Skocz do zawartości

Wymiana gazowej butli turystycznej


Marsal

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Odrazu przepraszam, jeśli powielam temat, ale szukałem na forum i nie znalazłem.

Czy można jeszcze gdzieś wymienić lub napełnić gazową butlę turystyczną. Jest to szara butla z czerwonym paskiem 2 - 3 kg ?? nie jestem pewien. Wszędzie na stacjach benzynowych lub punktach z LPG mają butle niebieskie GAS-POL lub zielone BP, takie z kołnierzykiem.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 36
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Marsal, ja bez problemu dogadałem się z człowiekiem na stacji lpg (mieli też 11kg na wymianę) i napełnił mi butlę 2kg i 3kg. Oficjalnie robić tego nie mogą, ale wiadomo... jak jest.

Odpowiednio zapłaciłem 13 i 16zł.

Teoretycznie czerwone butle 2 i 3kg już nie mają homologacji, ale u mnie z butlą z roku '79 i '83 nie było problemu - wziął i za 3h były pełne. Gość musi mieć wagę na stacji - inaczej ciężko będzie mu ją napełnić, także najlepiej szukaj punków w których w przeszłości nabijano butle.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 13 zł to ja wymieniam legal na lpg bez łaski

 

13 zł to nie jest jakiś wielki pieniądz, więc raz na 2/3 sezony spokojne wystarczy.

Legalnie to raczej już nigdzie nie nabiją Ci butli, jedynie wymiana. Ustawodawca zabronił nabijania butli propan-butanem. Można je jedynie wymieniać pusta <-> pełna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od 2004 r. powinny być wycofane z użycia butle w kolorze czerwonym. Jest on zastrzeżony dla straży pożarnej. Butle mogą być w każdym inny kolorze.

 

Co byś sobie nie pomylił i nie zaczął gasić LPG :):):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, butle 1,2 i 3 kg. czerwone pomalowałem na zielono, sprajem i wymieniam w serwisie technicznym na pełne lub jak chcę to gostek nabija mi moją.

Butle te mają dziesięcioletni okres ważności.

Popytać trzeba w sklepie w którym są sprzedawane kuchenki gazowe czy nie mają adresu takich serwisów w pobliżu.Każdy sklep musi mieć dane adresowe montera gazowego. Przez niego można nabić butle legalnie.Ponieważ mieszkam we Wrocławiu to najbliższy serwis jest w Obornikach Śląskich, tam również załatwiam nowe legalizacje.

Myślę że w każdym mieście można znaleźć legalny serwis.

 

ps. doszedłem po kilku nabiciach butli 3 kg za 15zł. do wniosku że opłacalne jest wymienić dużą butlę w cenie 45zł. za 11kg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jimo,może tobie 2kg wystarczą na 2/3 sezony bo ja zużyłem 2-5kg i 1- 2kg także to jest problem z nabijaniem

 

No to fakt, mało się jej używało w namiocie bo zwykle w ruchu był grill i przekrój "czego nie da się zrobić na grillu - to my to zrobimy" :) Ale teraz razem z przyczepą w pakieciku dostałem prawie pełną 11kg, z wężem, reduktorem i kuchenką więc 2kg będzie zapasówką z małym palniczkiem w razie W

 

No dobra, koniec z tym OT'em :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

piterek, nie, nie kolego ja proponowałem wszystko legalnie.

A poprzez mechanika serwisu możemy dowiedzieć się gdzie te rzeczy są wykonywane.

Odsyłałem do ludzi tym się zajmujących, oni mają wiadomości gdzie napełnisz butle.

Podałem nawet serwis w Obornikach jako legalny.

 

ps. nie bawię się za parę groszy w nielegalne interesy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, co do wymiany i napełniania butli - pewnie że można się dogadać i napełniać sobie butle. Jednak niebezpieczne jest nie tyle przepełnienie, a to że gaz tankowany na stacji LPG ma inny skład niż gaz stosowany do napełniana butli.

Gaz do samochodów ma więcej zanieczyszczeń które czasami mogą być bardzo niebezpieczne. Sam kiedyś (jeszcze można było) napełniałem domowa butlę na stacji LPG i było ok... do czasu aż mi nie wybuchło i dobrze że w kuchni mam 2 gaśnice to tylko kuchenka i szafka poszła z dymem, reszta na szczęście została zabrudzona tylko proszkiem... co było chyba gorsze do spalenia :)

Pracuję w straży pożarnej i przyznam że podobnych zdarzeń mieliśmy bardzo dużo, a od czasu wejścia przepisu i zakazu napełniania butli na stacji LPG jus ok.

Dlatego teraz wole wydać kilka złotych więcej i butlę, czy to turystyczna czy domową, wymienić i mieć spokój.

A co do przelewania gazu... ludzie przelewają nawet z cysterny do cysterny przy drodze na parkingu :) - ale jak ktoś jest idiota to i mądry mu nie zabroni. Bo przy pracy z gazem teoretycznie powinno się używać nawet nieiskrzących narzędzi... ale kogo stać na francuza za 4tyś zł ? - taniej jednak wymienić niż przelewać :)

A jadąc gdzieś na dłużej biorę 2 butle 2 kg i spokojnie wystarcza.

Podsumowując - lepiej kupić nowa butlę i spokojnie ja wymieniać niż kombinować ze starymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.