Skocz do zawartości

Skrzypiący hak


77mik77

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

 

Jestem totalnym nowicjuszem. Zarówno na tym forum jak i w karawaningu. Mam pewien problem, którego opisu nie znalazłem w istniejących wątkach.

 

Niedawno kupiliśmy pierwszą przyczepkę, zamontowaliśmy hak i jesteśmy właśnie po pierwszej testowej jeździe.

 

Zaniepokoiła mnie pewna kwestia i chciałem prosić o wypowiedzi w tej sprawie.

Zamontowany hak bardzo skrzypi. Problem głównie nasila się przy ruszaniu lub hamowaniu.

 

Zastanawiałem się czy to hak, czy może stabilizator, a może coś jeszcze innego. Po zdjęciu przyczepy z haka i kilku skokach na haku okazuje się, że to on.

 

Ponieważ mam dosyć nietypowe auto, hak musiał być przerabiany. Niby sprawdzałem już śruby (wszystkie dobrze dokręcone) ale zawsze pozostaje jakiś niepokój.

 

Czy tak powinno być? Czy można to jakoś zniwelować? Czy powinienem sobie w ogóle tym zaprzątać głowę?

 

Proszę o pomoc.

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz zaczep przy przyczepce? Zwykły czy z okładzinami ciernymi? Czy stabilizator jest sprawny? Czy nasmarowałeś ( poprzez smarowniczki ) zaczep? może poprostu brak jest tam smaru

 

Efendi, kolega pisze, że po zdjęciu przyczepy coś skrzypi :( Bo jakby był to stabilizator, czy najazd to pół biedy.

 

A tu kurka nie wiadomo co może być :)

 

 

Jakie to auto? Jak stare? Jak był przerabiany ten hak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szary11, jak kolega pisze, ze przy ruszaniu i hamowaniu to idealnie pasuje do zaczepu stąd było moje pytanie :) natomiast - doczytałem to :( - że po zdjęciu zaczepu z haka nadal skrzypi, idealnie sugerowałoby, że problem może tkwić w mocowaniu haka do auta lub na skutek wspomnianych przez 77mik77, przeróbek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to bieda piszczy że hak przerabiany :) A tak na poważnie to może właśnie ten przerabiany hak zamontowany w niewłaściwych miejscach urywa Ci tyłek w aucie. Poza tym cóż to za nietypowe auto że haka kupić nie można :( No chyba że Talia gdzie producent zabrania montażu haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawa sprawa i troche niepokojąca :zlo: Szczerze mówiąc niemam pojęcia co może powodować skrzypienie w haku :) ale przejrzałbym wszystko dokładnie itd Na moje to może być jakiś błąd w montażu lub auto ma swoje latka i kasta trzeszczy i pracuje przy obciążeniu Czy kolego hak montowałeś sam czy w jakimś warsztacie? jeśli druga opcja to jachałbym z reklamacją bo na moje to nie dopuszczalne są takie dzwięki i niewiadomo co się z tym stać może :ok: Jeszcze jedno podejrzenie pada na nieumiejętną i nie fachową przeróbke :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh..

Otóż jest to Mitsubishi Space Runner ale w tej nieco nowszej budzie - rocznik 2000r.

O ile S. Wagony i Runnery sprzed tego roku są u nas w miarę popularne to te nowsze w zasadzie nie istnieją w katalogach. Producenci haków zrezygnowali z produkcji jakiś czas temu.

Stąd przeróbka od poprzedniego modelu.

 

Panowie zapewniali, że nie ma problemu.. że nie raz takie przeróbki były robione.. że od 12 lat montują haki. Oczywiście hak otrzymał atest i przeszedł przegląd.

Mocowanie wygląda naprawdę solidnie...

 

:( Czyli powinienem reklamować?

 

jeśli druga opcja to jachałbym z reklamacją

dopiero zauważyłem.. w takim razie jadę jutro.

dziękuję za informację

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli powinienem reklamować?

 

tak kolego reklamuj :( i nie daj sobie wmówić przez "fachowców" że wszystko OK i nic się nie stanie, tak można jeździć itd Bo mogą się takie teksty zdarzyć, a ja naprawde bym tego nie lekceważył i nie ryzykował jeżdżenia tak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

77mik77 sluchaj jakies 1,5 roku temu posiadalem golfa III combi i mial orginalny hak podczas ciagniecia Niewiadowa n126 tez skrzypil hak i szczerze nie zwracalem na to uwagi i to wlasnie skrzypienie przypominalo mi dzwiek starego bujanego krzeselka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał raczej problemu po stronie przyczepy, u mnie takie dźwięki wydawał zapaćkany smarem zaczep stabilizatora .. dźwięki czasami były takie że chcieliśmy wyjść w korku zobaczyć co nam się urywa ...

Jak się skacze po haku zawsze coś zaskrzypi w zawieszeniu - ja też tak testowałem. Nie sądzę żeby fachowcy wypuścili samochód z niedokręconym hakiem nawet w sytuacji kiedy go przerabiali - w końcu to wielka filozofia nie jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym szukał raczej problemu po stronie przyczepy

 

Witus, ale po odpięciu też skrzypi... i raczej to nie przyczepa :-]:ok:

 

Wg mnie popełnili jakiś błąd w sztuce montarzu haka.

 

Ale wiesz co jeszcze mi przysżło do głowy? Kup jakiś smar silikonowy do uszczelek i przesmaruj uszczelkę w bagażniku. Kiedyś w escorcie też szukałem świerszcza a okazała się właśnie taka pierdółka.

 

Czasem może też zapas skrzypieć jeśli jest położony bezpośrednio na blachę.

 

Może to taka głupota a my szukamy jakichś cudów? :-]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja gdy zamontowałem nowy zaczep (stary skrzywiony) , to przy skrętach w prawo lub w lewo słychać takie właśnie skrzypienie.

Wydaje mi się ,że to jest po prostu naturalny dźwięk .

Kula i zaczep są ciasno ,a podczas skrętu zaczep przekręca się na kuli .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedna sprawa w przypadku zaczepów ze stabilizatorem-stabilizatory też się smaruje.Smaruje się prowadnice grzybków dociskowych,tylko tak żeby nie zapaćkać powierzchni ciernych.Jesli się przyjrzeć stabilizatorowi Alko to od przodu widać otworki w które wstrzykuje się strzykawką olej albo WD40.Kiedyś tego nie wiedziałem i w trakcie jazdy zaczęło skrzypieć a na campingu nie mogłem rozczepić zaczepu od haka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.