Skocz do zawartości

W jakim miejscu podłączyć akumulator ?


Effendi

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

chciałem dorzucić kilka pytań do tego tematu. Mam przyczepę campingową wyposażoną w trzy aku o łącznej pojemności ok. 200Ah. wszystko połączone szeregowo. potrzebuję urządzenie do szybkiego ich ładowania na campingu (na rybach) z agregatu prądotwórczego 850W który nie jest wyposażony w stabilizator napięcia ale przy obciążeniu napięcie się stabilizuje. nie wiem czy lepiej jest kupić trzy niezależne prostowniki i rozpiąć akumulatory? czy może ładować wszystkie trzy spięte, jednym mocnym prostownikiem.przyczepa jest wyposażona w urządzenie ładujące aku ale chyba coś nie do końca działa sprawnie bo słabo ładuje ( nawet jeden 55Ah aku). nie wiem jak zabezpieczyć instalacje przed taką dawką mocy :-] , czy aku stosować zamiennie do ich rozładowania. jeśli to możliwe to proszę o jakąś podpowiedź. Dodam jeszcze że w przyczepie śmiga na 12V oświetlenie (kilka szt zamiennie), pompki do wody, RTV/DVD. instalacja drogowa przyczepy jest na innym obwodzie. pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Moim zdaniem lepsze jest rozwiązanie na jednym dużym prostowniku - jeżeli aku. są podobnej wielkości i stanu.

Ja tak robię u siebie ( 2 x 100Ah żelowe )

Prostownik ma osobne przewody bezpośrednio do aku. - bo poleci nawet 20A.

Fabryczny prostownik służy do zasilania pompki i świateł - nie nadaje się do ładowania aku.

Mój agregat daje tylko 8,5A pradu stalego a tyle lecieć może po fabrycznych przewodach. Bezpieczniki są na 15A. Chyba, że prostownik podepnę bezpośrednio do niego ( ma 900W ) to wtedy uzyskam te 20A.

:-] AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki kolego :-] cenna uwaga. jeśli u ciebie się sprawdza to może u mnie też.

moje aku nie są żelowa ale chyba to nie jest problem. te które mam to 74Ah, 74Ah i 50Ah. różnice między nimi nie jest duża, jak myślisz czy ten najmniejszy (50Ah) wytrzyma prąd ładowania narzucony przez te większe? czy zabezpieczyć każdy aku osobno czy może być na jednym bezpieczniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ładowałbym łącznie tylko dwie 75Ah. Ten najmniejszy to bym podłączył do wtyczki i miałbym ładowanie w czasie jazdy. A duże bezpośrednio przez prostownik - 15A. I rozdzieliłbym aku.. Można kupić jachtowe przełączniki na dwa aku. ( np; www. bakista.pl ) i zasilać odbiorniki albo 150Ah albo 55Ah

:ok: AdamH

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie , solar , mała przetwornica i ledy.

Po co ładować kilka aku ,a co z ciężarem?

 

Masz racje kolego co do ciężaru, ale nie wiem jak by zadziałał TV/DVD ledowy :bzik: . No i solar też nie jest tanim rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i solar też nie jest tanim rozwiązaniem.

 

http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=product&product=45

do tego zwykły regulator

http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=product&product=8

Nie wspomnę ,że z pomocą techniczną służą w każdej chwili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
No i solar też nie jest tanim rozwiązaniem.

 

http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=product&product=45

do tego zwykły regulator

http://sun-technology.com.pl/sklep/index.php?id=product&product=8

Nie wspomnę ,że z pomocą techniczną służą w każdej chwili.

 

Witam,

no muszę przyznać że mnie zaskoczyłeś tą informacją. cena faktycznie nie jest wysoka.

będę musiał pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Jeśli możesz to napisz coś o eksploatacji tych ogniw, co zasilają u ciebie i jak sie sprawują w dni pochmurne lub w miejscach zacienionych, gdzie masz je zamontowane i czy na stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

no muszę przyznać że mnie zaskoczyłeś tą informacją. cena faktycznie nie jest wysoka.

będę musiał pomyśleć nad tym rozwiązaniem. Jeśli możesz to napisz coś o eksploatacji tych ogniw, co zasilają u ciebie i jak sie sprawują w dni pochmurne lub w miejscach zacienionych, gdzie masz je zamontowane i czy na stałe.

 

Więc tak.

Eksploatacja jest darmowa czyli jest słońce jest energia.

Regulator zabezpiecza gdy solar nie ładuje to nie pobiera z aku prądu czyli nie wyładowuje.

Ja mam wszystko na 12V i wystarcza na wszystko.

Problemem jest TV 15 cali .

W słoneczny dzień wystarczy ,w nocy może rozładować aku w przypadku oglądania całą noc.

Zawsze można dać dwa solary i w tedy przy 80W będzie ok bez ograniczeń.

Zamontowany jest na dachu z możliwością odkręcenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Witamy

    Witamy na największym polskim forum karawaningowym. Zaloguj się by wziąć udział w dyskusji.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.