płonienie z kuchenki na kilka metrów w górę, rozerwanie przewodu doprowadzającego gaz i kilka innych fajnych efektów których możemy się domyśleć. To samo stanie się gdy załadujemy zimna butlę i potem wstawimy na słońce i będzie się pomalutku nagrzewać kilka dni. Dlatego nie można przeładowywać butli.

3. Gaz w butli ma ten sam skład nie zależnie od pory roku, natomiast LPG na stacji jest zmienny. Zima jest mniej fazy lotnej a dużo fazy ciekłej która praktycznie nie odparowuje.

 

I podsumowując - wykorzystanie zbiornika samochodowego do transportu gazu i potem gotowania może być kłopotliwe zimą i prawdopodobnie użyjemy około 50% gazu który jest w butli. Reszta nie odparuje i wozimy płyn który jest nam zbędny. O cofnięciu się płomienia racji nie miałem - pisałem bzdury - jednak pożary wywoływane są właśnie przez zatkanie dysz, nagły wzrost ciśnienia i samozapłon gazu.

A przelewanie gazu z butli do butli - jest jak najbardziej karalne i jeśli sąsiad podkabluje że ktoś to robi, to nieważne gdzie to robicie... mandacik i to bardzo wysoki.

Ot tyle. Myślę, że temat wyczerpany.

Ja dmucham na zimne i wolę bezpiecznie wymienić butle i sprawdzić czy zawór jest zalakowany firmowa folią.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

natomiast LPG na stacji jest zmienny. Zima jest mniej fazy lotnej a dużo fazy ciekłej która praktycznie nie odparowuje.

 

Chyba odrotnie , nie /?

Zimą więcej propanu powinno być , nawet Statoil się tak chwali ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba odrotnie , nie /?

Zimą więcej propanu powinno być , nawet Statoil się tak chwali ...

 

Faza jest funkcją temperatury. stef, prawidłowo napisał tylko troszkę nie jasno. Chodzi o to że w butli która ma określoną i stałą proporcje zmieszania propanu z butanem przy niższej temperaturze otoczenia będziesz miał większą ilość fazy płynnej a mniejszą fazy gazowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.